Şanlıurfa’da gezilecek yerler 2022

sanliurfada gezilecek yerler 2022 M47zmfAu

tarihi yerleri ve yemekleri: Gezilecek yerler, meşhur lezzetler..Kadim kıymetlere sahip bir ilimiz olan Şanlıurfa’nın tarihi yerleri ve yemekleri kesinlikle keşfe paha ögeler. Burada o denli hoş adresler var ki hem doğal hem de tarihi seyahat noktalarını içinde barındırıyor bu ilimiz. Güneyde yer alan Şanlıurfa sahip olduğu çok eski tarihi kıymetleri koruyor ve ziyaretçilerine de her daim açıyor. Dünyadan ve Türkiye’nin her yerinden her yıl binlerce kişi Şanlıurfa’nın gezilecek yerlerini keşfetmek üzere buraya akın ediyor diyebiliriz. Şanlıurfa’da ne yenir konusunda da bilgi sahibi olmak isteyen turistler buranın kebabı ile tanıştığında artık Urfa’dan kopamıyor. Tarihiyle ilham uyandıracak, doğal hoşlukları ile huzur verecek Şanlıurfa sizi bekliyor.  

İbrahim Peygamberin doğup ateşe atıldığı ve Hz. İsa’nın da kutsal ilan ettiği Şanlıurfa, peygamberler kenti olarak dini bir kıymeti de taşıyor. Tarihte uzun bir seyahate çıkarak Urfa’yı dini ve etnik taraflarıyla bir arada tanıyalım.

 

ŞANLIURFA’DA GEZİLECEK YERLER

1-BİNLERCE YILLIK BULUNTULAR: GÖBEKLİTEPE


sanliurfada gezilecek yerler 2022 0 eLHFPtGW

Dünya’nın en eski yerleşim yerinin Konya Çatalhöyük olduğu bilinirken Şanlıurfa kazılarında ortaya çıkarılan Göbeklitepe, tarihte birinci yerleşim yerinin Urfa’da olduğunu gözler önüne sermiştir. Tarihin değiştiği nokta olarak kabul edilen Göbeklitepe, “İnsanlık tarihinin sıfır noktası”, “Medeniyetin doğduğu yer” halinde isimlendiriliyor. Daha evvel yerleşik hayata geçmemiş bir toplumun böylesine görkemli bir tapınak inşa etmesinin birinci defa Göbeklitepe’de karşılaşılması, bu antik kenti daha gizemli ve kıymetli hale getiriyor.

sanliurfada gezilecek yerler 2022 1 hAlPsKlC

1980’li yıllarda iki Urfalı köylünün bölgede heykel bulup devlet yetkililerine teslim etmesiyle ortaya çıkarılan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor. Göbeklitepe, 12 bin yıl evvel bu devasa tapınağı inşa eden toplumun ilkel bir halde avcılık yaparak yaşadıklarını gösteriyor. İleri seviyede mühendislik bilgisine sahip bu toplumun tapınak duvarlarına resmettikleri hayatlarından avcılık sahnelerini ve estetik işçilikli heykellerini Göbeklitepe’de görebilirsiniz.

Bu tarihi tapınak bölgesini Göbeklitepe nerede? haberimizden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

2-BALIKLIGÖL


sanliurfada gezilecek yerler 2022 2 hOY17K4d

Şanlıurfa’da İbrahim peygamberin ateşe atıldığı vakit düştüğü yer olarak bilen Balıklıgöl, hem dini hem de Urfa kültürünün yaşandığı çarşıları, içinde bulunduran bir kompleks olarak karşımıza çıkıyor. Rivayete nazaran Hz. İbrahim, ateşe atıldıktan sonra mucize yapıtı her yer gül bahçesi oluverir ve ateş suya, odunlar ise balığa dönüşür. Bu kıssa, Urfa’da farklı hallerde anlatılsa da genel olarak birebir olay içerisinde dönmektedir. 

sanliurfada gezilecek yerler 2022 3 WDuMJwgQ

Balıklıgöl, hem kültür turizmi hem de üç semavi din için kıymetli bir yer olarak din turizmi bakımından çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Göl kenarında bulunan küçük tezgahlardan yem satın alarak dilek dileyip balıklara yem atmak, Balıklıgöl’ün olmazsa olmaz ritüelleri ortasında yer alıyor. Balıklıgöl’ün etrafında Urfa Kalesi, 11 bin 500 yıllık Balıklıgöl heykeli üzere pek çok tarihi eser de bulunmaktadır. 

sanliurfada gezilecek yerler 2022 4 QFjGHcEf

Balıklıgöl’e gelmişken görmeniz gereken başka değerli yapıtlar ise Mevlid-i Halil (Dergah) Camii ve Mağarası ile Halil Ür-Rahman Camii’dir. Mevlid-i Halil Mağarası’nda Hz. İbrahim’in doğduğu ve 7 yaşına kadar burada yaşadığı rivayet edilir. Halil Ür-Rahman Camii ise Meryem Ana Kilisesi olarak inşa edilen ama daha sonra Abbasi Halifesi Me’mun tarafından mescide dönüştürülen bir ibadethanedir.

3-HARRAN KÜMBET MESKENLERİ

sanliurfada gezilecek yerler 2022 5 Dk6pZayQ

Medeniyetlerin buluştuğu Şanlıurfa’da ismi “yolların kavuştuğu yer” manasına gelen Harran ilçesinde dünyada eşi gibisi bulunmayan konutlar yerli yabancı turistlerin gözdesi haline geldi. Yan yana dizilmiş huni halindeki kümbet konutların eski vakitlerde özel bir toprağın gül yağıyla karıştırılarak elde edilen harçtan inşa edildiği söyleniyor. Yazları serin, kışları sıcak olan meskenler yörenin iklimine ahenk sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. SİT alanı olarak muhafaza altına alınan kümbet meskenler bölgesinde rastgele bir değişim yapmak yasak bu nedenle meskenlerin hepsine giriş müsaadesi bulunmamaktadır. 150-200 yıllık bu konutlardan klasik Harran meskenine uygun olarak dizayn edilen bir adedini gezip görebilirsiniz. 

4-HALFETİ


sanliurfada gezilecek yerler 2022 6 WMKlnnEO

Şanlıurfa’nın “kayıp şehri” olarak bilinen Halfeti, baraj üretimi sırasında sular altında kalmış bir yerleşim merkezidir. Yerli yabancı turistlerin ağır ilgi gösterdiği Halfeti’de sular altında kalmış konutlar ve mescitler gizemli bir imaj oluşturuyor. Tekne cinsleriyle bu batık kenti Urfa’nın yöresel türküleri eşliğinde gezebilirsiniz. Halfeti tekne çeşidi sırasında Gaziantep sonları içerisinde bulunan kayaların oyularak inşa edildiği Rumkale’nin görkemli yapısına da şahit olabilirsiniz.

sanliurfada gezilecek yerler 2022 7 IaVtvJ6r

5-KALE 

sanliurfada gezilecek yerler 2022 8 vyai9LKt

Tarihi Urfa kalesi çok eski vakitlere kadar zxuanan bir maziye sahip. M.Ö. 10 bin yıllarında kadar uzana bir alan üzerine konseyi olduğu söyleniyor bu muazzam kalenin. 12 bin yıllık Balıklıgöl Heykeli ve Kale alanı Balıklıgöl havazıın da gözler önüne seren bir ayrıntı. Kalenin yanı başından çıakrtılmıştır bu  heykel. 6. yüzyıla ilişkin bulunan kayıtlarda kaleen bahsedilmiyor. Kaleye dair birinci kayıtlar da 11. yüzyıla aittir. Kalei lgili ulaşılan bilgiler M.S. 812- 814 yılları ortasında Abbasiler Devri’nde yapıldığı. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Karalı 9. MANU devrinde, M.S. 240-242 yılları ortasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır.

6-AYNZELİHA GÖLÜ

Üstte bahsettiğimiz üzere Şanlıurfa yalnızca tarihi yerleri ile değil doğal hoşlukları ile de göz önüne çıkıyor. İşte o yerlerden biri de bu tabiat mükemmeli göl. Şanlıurfa’da gezilecek yerlerden biri de Aynzeliha Gölü. Urfa Kalesi’nin çabucak önünde yer alan bu yer 150 metrekare alana sahiptir.

sanliurfada gezilecek yerler 2022 9 cDl3QCt8

Bu göldeki balıklar da buranın kutsal olduğuna inanıldığı için yenilmiyor.  Rivayetlere nazaran, Hz İbrahim ateşe atılacağı vakit, Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’in dinine iman ettiğini söyleyince, babası tarafından ateşe atılır. Zeliha yanarak can verir. Daha sonra, Zeliha’nın düştüğü yerde bir göl oluşur. Bu göle de Aynzeliha (Zeliha Gölü yahut Pınarı) ismi verilir.

Öteki bir rivayette ise Zeliha’nın göz yaşlarından oluştuğu içi ve Arapçada göz yaşı manasına gelen “Aynzeliha” ismi verilmiştir. Halk inanışlarında göl yahut göldeki balıklar kutsal sayılmaktadır. Bu balıklara dokunanların öleceği, yada başına bela geleceği inanılır.

Bu doğal hoşluk içinde de tarihi doku ve havayı hissetmemek elde değil. Çok hoş bir tarih sizi burada da bekliyor olacak. 

7-GERMUŞ KİLİSESİ 

sanliurfada gezilecek yerler 2022 10 e5EnhzUR
Şanlıurfa’da gezilecek tarihi yerlerden biri daha. Merkezin 10 kilometre kuzeydoğusunda bulunan bu yer Germuş dağlarının eteklerindedir. Germuş Köyünde bulunmaktadır. Günümüzde bu köyün ismi ‘dağeteği’dir. 19. yüzyılda yapıldığı varsayım ediliyor bu kilisenin. Kilise taştan ve iki katlı olarak inşa edilmiş. Mistik havası ve tarihi yansıtan dokusu görülmeye bedel nitelikte. 

Bonus 1: YAKUP MANASTIRI 


sanliurfada gezilecek yerler 2022 11 jpjmy6T6

Her köşesi tarih kitabının bir sayfası üzere olan Şanlıurfa’da gezilecek tarihi yerlerden biri de Yakup Manastırı. Deyr Yakup olarak bilinen bu yer merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Güneydeki dağların üzerinde duruyor. Halk ortasında Hz.İbrahim’in Peygamberin çaba ettiği Kral Nemrut’un burayı seyfiye alanı olarak kullandığına inanılır. Bu bölgedeki yapı için, halk ortasında “Nemrut’un Tahtı” ya da “Cin Değirmeni” tabirleri kullanılır. Manastırın kuzeybatısında bir anıt mezar yer alır. Bu mezar anıtında, doğuya bakan pencerenin altında iki satırlık kitabe mevcuttur.

Bonus 2: AZİZ PETRUS VE AZİZ PAULUS KİLİSESİ 

sanliurfada gezilecek yerler 2022 12 hh5bTuhQ
Sizi her seyahat noktası ile büyüleyecek Şanlıurfa’nın bir seyahat noktası da bu kilise. 58 Meydanı’nın kuzeydoğusunda bulunuyor bu yer. 1861 yılında inşa edilen bu kilise 6. yüzyıldan kalma bir kalıntının üzerine inşa edilmiş. 1924 yılına kadar etkin olarak kullanılan kilise daha sonra kapanmış. Kiliseden çıkarılan yazılı mezar taşları Urfa Müzesi’nde gönderilmiştir. Kilise, Şanlıurfa Valiliği tarafından 1998 yılında restore edilerek, 24 Mayıs 2002 tarihinde “Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi” olarak hizmete girmiştir. Bugün hala çeşitli toplumsal etkinlikler için kullanılmaktadır. 

ŞANLIURFA’DA NE YENİR?


sanliurfada gezilecek yerler 2022 13 GaZ9fZ3k

Şanlıurfa’da ne yenir sorusunun yanıtını alamdan evvel sizi hazırlamamız gereken bir nokta var ki o da buraya et sevmeyen birinin geldiği durumda yemeklerden hiç hoşnut olmayacağı. Zira bütün Urfa meşhur yemekleri etli. Lakin tatil konusunda keyifli ayrılırsınız. Şahane tatlara sahip lezzetleri var. Tabi ki et seven ve kebap, ciğer üzere et yemekleri için can atan bireyler için burası bir cennet sayılabilir. Masanızda seyahatiniz boyunca et eksik olmayacak. 

CİĞER

sanliurfada gezilecek yerler 2022 14 2yyBtayb
Urfa’nın meşhur yemekleri içinde birinci sırada gelir. Tüm hoş yollarla kendine has yordamla yapılır ve servis edilir. Siz de aman ha yemeden dönmeyin. Lezzetine doyum olmaz. 

KEBAP

dana kebabı olur da Urfa kebabı yemeden dönülür mü? Asla. Buraya seyahat ettiğiniz acılı bir adana bitirmeden gelmeyin. lezzeti hiçbir yerde yok. Eti, baharatı, pişirme prosedürü hatta ateşinin odunu bile bambaşka hoş burada. 

LAHMACUN


sanliurfada gezilecek yerler 2022 15 WVaOJ3ds

Her yerde yiyebilirsiniz lakin ciğer ve kebap için söylediklerimiz bunda da geçerli. Hoş bir lahmacun için Urfa birinci adresiniz olabilir. 

ÇİĞ KÖFTE

Bulgur, salça ve isotun limon sosu ve acı ile süper birleşimi diyebiliriz. Saatlerce yoğurularak hoş bir kıvam elde edilene kadar yapılan bu lezzet ağzınızı şimdiden sulandırmış olabilir. Hoş bir seyahatin akabinde Urfa lezzetlerini tattığınızda çiğ köftenin de hakkını verin. 

ŞABUT BALIĞI

Yalnızca Dicle ve Fırat Nehir’lerinden çıkan bir tatlı su balığı çeşididir. Kefale benzese de çok pullu ve kahverengi ile ayrılıyor. Yağlı bir balık olması sebebi ile lezzetli. 15 kiloya kadar bu balıktan görmek mümkün. Urfa’da ızgarası yada buğlaması yenmeli. 

KELLE PAÇA 

Sakatatın her tıbbın burada göreceksiniz. Buna hazır olarak şayet sıkı bir kelle paça çorbası sevicisi iseniz hasını burada içebilirsiniz. Muazzam hoşlukta bin kaygıya deva olacaktır. Afiyet olsun şimdiden. 

BİLLURİYE TATLISI 

sanliurfada gezilecek yerler 2022 16 OO4OHN5n
Kadayıftan ve katmerden sonra en çok yenen tatlısı bu. Çok tüketiliyor ve seviliyor. Billuriye kar kesilmiş tel kadayıfın daha fıstıklı hale denilebilir. Gül suyu ile tatlandırılıyor. 

BAKLAVA

Baklavanın ana vatanı tabi ki Antep lakin burada da hoş baklava yiyebileceğiniz yerler var. Antep’in yanı başındaki Urfa’da da baklava yiyebilir, şerbetine doyulmaz baklavadan sevdiklerinize de alabilirsiniz. 

– Şanlıurfa,Tarihi,Urfa,Güzel,Kale,Gezi,Kilise,Göl,Balıklıgöl,Yem,Yapı,Evler,Göbeklitepe,İnşa,Burada,Alan,Din,Edilen,Nokta,Balık,Yan,Göz,İbrahim,Lezzet,Heykel,Urfa’da,Doğa,Kar,Ateşe,Baklava

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir