Turizmde yeni yıl bereketi

turizmde yeni yil bereketi ymhQiEry

Avrupa ülkeleri ve Rusya’dan  gelen turistler, Christmas ile birlikte 10 günü bulan tatil programlarını kıymetlendirmek için Antalya’da açık olan 5 yıldızlı otelleri doldurmaya başladı. Noel Baba, kardan adam, geyikler ve yılbaşı ağacı üzere yılbaşının renkli figürleriyle süslenen ve ışıklandırılan otellerde yüzde 100’e yakın doluluk bekleniyor.

Yılbaşı gecesinin cuma günü olması nedeniyle iç pazarda birçok tatilci hafta sonu için tatil programı yaptı. Yurt dışından gelen turistler ise Christmas Bayramı, Noel ve yılbaşı kutlamalarıyla 10 günü bulan müddetlerde tatil programları hazırladı. Bu yıl turizmde 9 milyonu aşmayı başaran Antalya’da yılbaşıyla birlikte 2021 turizm dönemi da sona erecek. Yılbaşı için kent genelindeki açık otellerin tümü hem yılbaşı özel aktiflikleri hem de süsleme ve ışıklandırmalarıyla 2022 yılına renkli bir atmosferde girmeye hazırlanıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) açık olan tüm otellerde yılbaşına özel cümbüş programları hazırlandı ve Türkiye’den birçok sanatçı Kıbrıs’ta sahnede olacak. Yılbaşında bilhassa KKTC ve Antalya’nın yanı sıra, kayak otelleri, termal otelleri ve kültür tiplerine yönelik bölgelerdeki otellerde de yılbaşı programları hazırlandı.

KIBRIS VE ANTALYA ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, yılbaşına yönelik sanatçılı program yapan otellere ilginin yüksek olduğunu söyledi. Ünlü sanatkarların sahne aldığı oteller bakımından KKTC ve Antalya’nın öne çıktığını belirten Bağlıkaya, “Yılbaşı tatilinde Kapadokya da tercih edilen bir öteki destinasyon olarak öne çıkıyor. Yılbaşında kış turizmi yüklü kayak otellerine de muhakkak bir talep oluşmasını bekliyoruz. Bursa ve Uludağ bölgesi, yılbaşı için rezervasyon almaya başladı Yılbaşında kültür çeşitleri da ilgi çekiyor. Bu kapsamda Kapadokya, Diyarbakır, Mardin, Doğu Ekspresi ile Kars-Erzurum Çeşidi, Bursa-İznik-Trilye tipi üzere cinsler tercih ediliyor. Yurtdışında ise bilhassa Balkan Cinsleri, Belgrad, Kiev ve Dubai üzere destinasyonlar talep görüyor” dedi.

AÇIK OTELLERDE YÜZDE 100 DOLULUK BEKLENİYOR

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca, yılbaşı periyodunda açık olan birçok otelin yüzde 100 doluluğa ulaştığını, satışlarını da kapattığı bilgileri aldıklarını söyledi. Bilhassa sanatçılı otellere yerli turistlerin ilgisinin daha çok olduğunu belirten Atmaca, döviz kurunun yüksek olması nedeniyle birçok yerli konuğun yurt dışında yılbaşı tatili yerine Türkiye’yi tercih eteğini lisana getirdi. Atmaca, yurtdışından ise Avrupa ülkeleri ve Rusya’dan konukların gelmeye devam ettiğini belirterek, “Bu yıl yılbaşı tatilinin hafta sonuna denk gelmesiyle hem iç pazar hem de yurtdışı talepler güzel seviyede. Hoş bir yılbaşı geçireceğiz” dedi.

DOLU DOLU BİR YILBAŞI

Âlâ geçen bir dönemin akabinde âlâ bir yılbaşı operasyonuyla bu yılı taçlandıracaklarını açıklayan 5 yıldızlı bir otelin genel müdürü İsmail Çağlar, “Bugün prestijiyle otelimiz yılbaşında ful kapasite dolu görünüyor. Şu manada memnunuz, ‘Yeni yıla nasıl girilirse yıl da o denli geçer’ derler. Dolu dolu bir yılbaşı geçireceğiz, dolu dolu da bir dönem görünüyor üzere. Geçen sene yılbaşının tam manasıyla yapılamaması bu seneye yansıdı. Kundu bölgesinde otellerin yaklaşık yüzde 70’i açık olacak. Biz Avrupalı ve Rus konuklarımızla doluyuz. Yüzde 8’i yerli konuk. Rus akımı devam ediyor ve yılbaşı için de bu geçerli. Öbür otellerde de emsal bir durum kelam konusu. Konuklarımızla birlikte hoş bir yılbaşı geçireceğiz” dedi.

‘GÜZEL BİR YILBAŞI BEKLİYORUZ’

Yılbaşı ve Christmas devirlerine ait ağır talep aldıklarını ve yüzde 90’ın üzerinde doluluğa ulaştıklarını açıklayan 5 yıldızlı bir otelin işletme müdürü Yavuz Gökoğlan da yüzde 60’ı Alman olmak üzere İngiltere, Hollanda, Fransa ve Arap ülkelerinden ve iç pazardan konukların yüklü olduğunu söyledi. Christmas-Noel periyodunda konukların inançlarına saygılı oldukları için servislerle kiliseye gitmelerini sağlayacaklarını anlatan Gökoğlan, “Ayrıyeten her pazar lobide mum yakıyoruz ve Noel Baba’nın içine çocuklar için ikram koyduğuna inanılan çorapları kapılarına asarak içlerine küçük armağanlar bırakıyoruz. Bölgedeki tüm otelcilerimiz yılbaşı periyodu hem süslemeleri hem de ışıklandırmalarını yaptı. Hoş bir yılbaşı bekliyoruz” diye konuştu.

ÜNLÜLER NEREDE OLACAK?

Yılbaşı tatilinde Kıbrıs ve Antalya’da bilhassa birçok otel yeni yıla ünlü sanatkarlarla girecek. Antalya’daki beş yıldızlı otellerde Volkan Konak, Ebru Gündeş, İskender Paydaş, Ezgi Ayşe, Murat Alpsu, Della Miles, Karsu, Nellv White, Dirfters Tribute, Burcu Tokdemir, Alya, Linet, Selami Şahin, Ziynet Sali konser verecek. KKTC’deki  otellerde Koray Avcı, Tan Taşçı, Deniz Seki, Funda Arar, Korhan Saygıner, Fatih Ürek, Özcan Deniz, Ebru Gündeş, Hadise, Sertaç Gönültaş, Nalan, Aşkın Işık Yengi konserleri olacak.

Türkiye’nin öteki kentlerindeki otellerde konser programı netleşen öbür sanatçılarsa şöyle; Afyonkarahisar’daki termal otellerde Derya Uluğ, Aslı Hünel, İlker Görgeç, Işın Karaca, Güliz Ayla. Sapanca’da Şevval Sam. Kocaeli’de Yeşim Salkım, Merve Özbey. Abant’ta Gökhan Sezen. Bursa’da Rafet El Roman. İstanbul’da Mehmet Fazilet. Bodrum’da Kuşum Aydın. Tarkan ise yılbaşında Mısır’daki bir otelde sahneye çıkacak.

– Yılbaşı,Dolu,Otel,Otellerde,Tatil,Program,Antalya,Sanatçı,Otelleri,Türk,Yurt,Birçok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir