Turizmciler de 2022 heyecanı başladı

turizmciler de 2022 heyecani basladi 3LbHr2EL

Muğla’ya yılbaşından 30 Kasım’a kadar gelen yabancı turist sayısı 1 milyon 73 bin 199 olurken, turizmciler gelecek yıl için daha yüksek bir sayı hedefliyor.

Türkiye’nin 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip, doğal hoşlukları ve antik kentleriyle ünlü turizm kenti Muğla, 340 bin yatak kapasiteli tesisleriyle yerli ve yabancı konuklara hizmet veriyor.

Tatilcilere Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Ortaca, Milas ve Ula üzere ilçeleriyle çeşitli turizm imkanları sunan kent, yeni tip koronavirüs önlemleriyle, yeniden deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden oldu.

Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, AA muhabirine, kente çok sayıda ülkeden turist geldiğini söyledi.

Konukların en düzgün halde ağırlandığını anlatan Bingöl, dünyanın kıymetli turizm destinasyonları ortasında yer alan Muğla’nın denizi, kumu, güneşi kadar tarihi ve doğal hoşlukları, antik kentleri, lüks konaklama tesisleriyle de öne çıktığını kaydetti.

Geçen yıl salgın nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşadıklarını anımsatan Bingöl, şöyle konuştu:

“1 Ocak-30 Kasım’da kente gelen turist sayısı 1 milyon 73 bin 199’a ulaştı. Geçen yılın tıpkı devrine nazaran ziyaretçi sayısı yüzde 55 arttı. Bunun 287 bin 702’sini Ruslar oluşturuyor. Daha sonra Ukrayna, Almanya, Polonya, İngiltere ve başka ülkelerden gelen turistler oluşturuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde ilgili bakanlıklar ve özel kesim temsilcilerinin iştirakiyle hazırlanan İnançlı Turizm Sertifikası Programı turistlerin gelmesinde çok tesirli oldu.”

Salgın sürecinde, dal temsilcileri olarak önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bingöl, 2022 için umutlu olduklarını lisana getirdi.

“TÜRKİYE 2021’İ BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE GEÇİRDİ”

Türkiye Otelciler Federasyonu Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu da turizmin dünyada salgından en çok etkilenen bölümlerden biri olduğuna dikkati çekerek, “Rakiplerimiz de salgının tesirlerini ziyadesiyle gördü. Türkiye, kaynak pazarlardaki dinamik yapısıyla, aldığı tedbirlerle, inançlı turizm sertifikasıyla beklentilerin de üzerinde bir yıl geçirdi. Makûs bir yıl geçirdik diyemeyiz.” sözlerini kullandı.

Bülbüloğlu, bu yılın bilgilerini 2019 ile kıyasladıklarında, bölgesel farklılıklar yaşansa da bilhassa Antalya’ya beklenti üstü konuk girişi olduğunu, Muğla’nın da arttan geldiğini kaydetti.

Muğla’nın doğal yapısı ve turizm çeşitliliğiyle ülkenin önde gelen destinasyonları ortasında yer aldığını vurgulayan Bülbüloğlu, “Muğla, Türkiye turizminde çok değerli bir destinasyon olarak içinde Bodrum, Marmaris, Fethiye üzere çok kıymetli bedelleri olan bir bölge. Bu süreçte uygun bir dönem geçirdik. 2019’u yakalamamızı hatta geçmemizi 2022 yılına bıraktık. 2022, global bir meşakkat yaşanmazsa 2019 yılı sayılarını ziyadesiyle geçeceğimizi gösteriyor. Antalya, Muğla, İstanbul’daki turist charter seferlerinin irtibatlarını göz önüne aldığımız vakit çok uygun bir yıl geçireceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

– Turizm,Turist,Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir