Uzay turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı

uzay turistleri uluslararasi uzay istasyonuna ulasti WHlNTVhh

UUİ’den yapılan yayına nazaran Japon uzay turistleri Yusaku Maezawa ve Yozo Hirano’yu taşıyan, Rus kozmonot Aleksandr Misurkin idaresindeki Soyuz MS-20 uzay aracı, istasyona kenetlendi.

Soyuz MS-20 uzay aracını taşıyan Soyuz-2.1a roketi, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Moskova saatiyle 10.38’de (TSİ ile aynı) fırlatılmış, roket dokuz dakika sonra yörüngeye ulaşarak UUİ’ye seyahatine devam etmişti.

Sızdırmazlık denetiminden, uzay giysilerinin kurutulmasından ve uzay aracı ile yörünge istasyonu ortasındaki basınç eşitlendikten birkaç saat sonra uzay yolcuları, kapakları açıp içeri UUİ’ye girecek.

BİRİNCİ UZAY TURİSTLERİ OLDULAR

Maezawa ve Hirano, son 12 yıldır masrafların tamamını kendileri üstlenerek UUİ’ye giden birinci uzay turistleri oldu. Araştırma sisteminin bilimsel programında yer alacak olan turistler, İnternet kullanıcılarının isteği üzerine yerine getirdikleri tüm misyonları kameraya kaydedecek ve görüntüyü YouTube’da yayınlayacak.

Soyuz takımı, kozmonotlara yeni yıl ikramları ve uzayda kullanılmaya uygun hale getirilmiş Japon yemekleri getirdi. Japon uzay turistleri, dönerken yanlarında UUİ’den hava götürmeye çalışacak.

İkilinin UUİ’de 12 gün kalması ve 20 Aralık’ta Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

– Uzay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir