Türkiye-Libya arasında gemi seferlerine yeni rotalar

turkiye libya arasinda gemi seferlerine yeni rotalar pV7jEL19

Türkiye ile Libya ortasında 25 yıl sonra tekrar başlatılan yolcu gemisi seferleri kapsamında Libya’dan Türkiye’ye ulaşan ‘Kevalay Queen’ isimli gemi, 4 gün sonra tekrar İzmir’den yola çıktı. Dış Ekonomik Bağlar Şurası (DEİK) Türkiye-Libya İş Kurulu Lideri Murtaza Karanfil “Şu anda İzmir ile başladığımız seferlerimizden herkes çok şad. Destinasyonlarımızı artıracağız ve İstanbul, Muğla, Antalya, Bursa üzere kentlere de hem turizm hem de ticaret hedefli seferler düzenleyeceğiz” dedi.

Libya’nın Misrata kenti ile İzmir ortasında başlatılan yolcu seferlerinin birincisi yapıldı. 25 yıl sonra tekrar başlatılan sefer kapsamında Misrata’dan çıkan ‘Kevalay Queen’ isimli 500 yataklı, 700 yolcu, 520 araç kapasiteli, 2 bin ton yük taşıyabilen gemi, 5 Aralık’ta İzmir’e demirledi. Birinci seferde 107 yolcu, İzmir’e gelerek, 4 gün boyunca bölgedeki turistik yerleri ziyaret etti. İzmir ve etraf vilayetlerden alışveriş de yapan turistler, kentin ve bölgenin iktisadına katkı sağladı. İzmir’e ulaşan birinci gemi olma özelliğini taşıyan ‘Kevalay Queen’, 4 günlük ortanın akabinde tekrar yola çıktı. Türkiye’den Libya’ya gitmek isteyen 40’a yakın Türk vatandaşı da gemide yerini aldı.

Husus ile ilgili açıklama yapan DEİK Türkiye-Libya İş Kurulu ve Türk-Libya İş Adamları Derneği (TULİB) Lideri Murtaza Karanfil, birinci seferi en ufak bir kahır yaşamadan atlattıklarını belirterek, bunun çok hoş bir örnek olduğunu söyledi.

‘KARŞILIKLI YATIRIMLAR ARTACAK’

Karanfil, “Şu an İzmir ile başladığımız seferlerimizden herkes çok mutlu. Destinasyonlarımızı artıracağız ve İstanbul, Muğla, Antalya, Bursa üzere kentlere de hem turizm hem de ticaret emelli seferler düzenleyeceğiz. İki ülke ortasındaki bilhassa ekonomik bağlantıların daha süratli ilerlemesi lazım. Bu bahiste iş dünyasındaki tüm sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine de buradan davette bulunuyorum. Lütfen Libyalı mevkidaşlarınızla bir ortaya gelin ve iş birliklerini artırın. Bu sayede Türkiye’nin başta Libya olmak üzere Afrika’daki varlığı ve karşılıklı yatırımlar artacak, bu bölgeye ihracatı yükselecektir” dedi.

Türkiye ile Libya’nın 2 yıl evvel imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılmasına Ait Mutabakat Muhtırası’nın ülkeler ortası bağlantılara muazzam katkılar sunduğunu lisana getiren Karanfil, kendilerinin de süreci daha ileriye götürmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

Gemiye binen yolcular ise 25 yılın akabinde seferlerin tekrar başlamasından duydukları memnuniyeti lisana getirdi.

– Libya,İzmir,Türkiye,Gemi,Sefer,İş,Seferleri,Yolcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir