Türkiye’den Vize İstemeyen ülkeler listesi 2022

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 hwi7k8ea

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu üzere turizm bölümünü de olumsuz etkiledi. Bölümün en büyük paydaşları olan gezginler konutlarında Koronavirüs salgını sonrasında gezilecek yerleri şimdiden araştırmaya başladı bile. Bilhassa planlarını programlarını şimdiden yapan seyyahlar, kendilerine bir liste oluşturdu.

Gezginlere referans olabilecek bir liste de biz oluşturduk. Koronavirüs salgınının sona ermesinden sonra gezip görebileceğiniz birbirinden hoş ülkeleri sizler için derledik. Hem de hepsi vizesiz. Yani sırf biletinizi almananın kâfi olduğu yerler…

Bilhassa 2020 için tatil planlarını ülke dışında yönlendirenler için hazırladığımız bu liste, planlamalarınızı çarçabuk yapmanızı sağlayacak.  Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler Korona sonrasında süper tatil tecrübeleri için sizleri bekliyor.

2020’DE VİZESİZ-KOLAY VİZE İLE GEZİLEBİLECEK 116 ÜLKE

Yüzlerce liralık müracaat fiyatını ödemek istemeyenler ile birlikte vize almayı beklemek istemeyenlerin ortak adresi, kapıda vize alınabilen ve vizesiz ülkeler oluyor. Çabucak her kıtada bulunan ve tarihi, kültürel, doğal hoşluklara sahip ülkeler seyyahların tercihi.

 

Türk vatandaşları, pasaportları ile birlikte 90 ülkeye vizesiz olarak 30-180 gün arasında  giriş yapabilirken, 16 ülke hudut kapısından, 10 ülke de online vize ile Türk vatandaşlarına çarçabuk turistik vize sağlıyor.

İŞTE O ÜLKELERDEN KİMİLERİ

– Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan da yanı başımızda bulunup “mutlaka gezilmesi gereken yerler” listesinde yer alıyor. Çağdaş manzarası, sovyet tarihi kalıntıları ve ortak kültürel paydaşları görmek isteyenler vizesiz olarak buraya gidebiliyor. Azerbaycan’da gezilecek yerleri buradan okuyabilirsiniz. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 0 nYkWGk1v

Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye nazaran, Türkiye ile Azerbaycan arasında vize kaldırıldı. Azerbaycan ile Türkiye hükümetlerinin ortasında yapılan ikili mutabakat ile, iki ülke vatandaşlarına 90 gün müddetle ülkelerde konaklama hakkı verildi. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 1 ga96TNDA

90 günü aşan durumlar için ise ikamet müsaadesi başvurusu zaruriliği getirildi.

– Surinam

Surinam’ın başşehri Paramaribo’da 21 Eylül 2018’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Surinam Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Diplomatik, Hizmet ve Özel Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma”nın onaylanmasına ait karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Belirtilen pasaportlara sahip Türk vatandaşları, 558 bin nüfuslu Güney Amerika ülkesi Surinam’a seyahatlerinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf olacak.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 2 M6yfwXcs

– Sierra Leone

Eylül ayı içerisinde alınan karar ile Batı Afrika ülkesi Sierra Leone, Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulamasına geçti. 80 dolar fiyat ile kapıda vize hizmeti veren bölge hükümeti, turistik ve iş hedefli seyahatlere vize sağlıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 3

– Andorra

Bir Avrupa ülkesi olan Andorra Fransa ile İspanya ortasındaki bölgede kalıyor. Türk vatandaşlarına 90 gün müddetle vizesiz seyahat hakkı veren ülke, ortalarında vadiler, kayak merkezleri ve doğal, tarihi miraslarında bulunduğu pek çok yere konut sahipliği yapıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 4 wjHfh2gp

– Antigua ve Barbuda

Karayiplerin bir kesimi olan bu hoş ada, çabucak her mevsim gidilebiliyor. Bilhassa yaz ve kış mevsimleri ortasındaki az sıcaklık farkı, bölgedeki deniz turizmini canlı tutuyor. Kumu, güneşi ve masmavi suları ile ziyaretçilerini çağıran Antigua ve Barbuda, Türk vatandaşlarına 180 gün seyahat imkanı sunuyor.


turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 5 TplqMvZB

– Arjantin

Latin Amerika’nın en beğenilen ülkelerinden biri olan ve futbolu ile tanınan Arjantin de vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkeler ortasında. 90 güne kadar turistik olarak vize istemeyen Arjantin, tarihi dokusu, etnik yapısı ve doğal imajı ile gidilmesi gereken listelerin başında geliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 6 Eq5JYNvQ

– Arnavutluk

Balkan kıyıları içerisinde yer alan Avrupa ülkesi Arnavutluk da seyahatlerde 90 güne kadar vize istemeyen ülkeler ortasında bulunuyor. Balkanlara yayılan Osmanlı mimarisinin en hoş örneklerinin de içerisinde bulunduğu pek çok yeri barındıran ülke, bir o kadar da hoş olan doğal mirası ile görülmeyi bekliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 7 qqRJWc3z

– Bahamalar

Amerika kıtasında bulunan ve eşsiz kıyıları ile bilinen Bahamalar da vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkeler ortasında yer alıyor. Ülke 90 güne kadar vizesiz olarak turist kabul ediyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 8 7QAZlzLF

– Bahreyn

Körfez devletlerinden biri olan Bahreyn’de Türkiye için kapıda vize ve Online vize uygulamaları var. Bahreyn’e girişte fiyatsız olarak 15 günlük vizenizi alabiliyor, mühletin sona ermesi durumunda da online vize ile sürenizi uzatabiliyorsunuz.

İsterseniz Bahreyn E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 3 ay geçerli, her girişte 2 hafta kalış vadeli, çok girişli vizeye de başvurabilirsiniz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 9

– Barbados

Bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados, Güney Karayipler’de bulunuyor. Amerika kıtasındaki bir başka ülke olan Barbados, plaj ve koyları ile gezilmeyi bekleyen ülkeler ortasında bulunuyor. 

Barbados devleti Türk vatandaşlarını 90 gün müddetle vizesiz kabul edebiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 10 Rd7kXYjj

– Belarus

Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Belarus, 15’inci yüzyıl ve sonrasında gelişen mimari yapıları ile öne çıkıyor. Bilhassa her devirden yapıtları bünyesinde barındıran ülke, vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler sıralamasının başlarında bulunuyor.

Belarus, Türk vatandaşlarına 30 gün boyunca vizesiz olarak gezip koankalayabilme imkanı tanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 11

– Belize

Karayip Denizi’nde yer alan bir öteki Belize de tıpkı bahamalar ve barbados üzere deniz turizminin öne çıktığı bir ada ülke. 90 gün vizesiz seyahat hakkı veren Belize, ziyaretçilerini bekliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 12 tiuT4ZTn

– Bhutan

Bir Güney Asya ülkesi olan Bhutan’dan vize almak hem kolay hem güç.

Bhutan’da faaliyet gösteren lisanslı bir turizm acentası ile irtibata geçip çeşit paketi satın almadan Bhutan’ı ziyaret etmek pek mümkün değil. Seyahat için evvel ödeme alan Bhutan turizm acentaları, sonrasında sizin isminize Bhutan Turizm Konseyi’ne online olarak müracaat yapıyor. Bhutan Turizm Kurulu 3 gün içerisinde başvuruyu onaylanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 13 8p6VVZ4B

– BAE

BAE de online vize veren ülkeler ortasında yer alıyor. 

Seyahat planlamanıza nazaran uçak biletinizi THY, Pegasus, FlyDubai, Emirates almanız durumunda bu firmalar üzerinden vizenizi alabiliyorsunuz. Seyahat tarihinden 7 gün evvel vize müracaatınızı yapmanız gerekirken, gidiş dönüş uçuşlarınızın da tıpkı firma ile yapılması isteniyor.

2020 Dubai seyahat rehberini buradan okuyabilirsiniz.

BAE’nin ziyaretçileri için verdiği turistik vize  süresi 29 gün. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 14 qci9qJ7r

– Bolivya

Bir Güney Amerika ülkesi olan Bolivya Latin Amerika devletleri ortasında bulunuyor. Uçsuz bucaksız Amazon ormanlarında bulunan ülkenin en kıymetli seyahat noktaları Andean zirveleri, kristal lagünleri, kuvvetli yer formları sert fırtınalı vadilerinden oluşuyor. 

Bolivya 90 gün mühletle vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 15 mvGAZTpC

– Bosna Hersek

Ülkenin başşehri Saraybosna Balkanlar’daki kültürel kentlerin en kıymetlilerinden biri. Bilhassa uygun fiyatlı ülkelerden biri olan Bosna Hersek, tarihi dokusu, manevi iklimi ve doğal hoşlukları ile gidilmesi önerilen yerlerin en başında geliyor. Bosna Hersek’te görülmesi gereken yerleri vizesiz keşfedin. 

Bosna Hersek 180 günde 90 günü aşmayacak formda vizesiz seyahat imkanı tanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 16 KfEXFeSd

– Botswana

Afrika’nın güneyinde yer alan Botswana, kıtanın saklı kalmış cenneti olarak biliniyor. Doğal çeşitliliğin fazla olması nedeniyle eşsiz bir iklime sahip olan Botswana, yabanî hayat parkları ile safari ve tabiat tutkunlarını davet ediyor.

Botswana 90 güne kadar vizesiz olarak seyahate müsaade veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 17 FH8Hkucn

– Brezilya

Bir diğer Güney Amerika ülkesi olan Brezilya da renkli yapısı ve Amazon ormanları ile biliniyor. Brezilya, ziyaretçilerine 90 gün vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 18 a5J1U4rA

– Britanya Virjin Adaları

Karayip Denizi’nde bulunan, bir kısmı Amerika’ya, bir kısmı de İngiltere’ye ilişkin olan bu büyüleyici adalar topluluğu, gezginler için olağanüstü bir yer. Ilık havası, beyaz kumsalları, tropikal yiyecek ve içecekleri ile gezilmeyi bekleyen yerler ortasında bulunuyor.

Bölge hükümeti ziyaretçileri için 30 gün vizesiz seyahat imkanı sunuyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 19 VJptqJp2

– Brunei

Müslüman bir ülke olan Brunei, Asya’nın uzak bölgelerinde yer alıyor. Çin Denizi kıyılarında bulunan ülke, İslam ve Asya mimarisinin birleşimi ile oluşan eşsiz yapıtları içerisinde barındırıyor.

Brunei de 30 güne kadar ziyaret için vize istemeyen ülkeler ortasında yer alıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 20 NjOQsjn1

– Cape Verde

Uzun ve beyaz plajları ile dikkatleri çeken Cape Verde’ye kapıda vize imkanı ile giriş yapabilirsiniz. Ülkeye giriş yaptığınız anda Havalimanında 25 Euro karşılığında vizenizi alınabiliyorsunuz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 21 Xg6URG4s

– Cibuti

Cibuti, umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları için vize uyguluyor. Lakin uygulamada Cibuti hudut kapılarında Kapı Vizesi uygulaması verilebilmekle birlikte, bu tarafta ülkede kesin bir vize rejimi yönetmeliği olmaması sebebiyle, Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye edilmektedir.

90 güne kadar olan tek girişli vize fiyatı 85 ABD Doları, 180 güne kadar olan çok girişli vize fiyatı 113 ABD Doları.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 22

– Cook Adaları

Büyük Okyanus’ta bulunan tropikal ekip adaları, kristal berraklığında pak su ve mükemmel denizaltı hayatı ile dikkatleri çekiyor. Dalış turizminin en beğenilen yerlerinden biri olan Cook Adaları’nda Mercan resifleri, tropikal balıklar, kaplumbağalar, kartal ışınları, çekiç başları, yılan balığı ve resif köpekbalıklarını görebilirler. 

Cook Adaları 180 güne kadar vizesiz konaklama ve seyahate müsaade veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 23 GmzNbCFs

– Doğu Timor

Kapıda vize uygulaması var. Doğu Timor, havalimanı ve deniz yoluyla gelinen ziyaretlerde fiyatsız olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor.

Kara hudut kapılarında ise 30 ABD Doları karşılığında 90 gün vadeli tek yahut çoklu girişe sahip vize alabiliyorsunuz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 24 7ndcSOMl

– Dominika

Kuzey Amerika‘daki volkanik bir ada olan Dominika, verimli toprakları, sıcak ve nemli iklimi, etnik halkı, enfes doğal hoşlukları ve klasik kültürüyle hayranlık uyandıran bir yerleşim yeri.

Dominika 21 gün mühletle vizesiz olarak seyahate imkan sağlıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 25 eIAFg1VZ

– Dominik Cumhuriyeti

Ülkeye giriş sırasında, havaalanında yahut limanlarda ülkeye giriş formu doldurulması ve 10 ABD Doları fiyatı olan “turist kartı” alınması gerekmektedir.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 26 Bl1MehWJ

Ekvador

Dünyanın merkezi Ekvator’dan gelen ismiyle bilinen Ekvador da gidip gezilmesi için vize istenmeyen ülkelerden biri pozisyonunda. Türk pasaportu ile 90 güne kadar vize serbestisi bulunan ülkede, gezilip görülebilecek tarihi ve turistik pek çok yer bulunuyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 27 LeDMvdGG

– El Salvador

Orta Amerika’da bulunan El Salvador da Ekvador üzere 90 güne kadar vize serbestisi uygulayan ülkelerden biri

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 28
– Endonezya

Asya’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Endonezya da 30 güne kadar vizesiz seyahate imkan tanıyor. Vizenizin mühletini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 29 T2mWXadp

Ermenistan

Sonda 10 ABD Doları karşılığında 21 günlük vize alınabilen Ermenista, e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor.

Kıymetli bir ikazımız var. Pasaportunuzda Ermenistan’a giriş-çıkış damgası varsa Azerbeycan’a gidemiyorsunuz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 30 yYtZdr16

– Fas

Kuzey Afrika ülkelerinden olan Fas, bölgenin en renkli ve en hoş ülkelerinden biri. Marakeş’ten Kasablanka’ya, Fes’ten Suvayr’a pek çok hoş kenti bulunan Fas, uzun müddet sömürgesinde yaşadığı Fransa’nın tesirlerini Akdeniz iklimi ile harmanlanmış bir biçimde hala yaşatıyor. Fas turistik yerlerini haberimizden okuyabilirsiniz.

Fas Türk turistlere 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı tanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 31 gHXpTUJs

– Fiji

Okyanusya ülkelerinden olan Fiji de, 120 güne kadar vizesiz olarak seyahat ve konaklama imkanı veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 32 vWbQc1sL

– Fildişi Kıyıları

Afrika kıtasının batı ucunda bulunan Fildişi Sahilleri, e-vize sitesi üzerinden E-vize 3 aylık 73 euro, 1 yıllık 134 euro. Müracaat yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş müsaadesi veren evrakınız size mail olarak gönderiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 33 Fw9upEsC

– Filipinler

30 gün vizesiz seyahat etme imkanı bulunan Filipinler’de vizenizin mühletini gerektiğinde Göçmenlik ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 34 fLdFfALp

– Filistin

Filistin’e seyahat için vizesiz olarak konaklayıp gezebileceğiniz müddet 30 gün. Filistin’e İsrail üzerinden gidilecekse İsrail vizesi almak gerekiyor. Mısır üzerinden gidilecekse Mısır da vize istiyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 35

– Guatemala

Orta Amerika ülkelerinden olan Guatemala da, 90 güne kadar vizesiz olarak seyahat ve konaklama imkanı veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 36 OMfRyBQ7

– Güney Afrika

Güney Afrika turistik seyahatler için 30 güne kadar olan turistik ziyaretlerde vize istemiyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 37 fWXyliAs

– Güney Kore

Asya’nın en çok merak edilen ve ilgi çeken ülkelerinden birisi olan Güney Kore, 90 günü aşmayan seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor.

Güney Kore’ye nasıl gidilir? Nereler gezilir?

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 38 2VdJXaWB

– Gürcistan

Türk vatandaşlarına giriş kolaylığında en çok yardımcı olan ülkelerden biri de Gürcistan. Ülkeye pasaporta gereksinim duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

Gürcistan’da görülmesi gereken yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 39 aS1d6ZFM

– Haiti

Kapıda vizeyle 90 gün vizesiz seyahat edilebiliyor.

Ülkeye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkanı veren ve turist kartı olarak isimlendirilen giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 40 jkFrPVAf

– Honduras

Ülkeye girişlerde vize gözetilmezken, 90 gün müddetle konaklamalara kadar kalış müsaadesi veriliyor.
turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 41

– Hong Kong

Bugünlerde Çin idaresine yönelik protestolar ile gündeme Hong Kong’a 90 gün müddetle giriş çıkış yapabilme imkanınız bulunuyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 42 wqcGZ4gt

– Irak

Kapıda vize uygulamasının yürütüldüğü giriş sistemine nazaran 10 gün boyunca vizesiz olarak seyahat etme imaknı veriliyor.

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları yalnızca Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanında 10 gün kalışlı Irak vizesini fiyatsız olarak alabiliyor.

Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 43

– İran

İran ABD yaptırımları nedeniyle yabancı turistlerin pasaportuna mühür vurmayacak. Türk vatandaşlarının da ülkeye girişleri konusunda 90 güne kadar vizesiz giriş imkanı tanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 44 zGH53sF1

– Jamaika

Jamaika da Türk vatandaşlarına 90 gün müddetle vizesiz seyahat imkanı sağlıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 45 tyi8jkgl

– Japonya

Kiraz çiçekleri, doğal hoşluğu ve gizemli tarihi ile Uzak Doğu’nun incisi olan Japonya, 90 güne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizesiz olarak ağırlıyor. Japonya için ufak bir dipnot: Kiraz çiçeği mevsiminde ülkeye gitmeniz, büyüleyici iklimi solumanıza fırsat olacak.

Japonya’nın klasik kenti Kyoto’da gezilecek yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 46 efknkFVF

– Kamboçya

Ülkeye giriş için vize ve online vize uygulamaları var.

Havalimanı ve hudut kapılarında 30 ABD Doları karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. Bilhassa kara hudut kapılarında görevlilerin uygulamalarından kaynaklanan düşünceler nedeniyle online vize uygulamasını tercih etmeniz önerilir. 

Kamboçya E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 37 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. 3 iş günü içerisinde 30 günlük vizeniz mailinize geliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 47 zGUQW5mN
– Karadağ

Ülkeye vizesiz giriş yapılırken, 90 güne kadar vizesiz konaklama ve seyahate müsaade veriliyor.

Karadağ (Montenegro) nerede? Gezilecek yerleri

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 48 QO3kDKeH

– Katar

Kapıda vize uygulaması var. 180 günde 90 günü aşmayacak halde vizesiz kalmalara müsaade veriliyor. Vize  havalimanında vize fiyatsız olarak alınabiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 49 NQZY9kV9

– Kazakistan

Ülkeye vizesiz giriş yapılırken, 30 güne kadar vizesiz konaklama ve seyahate müsaade veriliyor.

Kazakistan’da görülecek yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 50 uecMbIup

– Kenya

Ülkeye girişte  kapıda vize ve online vize uygulamaları var.

Kenya hudut kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 ABD Doları karşılığında tek girişlik vize veriyor. E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak elektronik ortamdan da vizenizi alabilirsiniz.

Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Kenya, Uganda ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında yahut kara hudut kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 51 MmtclVpt

– Kırgızistan

Ülkeye vizesiz giriş yapılırken, 30 güne kadar vizesiz konaklama ve seyahate müsaade veriliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 52 rsBemqdG

– KKTC

Yavru Vatan Kıbrıs’a girişlerde vize 30 güne kadar talep edilmiyor. Tıpkı vakitte ülkeye pasaporta muhtaçlık duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz. Pasaportunuzda Kıbrıs’a giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan’a gidemiyorsunuz.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 53 C2qQShP8

– Kolombiya

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’ya 90 güne kadar olan seyahatlerde vize uygulaması aranmıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 54 Epsw4esg

– Kosova

180 günde 90 günü aşmayacak formda vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 55 Wiphp6KP

– Komor Adaları

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 56 Ic6C5uE3

– Kosta Rika

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 57 vKZuJXhw

– Kuveyt

Kapıda vize uygulaması var.

Kuveyt, Türk vatandaşlarına hudut kapısında vize veriyor. Vize mühleti toplam 90 gün. Hudut kapısında yanınızda kesinlikle gidiş-dönüş uçak biletiniz ve 4-5 yıldızlı bir otelden konaklama evrakınızın olması gerekiyor. 

Kuveyt’te kalacağınız otel sizin isminize vize süreçlerinizi başlatıyor. 1-2 gün içerisinde vizenin bir nüshasını size mail yoluyla gönderiyor. Bu nüsha ile Kuveyt’e gittiğinizde gümrükte geçerli vizenizi alıp pasaportunuza işletebilirsiniz.

Pasaportunda İsrail vizesi yahut İsrail giriş-çıkış damgası olanlar Kuveyt’e giriş yapamıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 58

Lübnan

90 gün vizesiz. 

Pasaportunuzda İsrail’e ilişkin giriş-çıkış damgası varsa Lübnan’a giremiyorsunuz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 59 F3TK9EXk

– Madagaskar

Ülkeye girişlerde kapıda vize uygulaması var.

Havalimanlarında 31 Euro karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 60 FjhGXfqZ

– Makau

Ülkeye girişlerde 30 gün sonu var. Bir turistin sondan içeriye vizesiz olarak girmesi halinde 30 gün boyunca seyahat ve konaklama yapma müsaadesi bulunuyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 61 Qi3P1If5

– Kuzey Makedonya

180 günde 90 günü aşmayacak halde vizesiz.

Kuzey Makedonya meşhur yemekleri

– Maldivler

Helal turizm alanlarının da bulunduğu Maldivler de vize almayan ülkeler ortasında bulunuyor. Adanın ziyaretçileri 30 gün boyunca vizesiz olarak konaklayıp seyahat edebiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 62 RkzYP9jJ

– Malezya

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 63 W7EunNpl

– Mauritius

180 günde 90 günü aşmayacak biçimde vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 64 d8OphpPB

– Meksika

Online vize uygulaması var. 

Meksika E-vize sitesi üzerinden fiyatsız olarak müracaatınızı yapabilirsiniz. 180 gün vizesiz.

En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi yahut ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye muhtaçlık olmadan Meksika’ya giriş yapabiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 65 VHPBcVWw

– Moğolistan

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 66 T3wjRdbG

– Moldova

180 günde 90 günü aşmayacak formda vizesiz. (Pasaportsuz)

Moldova’ya kimlikle seyahat dönemi 19 Şubat 2019 tarihi itibariyle başladı. Artık pasaporta gereksinim duymadan yeni tip çipli kimliğinizle de ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Moldova ile birlikte pasaportsuz yalnızca kimlikle seyahat edilebilen ülke sayısı 4’e çıktı. Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 67 Qllh5uK6

– Monaco

90 gün vizesiz.

Fransa sonları içinde, Vatikan’dan sonra dünyanın en ufak 2. ülkesi olan Monaco, Türk vatandaşlarına vizesiz lakin ülkenin kendi havalimanı olmadığı için birinci durağınız Fransa olacak. Fransa topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 68 FHhukCIa

– Mozambik

Kapıda vize uygulaması var.

Havalimanında 84 ABD Doları karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 69 BJLnFu7d

– Myanmar

Online vize uygulaması var.

Myanmar E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 50 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Myanmar, 28 günlük ve tek girişli vize veriyor.

Bunun dışında konsolosluk üzerinden de vize başvurusu yapabilirsiniz. Tayland’da Bangkok ve Chiang Mai’daki elçiliğe başvurabilirsiniz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 70 I9BIYIAE

– Nepal

Kapıda vize uygulaması var.

Nepal, hudut kapılarında ve havalimanlarında vize veriyor. Vize seçenekleri şu halde: 15 gün 25 ABD doları, 30 gün 40 ABD doları ve 90 günlük vize 100 ABD doları.

Nepal’de yıl boyunca en fazla 90 gün kalabiliyorsunuz. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 71 bAGpLBVL

– Nikaragua

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 72 pClcGYPU

– Niue

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 73 A5mE759q

– Özbekistan

Özbekistan, Türk vatandaşlarına 30 gün müddetle vizesiz oldu. Uygulama, 10 Şubat 2018 itibariyle başladı.

Özbekistan’da görülmesi gereken göz alıcı Türk- İslam Şaheserleri

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 74 Vr2CyR9H

– Pakistan

Online vizeyle 90 gün vizesiz.

Pakistan’a vizesiz seyahat dönemi başladı. 

Pakistan Enformasyon ve Yayıncılık Bakanı Favad Çaudri, Pakistan’ın yeni turizm siyasetinin sonucu olarak Türkiye, Çin, Malezya, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin dahil olduğu 5 ülke vatandaşları için e-Vize, akabinde da kapıda vize uygulamasına geçileceğini söyledi.

Pakistan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 8 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. E-vize başvurusu 7-10 gün içinde sonuçlanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 75 u1cQa6ev

– Palau

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 76 P2vIjTK5

– Panama

180 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 77 6ieeZya5

– Paraguay

180 günde 90 günü aşmayacak biçimde vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 78 eI2NwHjj

– Peru

180 günde 90 günü aşmayacak biçimde vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 79

– Ruanda

30 gün vizesiz.

2 yıl önce Afrika’daki ülkelerin vatandaşlarına vizeyi kaldıran Ruanda, uygulamayı 1 Ocak 2018’den itibaren tüm dünya ülke vatandaşlarına yayma kararı aldı.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 80 LMwwYjYY

– Saint Kitts ve Nevis Adaları

180 günde 90 günü aşmayacak formda vizesiz seyahat yapılabiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 81 WrV4IVzO

– Saint Lucia

42 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 82 JqGIthNg

– Saint Vincent ve Grenadinler

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 83 nj7q7RkB

– Samoa

Ülke, Türk vatandaşlarına 60 güne kadar vizesiz seyahat imkanı tanıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 84 jatXLnB9

– San Marino

İtalya içerisinde küçük bir kent devleti olan San Marino, Türk vatandaşlarından ülkeye giriş vizesi istemiyor.Ancak ülkede havalimanı olmadığı için birinci durağınız İtalya olacak. İtalya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. San Marino’ya giriş çıkışta pasaport denetimi yapılmıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 85 kSkbY9BC

– Sao Tome ve Principe

15 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 86 BsMsNAZH

– Senegal

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 87 8KFADW2W

– Seyşeller

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 88 y8P9mP44

– Sırbistan

180 günde 90 günü aşmayacak biçimde vizesiz.

Sırbistan’da görülecek 3 kent

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 89 1U7zcdCY

– Singapur

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 90 TENAzgX6

– Solomon Adaları

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 91 eLXuurjZ

– Sri Lanka

Online vize uygulaması var. 

Sri Lanka e-vize sitesi üzerinden 30 günlük 35 ABD dolara vize alabiliyorsunuz. Müracaat yapıldıktan sonra 24 saat içerisinde ülkeye giriş müsaadesi veren evrakınız size mail olarak gönderiliyor.

Sri Lanka seyahat notları

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 92 UL4jZLE6

– Sudan

Kapıda vize uygulaması var.

Sudan, Hartum Milletlerarası havalimanında 105 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 93 3D6186mR

– Svaziland

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 94

– Şili

90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı tanınıyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 95

– Tacikistan

Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var. 

Tacikistan, havalimanlarında kapıda vize veriyor fakat ülkeye gelmeden önce Tacikistan Vize websitesi üzerinden kapıda vize başvurusu yapmak gerekiyor. Müracaat sonucunda sistemin vereceği onay evrakının havalimanlarındaki konsolosluk ofislerine sunulması gerektiği tabir ediliyor. 

Hasebiyle, Tacikistan’a yapılan seyahatlerde kapıda vize verilmesi websitesi üzerinden müracaatla ön kıymetlendirme ve teyit kaidesine bağlanmış bulunuyor.

Tacikistan tıpkı vakitte online vize uygulamasına sahip. Tacikistan e-vize sitesi üzerinden yapılan müracaat ile tek girişli 90 günde 45 günlük sirkülasyon müddetli vizenizi alabiliyorsunuz

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 96 4pqa6OPt

– Tanzanya

Kapıda vize uygulaması var.

Tanzanya, hudut kapılarında ve havalimanlarında 50 ABD doları karşılığında tek girişli, 90 gün vize veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 97 v4wrMMgN

– Tayland

30 gün vizesiz.

Tayland, havalimanı yoluyla ülkeye girişte 30 günlük, kara hudut kapıları yoluyla girişlerde 15 günlük vize veriyor. 

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 98 8TwNzEEy

– Tayvan

Kapıda vize uygulaması var.

Tayvan, havalimanlarında 24 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 gün vize veriyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 99

– Togo

Kapıda vize uygulaması var.

Togo kapı vizesi, Togo’nun kara hudut kapılarında ve Lome Havalimanı’nda fiyatı karşılığında alınabiliyor.

Togo tıpkı vakitte Batı Afrika Vizesi (Visa Touristique Entente) küme vizesini de kabul eden ülkeler ortasında. Batı Afrika vizeniz varsa fiyatsız olarak Togo’ya giriş yapabilirsiniz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 100

– Tonga

31 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 101 pXpMjmVq

– Trinidad ve Tobago

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 102 LF6ROyiI

– Tunus

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 103 mZCGuMnU

– Turks ve Caicos Adaları

Ülkeye Türk pasaportu ile girişlerde 90 güne kadar vize muafiyeti bulunuyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 104 XVTPpdrS

– Tuvalu

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 105 HRwcl4GI

– Uganda

Kapıda vize uygulaması var.

Uganda hudut kapılarında 50 ABD doları karşılığında 90 günlük vize alınıyor.

Ayrıca East Africa Visa grup vizesi alarak Uganda, Kenya ve Ruanda ülkelerini tek seferde gezebilirsiniz. Bu ülkelerin havalimanlarında yahut kara hudut kapılarında pasaportunuz, aşı kartınız ve 100 ABD Doları ile çok girişli vizenizi alabilirsiniz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 106 nAh9Xt1h

– Ukrayna

180 günde 90 günü aşmayacak halde vizesiz.

Pasaporta muhtaçlık duymadan yeni kimliklerle de giriş yapabiliyorsunuz.

Ukrayna’da gezilecek yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 107 v95jAXpO

– Umman

Umman, yeni bir kararla turistlere uygulanan kısa müddetli vize formatında değişikliğe gitti. Hükümet turizmi desteklemek ismine 10 günlük kısa periyodik turist vizesinin fiyatını 5 Umman Riyali olarak değiştirerek vize fiyatını düşürdü. Değişiklik yapılmadan evvel 20 Umman Riyali karşılığında 30 günlük vize alınabiliyordu.

Değişikliklerle turist vizeleri 10 gün, 1 ay ve 1 yıl olmak üzere 3 kategoride sunulmaya başlandı. 

Şu an Umman havalimanlarında 5 Umman Riyali karşılığında 10 günlük vize alınabiliyor. Geri dönüş bileti ve konaklama evraklarınızı yanınızdan eksik etmeyin.

Kapıda vize uygulamasının yanı sıra Online vize uygulaması da bulunuyor. Dilerseniz Umman e-vize sitesi üzerinden online vize müracaatıyla da vizenizi alabilirsiniz. Vize seçenekleri 30 günlük 20 Umman Riyali, 1 yıllık çok girişli vize 50 Umman Riyali.

Umman’da gezilecek yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 108 pyvzmEnV

– Uruguay

Amerika ülkelerinden olan Uruguay da 90 güne kadar Türk vatandaşlarını vizesiz olarak kabul ediyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 109 wOfD22bM

– Ürdün

90 güne kadar olan ziyaretlerde Ürdün, Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Ürdün’de görülecek yerler

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 110 p58zitRd

– Vanuatu

30 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 111 JIiva43X

– Vatikan

180 günde 90 günü aşmayacak halde vizesiz.

İtalya’nın Roma kenti içerisinde, dünyanın en küçük mikro devletlerinden olan Vatikan, Türk vatandaşlarına vizesiz. Lakin İtalya içerisinde kaldığı ve öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiği için Schengen vizesi gerekiyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 112 6SfvjeBi

– Venezuela

90 gün vizesiz.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 113 epNcQuRu

– Zambiya

Kapıda vize uygulaması var.

Zambiya vizesi hudut kapılarında tek girişli 50 ABD doları, çift girişli 80 ABD doları karşılığında 30 günlük olarak alınabiliyor. 

Zambiya’ya kadar gelmişken Zimbabve’deki ünlü Victoria Şelalelerini görmeden ya da Botswana’da safari yapmadan dönmek olmaz. Bunun için çok girişli vize almanız gerekir.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 114 3SapJvjO

– Zimbabve

Kapıda vize uygulaması var.

Zimbabve vizesi hudut kapılarında 30 ABD doları karşılığında tek girişli, 30 günlük olarak alınabiliyor.

turkiyeden vize istemeyen ulkeler listesi 2022 115 dLROK6Cm

– Ülke,Seyahat,Gün,Pasaport,Başvuru,30 Gün,Ada,Türk,Kara,Türk Vatandaşlarına,Süre,Konaklama,Bulunan,Türk Vatandaşları,Güzel,Abd Doları,Doğal,Sınır,Ücret,Önce,Veren,Bhutan,İmkanı,Hükümet,Vatandaşları,Etme,180,Çıkış,Kapı,Bölge,İtalya,Umman,Togo,Kuveyt,Yapma,Dünya,Fas,Kuzey,Hakkı,İş,Fransa,Pek,İstemeyen,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir