Trabzon’da gezilecek yerler

trabzonda gezilecek yerler N6zS2dNH

Trabzon gezi rehberi:  Doğu Karadeniz’in incisi, yerli ve yabancı turistlerin dört mevsim uğrak yeri olan Trabzon, yemyeşil doğasıyla birleşen manastır, müzeler ve mescitler üzere tarihi bedelleriyle unutulmaz bir seyahat fırsatı sunuyor. Baktığınız her noktada yeşilin binbir tonuyla göz göze geleceğiniz Trabzon’da Karadeniz’in en meşhur lezzetleriyle de damağınızı şenlendireceksiniz. Bulutların üstendeki yaylalardan uçsuz bucaksız maviliklere uzanan Karadeniz kıyılarında masalsı bir seyahat için Trabzon seyahat rehberimizi okumadan plan yapmayın.

İşte Trabzon’da gezilecek yerler…

UZUNGÖL

Trabzon’un dünyaca ünlü simgesi, tabloları süsleyen tabiat olağanüstüsü Uzungöl, bilhassa yabancı turistler tarafından ağır ilgiyle karşılaşıyor. Heybetleri dağların ortasında derin bir vadide bulunan Uzungöl’de konaklamak için pek çok pansiyon seçeneği bulabilirsiniz. Tabiat yürüyüşlerine katılabilir, göl etrafında kuş sesleri içinde bisikletle gezintiye çıkabilirsiniz.

SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisinde bulunan Sümela Manastırı, inanç turizminin kıymetli adreslerinden biri olarak dikkat çekiyor. Türkiye’nin en eski yapılarından biri olan manastırda öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bulunuyor.

trabzonda gezilecek yerler 0 jiI9s4Uj

Kesin bir bilgi olmasa da M.S. 375-395 yılları ortasında yapıldığı düşünülen Sümela’nın üretimiyle ilgili pek çok da efsane bulunuyor. Bunlardan biri; Atina’lı Barnabas ve Sophronios isminde iki keşiş bir gece birebir rüyayı görür. Rüyalarında Hz. Meryem ve Hz. İsa tarafından manastır yapmaları söylenir. Bunun üzerine yola düşen keşişler hayalde söylenen yere yani Sümela’nın bulunduğu bölgeye manastır inşa ederler. Trabzon’a yolunuz düşerse tarihle tabiatın eşsiz bir ahenge sahip olduğu manastırı muhakkak görmelisiniz.

Sümela’nın içinde bulunduğu Altındere Vadisi Ulusal Parkı da buraya gelmişken fotoğrafçılık, oryantiring, kaya tırmanışı, olta balıkçılığı, piknik, tabiat yürüyüşü üzere çeşitli aktiviteler yapabilmenizi sağlıyor.

BOZTEPE

Dört bir yanınızın dağlarla çevrili olduğu Trabzon’da bu kere doruğa çıkarak göz alabildiğine uzanan Karadeniz’e bakma vakti. Trabzon’u kuş bakışı görebileceğiniz en hakikat adres olan Boztepe, güneşinin doğuşunu da batışını da büyüleyici bir atmosferde izleme talihi sunuyor.

 

Kent merkezinden toplu taşıma araçlarıyla çarçabuk ulaşabileceğiniz Boztepe’de kafe, restoran ve çeşitli kahvaltı salonlarında hoş birkaç saat geçirebilirsiniz.

KIZLAR MANASTIRI (PANAGİA THEOSKEPASTOS)

Trabzon’un turizme kazandırılan manastırlarından biri olan Kızlar Manastırı, Boztepe’nin yamaçlarında kentin en görkemli yapılarından yalnızca biri.

trabzonda gezilecek yerler 1 dQegNJP2

14. Yüzyılda Pontus Rum Hükümdarı lll. Aleksios tarafından yaptırılan manastırda Kaya Kilisesi, hücreler, öğrenci odaları, çilehane, mezar şapeli, çan kulesi ve konuk odaları bulunuyor. Yapı birebir zamanda kutsal bir mağara ile tamamlanıyor.

TRABZON AYASOFYA’SI

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinin akabinde Trabzon’a yerleşen Komninos Hanedanı tarafından 1250-1260 yılları ortasında inşa edilen Ayasofya, günümüzde de hala tüm görkemini korumaktadır. Bizans kilise mimari özellikleri taşıyan yapı, Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon’u fethinden sonra da kilise olarak kullanılmaya devam edilmiş.

trabzonda gezilecek yerler 2 94NyMScV

Kilise, müze ve cami üzere statülere sahip olan Trabzon Ayasofya’sı, 2013 yılında cami olarak hizmete açılmıştır. Yapının rengarenk mermerden yapılmış mozaikleri göz kamaştırıyor.

ATATÜRK KÖŞKÜ MÜZESİ 

Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık konut olarak 19. yüzyıl başlarında yaptırılan Atatürk Köşkü, Rönesans mimarisinin gösterişli bir örneğini gözler önüne seriyor. 4 katlı beyaz köşkte konuk kabul salonu, yemek salonu, vasiyet odası, mutfak, toplantı odası, çalışma odası, okuma salonu, kütüphane ve fotoğraf teşhir salonu üzere özel kısımlar bulunuyor.

trabzonda gezilecek yerler 3 wBvRcXkM

Köşkün en kıymetli özelliği; 1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk, tüm mal varlığını devlet hazine bağışlama kararını bu köşkte almıştır.

ÇAL MAĞARASI


trabzonda gezilecek yerler 4 HiLvcbrs

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası, Trabzon’un tarihi hoşluklarını gezdikten sonra uğrayabileceğiniz doğal hoşlukları ortasında bulunuyor. 8 kilometrelik uzunluğa sahip Çal Mağarası’nın göz alıcı sarkıt ve dikitlerinin yanı sıra içerisindeki dere ve göllerle de görsel şölen sunuyor. 

TRABZON YAYLALARI

Sislerin kapladığı adeta bulutların üstüne çıkmışsınız hissini uyandıran Trabzon yaylaları, tertemiz havasıyla ve yaylaların doğal lezzetleriyle huzuru doruklarda yaşatıyor. Kadırga Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Sis Dağı Yaylası ve Hıdırnebi Yaylası en bilinenler ortasında yer alıyor.

trabzonda gezilecek yerler 5 rFUEbjfd

 

– Trabzon,Yapı,Doğa,Manastır,Tarafından,Göz,Uzun,Mağara,Sümela,Gezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir