Sultanahmet Çevresinde Gezilecek Yerler ve Mekanlar Listesi

Sultanahmet Cevresinde Gezilecek Yerler ve Mekanlar Listesi

İstanbul tarihi yarımada da bulunan Sultanahmet gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık. İstanbul’un en çok turist alan bölgesi olan Sultanahmet’te nerelere gidilmeli, hangi mekanlar görülmeli, neler yapılmalı gibi birçok soruya sizler için yanıt verdik. 

Sultanahmet gezilecek yerler

Sultanahmet gezilecek yerler listemizi inceleyerek bir gün içerisinde Sultanahmet’i nasıl gezeceğinizi veya neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için Sultanahmet’te mutlaka görmeniz gereken yapılar, parklar, mekanları listeledik. 

Sultanahmet Camii

Sultanahmet denildiğinde herkesin aklına tabi ki de ilk olarak akla Sultanahmet Camii gelmektedir. 17.yy’da Sultan I. Ahmet tarafında inşa ettirilen Sultanahmet Camii, muhteşem yapısı ve süslemeleri ile bugün hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. 

Tarihi yarımadanın en eşsiz güzelliklerinden biri olan Sultanahmet Camii 6 minareli eşsiz yapısı ile görenleri büyülüyor. Dünyanın en güzel yapı ve camilerinden biri olarak görülen Sultanahmet Camii de ibadetini yerine getirebileceğiniz ziyaret içinde girebilirsiniz. 

Ayasofya

Ayasofya, Dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilmektedir. Ayasofya, Sultanahmet’te görmeniz gereken en önemli yapılar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Muhteşem Sultanahmet Camii ile karşı karşıya konumlanan Ayasofya Doğa Roma İmparatorluğu zamanında kilise olarak inşa edilmiştir. 

İstanbul’un fethinde Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen yapı daha sonra müze olarak kullanılmaya başlandı. 10 Temmuz 2020 tarihinde ise Danıştay 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek cami olarak ibadete açılmasına karar verdi. Sultanahmet’i ziyarete geldiğinizde Ayasofya’yı görmeden gitmeyiniz. 

Topkapı Sarayı Müzesi

Dünyanın en zengin saray müzeleri arasında yer alan Topkapı, Osmanlı döneminden itibaren günümüze kadar gelmiştir. İstanbul’da en çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan eşsiz koleksiyonlar sebebi ile dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. 

Osmanlı tarihine daha yakından şahit olmak istiyorsanız ve aynı zamanda dünyaca ünlü Kaşıkçı Elmasını daha yakından görmek istiyorsanız ziyaret edebilirsiniz. Topkapı Müzesi, muhteşem boğaz ve Haliç manzarası ile de ziyaretçilerini büyülemektedir. 

Aya İrini Müzesi

4.yy’da inşa edilmiş olan Aya İrini, Topkapı Sarayının avlusunda bulunmaktadır. İnşa edildiği dönemin en büyük kilisesi olarak bilinmekteydi. Daha sonra Doğu Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen Ayasofya’dan sonra bilinen ikinci büyük kilise olarak adını tarihe kazımıştır.

Son yıllara kadar müze olarak hizmet veren Aya İrini, Danıştay tarafından alınan son karara göre camii olarak hizmet vermeye başlamıştır. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul’un bilinen ilk müzesidir. Dünyanın en zengin arkeoloji müzeleri arasında yerini almaktadır. Asur, Hitit, Roma, Bizans, Yunan, Mısır, Osmanlı gibi çeşitli medeniyetlerden kalma eserlerle doludur. 

Çeşitli medeniyetlere sahip tarihi kalıntıları ve eserleri görmek istiyorsanız mutlaka Sultanahmet ziyaretinizde görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. 

Yerebatan Sarnıcı

Ters dönmüş Medusa sütunu ile ünlü olan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da en çok ziyaret edilen mekanlar arasında yerini almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Yerebatan Sarnıcının mistik havasını deneyimlemenizi önermekteyiz. 

Gülhane Parkı

İstanbul’un en çok dikkat çeken ve beğenilen parkları arasında yer alan Gülhane Parkı, muhteşem güzellikte çiçekleri ve boğaz manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biridir. Gülhane Parkını özellikle bahar döneminde ziyaret etmenizi öneririz. Osmanlı döneminde gül yetiştirmek için kurulan Gülhane Parkı günümüzde de hala rağbet gören ve dikkat çeken bir park olarak bilinmektedir. 

Sultanahmet gezilecek yerler listemizi inceleyerek İstanbul ziyaretinizi veya Sultanahmet ziyaretini verimli bir şekilde geçirebilir ve birbirinden güzel mekanları keşfedebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir