Schengen Vizesi Nereden Daha Kolay Alınır? 2022

Schengen Vizesi Nasil Alinir ve 2022 Schengen Ulkeleri 1

Avrupa ülkelerine seyahat etmek için Türk vatandaşlarının Schengen vizesine ihtiyaç vardır. Bu sebeple Schengen vizesi nereden alınır 2022 sorusu en çok aldığımız sorulardan bir tanesidir. Schengen vizesine başvurmadan önce ilk olarak hangi ülkeyi ziyaret etmek istediğinize karar vermeniz gerekir. 

Schengen Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen vizenizin seyahat süresine dikkat etmeniz gerekir. Vize geçerlilik tarihinin bitişinden önce mutlaka Avrupa ülkesinden çıkış yapmanız gerekir. 

Schengen bölgesinde en fazla 6 ay kalabilirsiniz. Fakat bu 6 ay boyunca sadece 90 gün Schengen bölgesinde kalabilirsiniz. 

Schengen vizesi çoklu giriş, tek giriş ve çift giriş olarak değişmektedir. Tek giriş tipine sahip Schengen vizesi ile bir ülkeye sadece bir kez giriş çıkış yapabilirsiniz. Çoklu girişe sahip bir vizeniz varsa istediğiniz ülkeye sınırsız sayıda giriş çıkış yapabilirsiniz. 

Pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat etmeniz gerekir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay olması gerekir. Pasaport sayfanızın en az 2 sayfasının ise vize için boş olması gerekir. 

Vize başvurusu yapacağınız ülkeyi belirlemek o ülkeye giriş yaparken sorun yaşamamanızı sağlar. Eğer Almanya için Schengen vizesi aldıysanız ilk olarak mutlaka Almanya’ya giriş yapmanız gerekir. Aksi taktirde havaalanında pasaport görevlileri ile sorun yaşayabilir hatta sizi ülkeye almayabilirler. 

Schengen vizesi almak istediğiniz belirlemek vize başvurusu içinde önemlidir. Her ülkenin vize başvurularını nerede kabul ettiği değişiklik göstermektedir. Örneğin Almanya Idata vize merkezi ile çalışırken Polonya VFSGlobal merkezi ile çalışmaktadır. 

Adım Adım Schengen Vizesi Nereden Alınır

Schengen vizesi isteyen ülkelere giriş yaparken vizenizi hangi konsolosluktan aldığınız kontrol edilmektedir. Bu sebeple hangi ülkenin konsolosluğuna başvuruyorsanız öncelikli olarak Schengen bölgesine o ülkeden giriş yapmanız gerekir. Schengen vizesi nereden alınır sorusu en merak edilen sorular arasında yer aldığı için adım adım sizler için inceledik. 

  • Schengen vizesine başvuran kişi sadece bir ülke ziyaret edecek o ülkenin konsolosluğuna veya o ülkenin anlaşmalı olduğu vize merkezine başvuru yapmalıdır. 
  • Vize başvurusundan bulunan kişi birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etmek istiyorsa ilk varış noktasını yapacağı ülkenin konsolosluğunda vize başvurusu yapması gerekir. 
  • Eğer ilk varış yeri yoksa uçuş seyahat programını konsolosluğa veya anlaşmalı vize merkezlerine sunmalıdır. 

Schengen vizesine başvuracak kişilerin hangi elçilik veya konsolosluğa vize başvurusunda bulunacağı o kişinin ikamet adresine göre belirlenmektedir. Bunun için başvuru yapmak istediğiniz ülkelerin elçilik veya konsolosluk sitelerini kontrol etmeniz önerilmektedir. 

Yaşadığınız yerde elçilik veya konsolosluk bulunmuyorsa merak etmeyin. Schengen vizesi alabilmek için çoğu ülkeler belirli vize merkezleri ile anlaşmalıdır. VFSGlobal, Idata gibi vize merkezlerine de başvurularınızı ulaştırarak vize başvurusundan bulunabilirsiniz. 

Schengen vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Eğer direkt olarak elçilik veya konsolosluğa vize başvuru yapmıyorsanız, VFSGlobal veya Idata gibi vize merkezlerine de ek olarak hizmet bedeli ödemeniz gerekebilir. 

Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

En kolay Schengen vizesi veren ülkeler listesinde ilk başta Yunanistan yer almaktadır. Yunanistan, ülkede yaşanan ekonomik kriz sebebi ile turizmi canlandırmak için en kolay vize veren ülkeler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun yanı sıra İtalya, İspanya, Macaristan gibi ülkelerde yer almaktadır. 

Schengen vizesi nereden alınır, hangi ülkelere kolay vermekte, vize başvuru sürecinde hangi adımları izlemeliyim gibi sorularınızı bu yazımızda sizler için inceledik. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir