Sigiriya Kalesi…Kayanın tepesinde eşsiz manzaraya sahip büyülü yer

sigiriya kalesikayanin tepesinde essiz manzaraya sahip buyulu yer

Sigiriya Kalesi bir hedef için çok uzun vakit evvel yapılmış.  4. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Babasını öldüren bir kral buraya kardeşinin kendisini öldürmesinden korktuğu için gelmiş. Ayrıyeten düşmana karşı kendini savunmak üzere burayı yaptırmış ve kendine bir savunma üssü haline getirmiş kaleyi. 

 

 

Sigiriya Kalesi‘ne o denli kolay ulaşamıyor kimse. Önünde büyük büyük hendekler bulunuyor. Bu hendeklerden atlayıp geçmek evvelce imkansızmış. Zira bu hendekler içerisinde timsahlar varmış. Günümüzde bile bir tane timsah olduğu söyleniyor. Giden turistler bu timsahı görmek için de efor sarf etse de talih sizden yana olursa görebilirsiniz. 

 

 

Sigiriya Kalesi’ne ulaşmak için bin tane merdiven çıkmanız gerekiyor. Bin merdiven çıkmak artık bile çok zorken sanki yıllar evvel kral bu merdivenleri nasıl çıkıyormuş merak etmemek elde değil. 

Güçlü bir tırmanıştan sonra kalenin en üst noktasına ulaşabilirsiniz siz de. Buradan gördüğünüz görüntü ise her şeye bedel. O denli hoş, yeşil ve huzur veren bir imaj çıkıyor ki karşınıza yorgunluğunuz bir anda dağılıyor. Buranın büyülü havasının da olduğu söyleniyor. Buraya gelen turistler büyülü havasına da hayran kalıyorlar. 

Sigiriya Kalesi tarihine bakacak olursak çok esiklere uzanan bir kale. 4. yüzyıldan beri ayakta. Kalenin aşağı kısmında tek tük kalıntılar kalmış. Yeniden de hükümdarın ömür alanlarının hepsi görülüyor. Yeşil içinde ve bol huzur veren bir hava hakim. 

sigiriya kalesikayanin tepesinde essiz manzaraya sahip buyulu yer 0 rtF8mLnD
UNESCO’nun dünya kültür mirasları listesinde yer alıyor bu güzide kale. Buranın bir ismi daha var. ‘Aslan Kayası’. Bu ismi de kaya üzerindeki aslan figüründen alıyor. Kalenin devasa bir giriş kapısı bulunuyor ve bu kapının üzerinde de tekrar devasa aslan heykeli yer alıyor. 

Çok geniş bir düzlükte tek başına duruyor bu kaya. Yerden de 200 metre yükseklikte birebir vakitte. Üstte belirtildiği üzere etrafı da hendeklerle çevrili. Bu kalenin etraf düzenlemesi çok etkileyici. Her yer muntazam biçimde düzenlenmiş ve tertemiz. Ayrıyeten 4. yüzyıl vaktinde buraya yapılan su kanalları da kalenin altındaki düzlükte bulunuyor. Herkesi şaşırtan da bu. Bu kanallar o vaktin kurallarında nasıl yapılmış diye merak ediyor insan. 

sigiriya kalesikayanin tepesinde essiz manzaraya sahip buyulu yer 1 uZRSJVaz
Sigiriya Kalesi’nin etrafında asma köprülerle yapılmış merdivenler var. Sıcakta ve her yeri gezmişken bu merdivenler biraz zorlayıcı olabilir. Gitmeden ona nazaran tedbirinizi almanızı tavsiye ederiz. 

Kale içerisinde 1600 yıllık fotoğraflar bulunuyor. Bunu görünce neden dünya kültür mirasları listesinde bulunduğunu da anlamak mümkün. Birtakım kayaların üzerine ise çeşitli yağlar sürerek farklı bir yapı oluşturmuşlar ve ayna misyonu üstlenmesi için bu kayaları kullanmışlar. Bu da farklı olan öteki bir istikameti bu kalenin. Yalnızca hükümdarın sarayı değil Budistlerin de tapınak yeri olmuş tabi ki burası. 

Sigiriya Kalesi insan gücünün en hoş örneği olarak bulunuyor. Sri Lanka seyahatinde burayı kesinlikle görmeli ve buranın bütün havasını yerinde yaşayarak içinize çekmelisiniz. 

Bu da ilginizi çekebilir; Sri Lanka’dan ne alınır? İkramlık eşyalar, el emeği oyma ahşaplar

 

 

 

 

– Yapı,Bulunuyor,Kaya,Merdiven

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir