SIRA DIŞI YÖNLERİYLE DÜNYADA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Dunyada gorulmesi gereken yerler

Dünyada görülmesi gereken yerler arasında sıra dışı özellikleri ve muhteşem güzellikleriyle ön plana çıkan yerleri sizler için bir araya getirdik.

Dünyada görülmesi gereken yerler listemizin keyifli seyahatlerinizde size yol göstereceğini umuyoruz.

Machu Picchu: İnkaların Gizemli Kenti

Filmler ve romanlara konu olan tarihi Machu Picchu Antik Kenti, Peru’nun dünyaca ünlü ziyaret noktalarından biridir. 15. yüzyılda İnka Krallığının gözde şehri Machu Picchu, bir asır boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmış ve sonra terk edilmiştir. 

Sebebi henüz bilinmeyen ancak salgın hastalık olduğu düşünülen bu yok oluşun hikayesi ve çevresindeki büyüleyici atmosferi, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

Kaieteur: Dünyanın En Büyük Şelalesi

Dünyanın en büyük şelaleleri genellikle Victoria ve Niagara olarak bilinse de, Kaieteur Şelalesi uzunluğu ile neredeyse bu şelalelerin iki katı kadar bir hacme sahip.

Güney Amerika’da, Guyana Kooperatif Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan şelaleye çoğunlukla uçak yolculuğu yapılarak varılıyor. Güney Amerika veya Brezilya seyahatlerinizde bu muhteşem doğal güzelliği yakından görebilirsiniz.

Giant Buddha: Çin’in Devasa Buda Heykeli

Dev Buda Heykeli ya da diğer adıyla Büyük Leshan Budası, Çin’de turistlerin merakla ziyaret ettiği önemli eserlerden biri. Dağ kayalıklarının oyulmasıyla yapılmış olan bu devasa heykelin uzunluğu ise tam 71 metre.

Dünyada görülmesi gereken yerler arasında bulunan bu eser Çin’in Sichuan eyaletinde ve Emel Dağı yakınlarında yer alıyor.

Aziz Vasil Katedrali: İlginç Mimarisi İle Dikkat Çeken İbadethane

Tarihe ilginç yaşamıyla geçen ve “Korkunç” lakabı ile anılan IV. İvan tarafından yaptırılmış bir ibadethanedir. Rusya’da, Kızıl Meydan üzerinde bulunan Katedral, tıpkı Kremlin gibi farklı bir mimariye sahiptir.

1561 yılında inşası tamamlanan Aziz Vasil Katedrali, özellikle renkli kubbeleriyle dikkat çekmektedir. Dünyada görülmesi gereken tarihi yerler listenize bu özel mimari yapıyı ekleyebilirsiniz.

Yellowstone: Amerika’nın İlk ve İlginç Ulusal Parkı

Yellowstone, Amerika’nın ilk milli parklarından biridir. Dikkat çekici yanı ise sahip olduğu volkanik yapısıdır. İzleyenlere farklı bir görsel şölen sunan doğal yapılar, bu bölgenin turistik açıdan dikkat çekici olmasını sağlamıştır.

Doğanın nadide canlılarının da yer aldığı Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana, İdaho ve Wyoming eyaletlerini birleştiren bir noktada bulunmaktadır.

Waitomo Mağaları: Doğal Yaşamın Görsel Şöleni

Ateşböceği larvalarının mağara tavanlarında ortaya çıkardığı muhteşem görsel şöleni izlemek için Waitomo ve Rotorua mağaralarını ziyaret edebilirsiniz.

Waitomo Glowworm adıyla bilinen mağaralar, Yeni Zelanda’nın kuzey adası üzerinde bulunuyor. 

Venedik: İtalya’nın Köprülerle Örülü Şehri

Suların şehri olarak tanınan Venedik, 100’ün üzerinde adaya sahip ve 400’e yakın köprüyle örülmüş, dünyada görülmesi gereken yerler arasında bulunan şehirlerden biri.

Venedik suları üzerinde sandal gezintisi yaparken, İtalyan mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Romantik tatillerin adresi olan Venedik Şehri, Plave ve Po akarsuları üzerinde yer almaktadır.

Kapadokya: Peribacalarının Gölgesinde Doğal Bir Cennet

Tarihte “Güzel Atlar Ülkesi” olarak isimlendirilmiş Kapadokya, dünyada görülmesi gereken yerler listesinde bizim coğrafyamıza ait önemli ziyaret duraklarından biridir.

Peribacalarının, Göreme’nin, balon seyahatlerinin ve Aşk Vadisi’nin ev sahibi olan Kapadokya, Nevşehir ilimize yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Ice Hotel: İsveç’in Buzdan Yapılmış Oteli

Özel olarak alınan buz kalıplarının çeşitli madenlerle bir araya getirilerek inşa edilmiş Buz Hotel, İsveç’in en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden biri sayılıyor.

Buzdan yapılmasına rağmen konuklarına muhteşem bir atmosfer ve konfor sağlayan Ice Hotel, İsveç’in Jukkasjärvi şehrinde yer alıyor. Dünyada görülmesi gereken yerler listenize farklı bir konaklama seçeneği eklemek için bu mekanı tercih edebilirsiniz.

 

Dünyada görülmesi gereken yerler ve ilginç özelliklerini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Siz değerli takipçilerimize mutlu ve keyifli seyahatler diliyoruz.

Sıra dışı yönleriyle Dünyada Görülmesi gereken yerler listemizde dünyanın ve ülkemizin farklı ziyaret noktalarını bir arada bulabilir, ilginç doğal güzellikleri yakından tanıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir