Şanlıurfa’da heyecanlı bekleyiş: Göbeklitepe “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2022″de finalde

sanliurfada heyecanli bekleyis gobeklitepe avrupa yilin muzesi odulu 2022de finalde KGyhkCff

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin, Avrupa Kurulu himayesindeki Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından düzenlenen “Avrupa Yılın Müzesi Mükafatı 2022″de finale kalması, Şanlıurfa’da sevinçle karşılandı.

“Avrupa Yılın Müzesi Mükafatı 2022″de Avrupa’daki birçok müzenin yanı sıra Türkiye’den finale Şanlıurfa’daki Göbeklitepe Örenyeri, Van Müzesi ve Tunceli Müzesi kaldı. Mükafatı kazanan müze ise Estonya’nın Tartu kentinde 4-7 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek programda açıklanacak.

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin finale kalmasının, 12 bin yıllık ören yerindeki turizmi daha da hareketlendirmesi bekleniyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, AA muhabirine, Göbeklitepe’nin finale kalmasının, tüm kent halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığına yaptıkları çalışmalar için teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın esaslı tarihi, turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile son vakitlerde tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken tarih ve arkeoloji kenti olduğunu lisana getiren Beyazgül, “Yüzyılımızın en değerli keşfi olarak kabul edilen Göbeklitepe, yalnızca bulunduğu toprakların insanlarını değil, tüm insanlığı ve dünyayı da etkileyen, insanlığın ortak mirasıdır. Avrupa Kurulu himayesindeki Avrupa Müze Forumu tarafından ‘Avrupa Yılın Müzesi Mükafatı 2022’de finale kalan Göbeklitepe hala çözülmeyi bekleyen sırlarıyla insanların ağır ilgisini çekmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Beyazgül, kentin tanıtımı için yaptıkları çalışmalarla her geçen gün bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında artış yaşandığını aktararak, bu kapsamda Şanlıurfa’daki yatak sayısının artırılması noktasında da ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüttüklerini söz etti.

“Avrupa Yılın Müzesi Mükafatı 2022″nin Şanlıurfa ve Göbeklitepe’nin tanıtımı açısından yararı olacağını anlatan Beyazgül, “İnanıyorum ki Göbeklitepe’ye olan bu ilgiyle Şanlıurfa, yerli ve yabancı turist ağırlama noktasında tarihi bir rekor kıracaktır.” dedi.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Lideri Müslüm Çoban da yarışta Türkiye’den 3 müzenin finale kalmasının sevindirici olduğunu söyledi.

Göbeklitepe’nin yılın her periyodunda yurt içinden ve dışından birçok ziyaretçiyi ağırladığını hatırlatan Çoban, “Göbeklitepe’nin finale kalması hem Göbeklitepe’nin hem de Şanlıurfa’nın tanıtımına kıymetli katkı sağlayacaktır. Bu çok kıymetli bir gelişme, hem Şanlıurfalılar da hem de turizmcilerde büyük bir sevince neden oldu. İnşallah finalde de Türkiye’deki bu üç müzeden biri birinciliği alır.” tabirini kullandı.

sanliurfada heyecanli bekleyis gobeklitepe avrupa yilin muzesi odulu 2022de finalde 0 ER9Wi8sk

GÖBEKLİTEPE

Neolitik periyoda ilişkin yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 18 kilometre arada Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

Birinci kere 1963’te görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki hafriyat çalışmaları 1995’ten bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde yürütülüyor.

Bölgede şimdiye kadar Neolitik periyoda ilişkin yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen formlu dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ilişkin olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli üzere tarihi eserler bulundu.

Dünyanın en eski “tapınak merkezi” olduğu tabir edilen Göbeklitepe, 2018’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı.

sanliurfada heyecanli bekleyis gobeklitepe avrupa yilin muzesi odulu 2022de finalde 1 BmXd7WUi

– Göbeklitepe,Müze,Şanlıurfa,Avrupa,Tarih,Dünya,İnsan,Turizm,2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir