Turistik Doğu Ekspresi misafirlerini son durakta doğa ve tarih bekliyor

turistik dogu ekspresi misafirlerini son durakta doga ve tarih bekliyor NB8psUSU

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde orta verdiği seferlerine 15 Aralık Çarşamba günü başlayacak Turistik Doğu Ekspresi ile son durak olan Kars’a gelecek yolcular, tarihi ve doğal hoşlukları bir ortada görecek.

Doğu Ekspresi’ne yolcu talebinin artması üzerine bu talebin karşılanması, yolculara daha yeterli hizmet sunulması ve iç turizme katkı sağlamak gayesiyle 2019 yılında birebir hatta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Nakliyat AŞ iş birliğinde Turistik Doğu Ekspresi treni hizmete sunuldu.

TCDD Nakliyecilik AŞ’nin en uzun rotalarından biri olan Doğu Ekspresi, Ankara’dan hareket edip Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahında 1310 kilometre yol katettikten sonra son durağı Kars’a ulaşıyor.

Ankara- Kars ortasındaki birinci seferini 29 Mayıs 2019’da yapan ve turistlerin beğenisini toplayan Turistik Doğu Ekspresi, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını tedbirleri çerçevesinde 2020’de seferlerine orta verdi.

Kovid-19 tedbirlerinde olağanlaşmaya dönülmesiyle yine seferlerine başlayacak olan turistik tren, orta verildikten sonra birinci seferini 15 Aralık Çarşamba günü yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun uğurlayacağı yolcularıyla Ankara’dan hareket edip son durağı Kars’a ulaşacak Turistik Doğu Ekspresi ve hala seferlerine devam eden Doğu Ekspresi Treni ile kente gelen yerli ve yabancı turistler, güzergah boyunca karla kaplı Anadolu’nun içlerinde “masalsı yolculuk” yapıyor.

Her iki trenin son durakları olan Kars, bu sayede bilhassa kışın çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kars’a gelen yolcular, Kafkaslar’dan Anadolu’ya birinci giriş kapısı olma özelliğiyle farklı ehemmiyete sahip olan “Dünya kenti”, “medeniyetler beşiği”, “binbir kilise” ve “40 kapılı şehir” olarak bilinen UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Ani Ören Yeri’ni, Kars Kalesi’ni, Anadolu’da yapılan birinci Türk mescidi Ebul Menucehr Mescidi’ni, Amenaprgiç Kilisesi’ni, Ani Katedrali’ni, Dikran Honentz Kilisesi’ni, Abugamir Pahlavuni Kilisesi’ni ziyaret ediyor.

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden olan ve kışın yüzeyi buzla kaplanan Kars-Ardahan ortasındaki Çıldır Gölü’nü de ziyaret eden turistler, kışın 123 kilometrekare alanının tamamı buzla kaplanan bu gölde atlı kızaklarla gezinti yaparak, göl üzerindeki buzları kırıp Eskimo yolu balık avlayabiliyor.

Türkiye’deki üç interaktif müze ortasında yer alan Kars’taki Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’nin yanı sıra gravyer başta olmak üzere çeşitli peyniriyle ünlü Boğatepe köyü ve Susuz Şelalesi de kente gelen turistlerin uğrak yerleri ortasında bulunuyor.

Kâfi kar kalınlığına ulaşılmasıyla kayak dönemini açacak olan, sarıçam ormanları ortasında yer alan Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde ya da Ardahan’daki Yalnızçam Kayak Merkezi’nde kayağın keyfini çıkartabilecek olan turistler, konakladıkları otellerde kışın vazgeçilmez lezzetlerinden kaz eti yiyebiliyor.

turistik dogu ekspresi misafirlerini son durakta doga ve tarih bekliyor 0 LsvdaChh

“BEKLEDİĞİMİZDEN ÇOK DAHA FAZLA İLGİ VAR”

Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, AA muhabirine, Turistik Doğu Ekspresi’nin seferlerinin yine başlayacak olmasını sevinçle karşıladıklarını tabir ederek, “Masalsı seyahat tecrübesi sunan ve dünyanın sayılı rotalarından birinde hizmet veren Turistik Doğu Ekspresi seferleri nihayet tekrar başlıyor. Trenle, ülkemizin birçok farklı destinasyonunu gördükten sonra Gazi Kars’ımıza ulaşacak ziyaretçilerimizi, Dünya Mirası Listesi’ndeki Ani Ören Yeri, Çıldır Gölü’nde atlı kızak tecrübesi, kristal kar diyarı Sarıkamış’ta kayak keyfi ve kent merkezindeki mükemmel Baltık mimarisi yapılar beklemektedir.” dedi.

Hem uzun yıllardır seferlerini sürdüren Doğu Ekspresi’nin hem de turistik trenin Kars’a kıymetli katkılar sağlandığını anlatan Çetin, şunları kaydetti:

“Kars’ımıza gelenlere kesinlikle kaz yemelerini, kaşar ve gravyer peyniri tatmalarını, ikramlık obsidyen taşı eserlerini almalarını tavsiye ediyorum. Turistik Doğu Ekspresi’ne beklediğimizden çok daha fazla ilgi var, yolcular şu an bilet bulmakta zorluk çekiyor, ne kadar sefer sayısı arttırılırsa yeniden de muhtaçlığı karşılamayacağını düşünüyoruz. Mevcut Doğu Ekspresi treniyle vilayetimize gelenlerin sayısında da manalı bir artış oldu, bu ziyaretçi sayısı ve ilgi artarak devam etmektedir.”

Çetin, turistik trenin turizmdeki kıymetine vurgu yaparak, “İlimize gelen ziyaretçilerimiz Çıldır Gölü’nde Eskimo yordamı balık tutma imkanı bulabildikleri üzere Selim ilçesinde de kar üstünde cirit oynama, izleme imkanına sahip olacak. Bu ekspresin tekrar hizmete başlamasından ötürü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına, TCDD’ye, Kars milletvekillerine ve Kars Valisi Türker Öksüz’e sonsuz teşekkür ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TCDD Nakliyecilik AŞ iş birliğinde turizme katkı emeliyle hayata geçirilen ve 29 Mayıs 2019’da birinci seferine başlayan Turistik Doğu Ekspresi, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020’nin mart ayında seyahate orta vermişti.

Ankara-Kars-Ankara güzergahında Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak konulan Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, Erzincan-İliç, Erzurum, Sivas-Divriği ve Sivas-Bostankaya istasyonlarında uzun periyodik durarak, yolcularının buralarda keşfe çıkmasına imkan sağlıyor.

Ankara-Kars tarafında Erzincan’da 2 saat 50 dakika, İliç’te 3 saat 5 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika duran turistik tren, Kars-Ankara tarafında ise Divriği’de 2 saat 50 dakika ve Bostankaya’da 3 saat 15 dakika mola veriyor.

Ankara-Kars ortasında haftada 2 tren olmak üzere karşılıklı olarak yapılacak seferlerde 1310 kilometrelik parkuru 31,5 saatte tamamlayacak trenler, Ankara’dan çarşamba ve cuma günleri, Kars’tan cuma ve pazar günleri hareket edecek.

– Kars,Turistik Doğu Ekspresi,Kar,Yolcu,Seferleri,Turizm,Treni,Doğu Ekspresi,Gelen,Saat,Turisti,Dünya,Bakanlığı,Türk,Ziyaret,Göl,Sefer,Dakika,Tren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir