Turizmde 2022 yılı için 10 milyon erken rezervasyon

turizmde 2022 yili icin 10 milyon erken rezervasyon enDCBe64

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İdare Heyeti Lideri Firuz Bağlıkaya, turizmde 2022 yılı için 10 milyon civarında erken rezervasyon beklediklerini söyledi. Bağlıkaya, Türkiye’nin turizmde salgın sürecinden sonra erken toparlanan ülkelerden biri olduğunu belirterek, “2020’ye nazaran önemli bir artış yaptık. 2022’de beklentimiz 2019’a çok yaklaşmak. Hakikaten bunun ucu gözüküyor, rezervasyonlar o istikamette gelişiyor. 2023’ten itibaren de rekorlarla dolu birkaç yıl üst üste yeterli bir dönem yakalayacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Turistlerin kişi başı ortalama harcamalarının 2019’a nazaran artış gösterdiğine işaret eden Bağlıkaya, “2019’da kişi başı harcama ortalaması 660 dolar civarındaydı, kişi başı harcamalar 800 doların üstüne çıktı. Gastronomi ve turizmin öbür çeşitlemeleri birden devreye girince nitekim hoş sayıları yakalamaya başladık. Bu formda devam ederse 2022 ve sonrasında da kişi başı harcamanın 800 doların altına düşmeyeceğini düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Turizmde pazar çeşitlemesine de ehemmiyet verdiklerini, en fazla turist gönderen pazarların Rusya, Ukrayna, Almanya ve İngiltere olduğunu aktaran Bağlıkaya, “Salgın sürecinde can suyu Rusya, Ukrayna ve Orta Doğu ülkeleri oldu. Şu anda da birebir biçimde devam ediyor. En makûs devrimizde bile ülkemize gelecek değişik ülke vatandaşları oluyor.” dedi.

“GELECEK DÖNEM YETERLİ GÖZÜKÜYOR”

Erken rezervasyon kampanyalarına değinen Bağlıkaya, şöyle konuştu “İngiltere, Almanya, Ukrayna, Rusya başta olmak üzere çabucak hemen her yerden rezervasyonlar devam ediyor. Gelecek dönem düzgün gözüküyor. Bu seneye nazaran çok daha yeterli gözüküyor. Yurt dışından beklentilerimiz yüksek. Yerli turistin de erken rezervasyon imkanlarından faydalanmaları için yaklaşık 15 gün evvel kampanya devri başlattık. Seyahat acenteleri ve cins operatörleriyle 2022 yılında 10 milyon civarında erken rezervasyon bekliyoruz.

Fiyatlarda yüzde 50’lere varan indirimlerin kelam konusu olduğunu anlatan Bağlıkaya, temmuz, ağustosta tatil yapmak isteyen bir kişinin, bugünden rezervasyon yaptırırsa yüzde 70’e varan bir avantaj yakalayabileceğini kaydetti. Jolly Çeşit İdare Şurası Lideri Mete Vardar da kesimin salgın sürecinde değerli deneyimler kazandığını söyledi.Kovid-19 periyodunda iç pazar sayesinde turizmde hareketlilik sağlandığını vurgulayan Vardar, gelecek dönem için ise umutlu olduklarını belirtti.

Yurt dışından ağır bir talep aldıklarını aktaran Vardar, “Önümüzdeki dönemle ilgili beklenti çok yüksek. Bu nedenle erken rezervasyon son derece değerli. Erken rezervasyon yalnızca fiyat değil, yer konusunda da avantaj sağlayacak.” dedi.
 

– Tur,Bağlıkaya,Erken Rezervasyon,Sezon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir