Türkiye’nin Köyü Mada Gezilecek Yerler 2022

turkiyenin koyu mada gezilecek yerler 2022 ruj6Ppla

Beyşehir Gölü, Konya ve Isparta vilayetleri topraklarında bulunan, Türkiye’nin ikinci büyük gölü. Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Mada Adası, göl içinde yer alan 32 ada adanın en büyüğü olma özelliğine sahip. Adanın toplam yüz ölçümü 8,22 km². Kuvvetli kaidelere karşın adada hala 30 hane bulunuyor ve toplam nüfus da 180 kişi olarak biliniyor.

TÜRKİYE’NİN GÖL İÇİNDE ADADA YAŞAYAN TEK KÖYÜ

Ülkemizin göl içinde adada yaşayan tek köyü Mada’da hayatını sürdüren vatandaşların büyük bir düşüncesi var, o da ulaşım. Zira bu köyün içinde ne bir sıhhat ocağı ne de bir bakkal bulunuyor. Bundan ötürü ada sakinleri, gereksinimlerini gidermek ismine kendi yaptıkları kayıklara binerek, gölün kıyısındaki başka yerleşim yerlerine gidiyorlar.

turkiyenin koyu mada gezilecek yerler 2022 0 HLkES6LL

GEÇİM KAYNAĞI BALIKÇILIK

Mada Adası’nda halkın en büyük geçim kaynağı balıkçılık. Ada sakinleri, gölde tuttukları balıkları satmak zorunda olduğu için yeniden gölün karşı kıyısına geçmek zorunda. Bu hal yazın katlanılabilir olsa da kış aylarında buz tutan gölü kayıklarla geçmek halk için tam bir eziyet. Olağan bu durum yalnızca satış yapmak için geçerli değil. Aileler, beşinci sınıftan itibaren çocuklarını okula götürürken de bu eziyeti yaşamak zorunda kalıyor.

turkiyenin koyu mada gezilecek yerler 2022 1

TATİLCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Doğasever tatilciler, Türkiye’de bir birinci pozisyonunda olan bu adayı sık sık ziyarete geliyor. Mada Adası’na gelen tatilciler hem tabiat yürüyüşü yapıp hem de sakin bir ortamda baş dinliyorlar. Adada konaklayacak bir tesis olmadığından ötürü ziyaretçiler köy halkını rahatsız etmemek ismine uygun noktalara çadır kurmayı tercih ediyor. Olağan kamp yapılan yer bir ada olunca görünüm da eşsiz Beyşehir Gölü oluyor.

turkiyenin koyu mada gezilecek yerler 2022 2 EZawsHwA

TEK BİR OKULDA, TEK BİR ÖĞRETMEN VAR

Bir adada yaşamak avantaj mı yoksa dezavantaj mı bilinmez lakin Mada sakinleri birçok noktada meşakkat yaşıyor. Bunlardan biri de maalesef eğitim. Mana Adası’nda tek bir okul bulunuyor, bu okulda da tek bir öğrenmen vazife yapıyor. Ve kuvvetli koşullardan ötürü gelen öğretmenler de adada uzun daima misyon yapmak istemiyor. Hal bu türlü olunca beşinci sınıfa kadar okuyabilen çocuklar, eğitim hayatlarına devam edebilmek için etraf ilçelerde bulunan yatılı okullarda kalmak zorunda.

– Ada,Göl,İçin,Hal,Tek,Okul,Mada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir