Stockholm’de Stortorget Meydanı, Demirbaş Şarlken Anıtı ve Gustav Vasa

stockholmde stortorget meydani demirbas sarlken aniti ve gustav vasa

Stockholm gezisi yapan herkesin en çok ziyaret ettiği yerler vardır. Bunlar genelde doğal hoşluklar olduğu üzere birebir vakitte da tarihi yapılar ve tarihte değerli yerler almış şahıslara ilişkin anıtlar da olabilir. Bağımsız İsveç’in birinci hükümdarı olan Gustav Vasa Anıtı da bu yapılardan biridir. Birebir vakitte Demirbaş Şarl Anıtı da ziyaret edilen turistik noktalardan biridir. İsveç halkı için Stockholm’de yer alan bu anıtlar büyük değer taşımaktadır. Stortorget Medyanı da em halk için hem de turistler için değerlidir. 

 

 

Stortorget Meydanı Nerede?

 

 

Büyük Meydan manasına gelen Stortorget Meydanı İsveç halkı için kıymetli bir yere sahiptir. 13. yüzyıl devri İsveç’inin en hoş yaşandığı meydanlardan biridir. Gamla Stan’da yer alan bu meydan geçmişte birçok tarihi olaya da tanıklık etmiştir. Meydanda Nobel Müzesi ve Nobel Kütüphanesi bulunmaktadır. Eski Borsa Binası, Stockholm Katedrali, Kraliyet Sarayı da burada yer almaktadır. Renkli binalara sahip olan meydanda görüntü da görülmeye pahadır. 

Meydanın ortasında bir de heykelden akan su bulunuyor. Buradan su içen bireylerin tekrar Stockholm’e geleceğine dair inanış olsa da bu sular pak olduğundan bu teoriye inanmayan bireyler de buradan keyifle su içiyor. İsveç’te akan bütün sular kaynak suyu olduğu için çok pak ve yerdeki sular içilebilir nitelikte. 

Demirbaş Şarl Anıtı 

stockholmde stortorget meydani demirbas sarlken aniti ve gustav vasa 0 MSQMHs5u
12. Karl olarak bilinen lakin bizim ülkemizde Demirbaş lakabı ile anılan bir İsveç hükümdarıdır. 1697 ile 1718 yılları ortasında kral olarak karar sürmüştür. 15 yaşında kral olmuştur. 

Ruslarla girdiği savaşta evvelce başarılı olmuş ve daha sonra ise Moskova’ya kadar ilerlemiştir. Kış mevsiminde yapılan bu kuşatmada orduda çıkan hastalık nedeniyle de Pultava’da yenildi. Osmanlı Devleti’inde bulunan Bender’e iltica etmiştir. 12. Karl Osmanlı tarafından çok sevilen biri olmuş ve Demirbaş Şarlken unvanı ile anılmıştır. Beş yılını ise Osmanlı İmparatorluğu topraklarında geçirmiştir. Bu müddette Osmanlı’yı Ruslara karşı daima kışkırtmıştır. O denli ki Prut savaşının çıkmasının sebebi de Demirbaş idi. 

Uzun yıllar konuk olarak bulunsa da ülkesine geri döndü. Onu ülkesine götürmekle vazifeli yeniçeriler de İsveç’e yerleşti. Demirbaş Osmanlı’da çok hoş konuk edildi. Bu sebeple de Osmanlı’yı ülkesine döndüğünde de unutması. Yaptırdığı bir sarayı Osmanlı motifleri ile süsletirken iki teknesine de ‘yaramaz ve ‘yıldırım’ ismini verdi. Bizim lisanımızdan geçen ‘dolma’ ve ‘börek’ üzere sözler İsveç halkı tarafından da kullanılan sözler oldu.Şimdilerde ülkesine yaptığı hizmetler sebebi ile bir anıtı İsveç’in başşehri Stockholm’de bulunuyor. 

Gustav Vasa Anıtı 

stockholmde stortorget meydani demirbas sarlken aniti ve gustav vasa 1 tBQhUgPX
1. Gustav olarak bilinen İsveç hükümdarı halk için çok değerli bir yere sahiptir. İsveç Bağımsızlık Savaşı’nı başlatan birinci kişidir. Danimarka’ya karşı başlatılan bu savaş ile İsveç halkı bağımsızlığına kavuşmuştur. 

16. yüzyılda kral olmuş ve birinci çağdaş sistemle yönetilen ülkenin birinci hükümdarı olma özelliğine de sahiptir. Gamla Stan’da yer alan anıtı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. denizci olan Gustav Vasa ve denizcilik alanında çalışmaları da değerlidir. Bir de müzesi yeniden İsveç’in başşehri Stockholm’de bulunmaktadır. 

Bu dev anıtın çabucak karşısında ise bütün ihtişamı ile 600’den fazla odası ile görkemli mimari Stockholm Sarayı bulunmaktadır. 

– İsveç,Kral,Meydan,Osmanlı,Anıtı,Stockholm,Halk,Demirbaş,Önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir