Van’a 1 ayda gelen turist sayısı şaşırttı

vana 1 ayda gelen turist sayisi sasirtti vLY3TFRm

Van’da, koronavirüs önlemleri kapsamında 24 Mart 2020’de araç ve yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı, bu yıl martta kısmen, ekimde ise büsbütün açılınca kentte turist yoğunluğu yaşanmaya başlandı. İranlı turistler, tatil rotalarını yine kente çevirdi. Van Ticaret ve Sanayi Odası (VTSO) İdare Heyeti Lideri Necdet Takva, kapıdan kasımda 18 bin turistin giriş yaptığını, bunun da kent iktisadına 100 milyon TL’lik katkı sağladığını belirterek, 1 milyon turisti hedeflediklerini söyledi.

İran ile en uzun kara hududuna sahip Van’da, koronavirüs önlemleri kapsamında 24 Mart 2020’de araç ve yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı, 1 yıl sonra martta kısmen açıldı. İran’da artan olaylar nedeniyle kısmi geçişlerin mümkün olduğu hudut kapısı, 9 Ekim’den itibaren büsbütün açıldı. İranlı turistler, tatil rotalarını tekrar Van’a çevirirken, kentte turist yoğunluğu yaşanmaya başlandı. Yılbaşı için de otellerdeki rezervasyonların yüzde 100’e ulaştığı belirtildi.

‘ALIŞVERİŞ ŞENLİĞİNE HAZIRLANIYORUZ’

VTSO İdare Heyeti Lideri Necdet Takva, 2015 yılından bu yana Van’ın, İran turizm pazarına girmesi için çok emek harcandığını belirterek, “2015’te başlayan süreçle odamızın da içinde bulunduğu ve bilhassa gaye pazar olarak gördüğümüz İran turizminin vilayetimizde ekonomik katma kıymet sağlamasına yönelik değerli çalışmalar yaptık. Bu çerçevede bu yıl tahminen 5’incisini yapacağımız Van Alışveriş Şenliği’ne hazırlanıyoruz. 15 Mart-5 Nisan tarihlerine denk gelen devirlerde bu şenlik yapılacak. Tabi bahtsız bir orta devir yaşadık. Biliyorsunuz, salgınla bir arada 2020 yılının Mart ayından itibaren bilhassa hizmet dalında faaliyet gösteren iş yerlerimizin yüzde 90’ı kapandı. Hasebiyle buna bağlı olarak da bizim İran’a olan Kapıköy Gümrük kapımız da kapatıldı. 1,5 yıla yakın kapalı olduğu periyotta yalnızca kentimizde oturma müsaadesi olan ya da öğrenci olan yabancıların girişi kelam konusuydu. Birebir halde İran’da bulunması gereken, oturma müsaadesi olan Türk vatandaşları İran’a geçebiliyorlardı. Bunların sayısı binleri geçmez. Münasebetiyle büsbütün izole edilmiş bir ekonomik, toplumsal hayat kelam konusuydu” dedi.

KENT İKTİSADINA 1 AYDA 100 MİLYON TL’LİK KATKI 

VTSO Lideri Takva, Kapıköy Gümrük Kapısı’nın ekimde açılması, pandeminin yükünün azalması, aşılama ve testlerin ağır olarak gündeme gelmesiyle kentte önemli hareketlilik yaşandığını söyledi. Takva, “Kapıköy Gümrük Kapısı’nın 15 Ekim’de açılmasıyla birlikte yalnızca kasımda 18 bin turistin vilayetimize giriş yaptığını biliyoruz. 1 aylık sayı prestijiyle epey sevindirici ve memnun edici. Her bir İranlının ortalama 500 dolar harcadığını varsaydığımızda ki kurların yükselmesiyle birlikte bu sayıları 300 dolar olarak ölçenler var lakin ortalama 500 dolar harcama yaptıklarında önemli sayıya ulaşmış olduğumuzu ve bunun da nereden bakarsanız 100 milyon TL’lik yalnızca 1 aylık süreç hacmine tekabül ettiğini söylememiz mümkün. Van açısından olumlu bir gelişme olarak kıymetlendiriyoruz ve bunun artık bir daha asla kapanmaması istikametindeki isteğimizi da bu vesileyle söz etmiş olalım” diye konuştu.

vana 1 ayda gelen turist sayisi sasirtti 0 dNHaqnrF

‘TÜRKİYE’NİN 24 SAAT AÇIK KAPIKÖY’E MUHTAÇLIĞI VAR’

2021-2022’de 1 milyon turistin Van’a gelmesini hedeflediklerini anlatan Takva, şöyle konuştu:

“Biz aşağı üst bu sayılara da ulaşmıştık. Nereden bakarsanız 2018’de 650 bin İranlının kapımızdan giriş yaptığını biliyoruz. Artık kapı diyoruz lakin burası günde 7-8 saat faaliyet gösteriyor. Yani başka gümrük kapıları üzere 24 saat açık olan bir kapıdan kelam etmiyoruz. Günde 7-8 saat faaliyette olan, açık olan, yolcu girişine müsaade edilen bir kapı. Bu vesileyle biz karar vericilere ve yetkililere şu davetimizi yenilemek istiyoruz. Bizim kapımızın kesinlikle 24 saat asılla açık olması lazım. Bunu yalnızca Van iktisadı olarak da değerlendirmemek lazım. Bölge ve ülke iktisadına sağlayacağı faydayı da göz önüne almak lazım. Onun için Türkiye’nin 24 saat açık bir Kapıköy’e gereksinimi var. Doğu Anadolu Bölgesi’nin, Karadeniz’in, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, bölgesel tesir olarak da değerlendirdiğimizde bu bölgelerin de 24 saat açık bir Kapıköy’e gereksinimi var ve en çok da tahminen Van’ın 24 saat açık bir Kapıköy’e muhtaçlığı var. Münasebetiyle kasım ayı içinde 18 bine yakın İranlının vilayetimize girişini varsaydığımızda bunun hem kent hem bölge hem de ülke iktisadına sağlamış olduğu katkıyı göz önüne almak lazım. Yani olağanlaşma ve yurt dışı çıkış harçları 24 saat açık bir kapının olması durumunda da tekrar gayemiz 2018 yılındaki 1 milyon turistin, yılda kentimizde konaklamasını sağlayacak bir düzeydir” dedi.

– Kapı,Van,Turist,İran,Kent,Bölge,Mart,Giriş,Milyon,Takva,İranlı,Bunu,Ekonomisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir