Yabest Sinagogu 2022

yabest sinagogu 2022 7LABDjbM

1875 yılında Osmanlı’nın inşa ettiği..Yabest Sinagogu Osmanlı Devleti’nin o devirde Musevilerin ibadetlerini özgürce yerine getirmeleri için inşa edilmiş bir tarihi yapı. İzmir Bergama’da yer alan tarihi yapı süper bir görünümde olmasının yanı sıra devrin kültürel özelliklerini de olduğu üzere yansıtıyor. Meydana gelen zelzeleler bu tarihi yapının bozmamış. Çok sağlam inşa edildiğini ve yüzyıllar uzunluğu yine burada varlığını sürdüreceği varsayım ediliyor. Görünümü ve içeresindeki tarihi bedelleriyle görmeye bedel bir yer Yabest Sinagogu. 

Bergama’nın her köşesinden çıkan tarihi yapılar burada farklı medeniyetlerin kültürünü gösterdiği üzere farklı dinlerin de ibadet merkezlerini gözler önüne seriyor. 

YABEST SİNAGOGU  

UNESCO dünya miraslarını müdafaa listesinde yer alan Bergama’nın her yerinden bir tarih ortaya çıkıyor. Her adımda bir tarihi yapı göze çarpıyor. 1875 yılında inşa edilen sinagog da bu yapıtlardan biri.  

yabest sinagogu 2022 0 ALA66hqK

Yabest Sinagogu’nun bahçesi dikkat alımlı tarihi ayrıntılarla dolu. Osmanlı hükümdarları farklı inançlara saygılı olmuşlar ve her yerde dileyen din adamları için ibadet merkezleri yapılmış. Musevilerin ibadetlerini özgürce yerine getirmeleri için bu sinagog yapılmış. Periyodunda ibadete açık olan sinagog günümüzde de kullanılıyor. 10 yıl evvel belediye restore etmiş. İçerisinde çok hoş motifler ve mermer ayrıntılar bulunuyor. 

yabest sinagogu 2022 1 kHqYnlYp
 

Yahudi din adamının konuşmasını yaptığı kürsüsü çok hoş görünüyor.  Ahşap tavan ve duvarlardaki süslemeler de çok hoş görünüyor. Yerler mermerden yapılmış. Sinagogun içindeki her bir ayrıntı görmeye keşfetmeye kıymet nitelikte.  

yabest sinagogu 2022 2 8cty4vMq

Günümüzde hala bu sinagog Museviler tarafından ziyaret ediliyor ve ibadetini gerçekleştirmek isteyenler buraya gelebiliyor. 

Bergama Meydanı‘na yakın uzaklıkta bulunan Yabest Sinagogu etrafında de gezilecek çok hoş yerler bulunuyor. Adım adım gezerek tüm tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Bergama Arkeolojik Müzesi de bu tarihi buluntulardan çıkan yapıtların sergilendiği yer olarak gezmeye kıymet bir adres. 

 

 

– Sinagog,İbadet,Bergama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir