Zamana meydan okuyan 2500 yıllık surlar!

zamana meydan okuyan 2500 yillik surlar 7TFe1uy9

Sinop’ta bulunan 2 bin 500 yıllık surlar, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hayata geçirilen Kent Meydanı Millet Bahçesi Projesi ile turizme kazandırılacak.

Bakan Murat Kurum’un 16 Aralık’ta temelini attığı proje kapsamında tarihi surlar önünde bulunan binaların yıkımına devam ediliyor.

Birinci etabının 2022 yılının mayıs ayında tamamlanması planlanan projeyle tarihi surların önünün büsbütün açılması planlanıyor.

Vali Erol Karaömeroğlu, gazetecilere, Sinop’un 30 yıllık hayalinin gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

Projenin tamamlanmasıyla 2 bin 500 yıllık tarihi surların kent ve ülke turizmine kazandırılacağını vurgulayan Karaömeroğlu, “Projemiz, kent merkezimize nefes aldırmanın yanında, turizm alanında bize bir ivme kazandıracaktır.” dedi.

Kırk beş bin metrekare alanı kapsayan projenin ehemmiyetine işaret eden Karaömeroğlu, “Bu yıkımla birlikte tarihi surlarımız gün yüzüne çıkacak ve Sinop özlenen tarihi dokusuna kavuşacaktır. Ayrıyeten proje kapsamında meydanda, turizm çarşısı, çocuk oyun parkları, yürüyüş yolları ve toplumsal donatı alanları oluşturulacak. Bu açıdan projeyi çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

– Proje,Tarihi,Surlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir