Safranbolu’da gezilecek yerler neresi?

safranboluda gezilecek yerler neresi

Klâsik meskenleri ve eşsiz görünümleriyle dikkat çeken Safranbolu, son yıllarda tanınan bir seyahat rotası oluşturmaktadır. Pekala, Safranbolu nerededir? Safranbolu’da gezilecek yerler nerelerdir? Safrabolu’ya nasıl gidilir? İşte merak ettiğiniz her şeyi sizler için açıkladık…

Türkiye’ye adım attığınız andan itibaren mükemmel bir coğrafya sizleri karşılamaktadır. Doğusundan batısına adeta bir hazine niteliğinde olan bu topraklar, her yıl yerli ve yabancı turistlere kapılarını aralıyor. Binlerce yıllık geçmişiyle kültür merkezi haline gelen Safranbolu ise, Anadolu mirasının en kıymetli dokularını içerisinde barındırıyor. Etkileyici bir mimarinin örneği olan ahşap yapıları ve masalsı sokaklarıyla huzurlu bir seyahat rotası olan Safranbolu kesinlikle görülmesi gereken turistik noktalardan biri. Gelin, her istikametiyle sizi kendisine hayran bırakacak Safranbolu’yu birlikte keşfedelim.

SAFRANBOLU NEREDEDİR?

Safranbolu, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Karabük’e bağlı bir ilçe olarak karşımıza çıkmaktadır. Karabük ve Safrabolu ortasındaki uzaklık yaklaşık 8 kilometre olmakla birlikte; Safranbolu Karadeniz’e 65 kilometre uzaklık uzaklıkta yer almaktadır. İlçe, Bartın ve Kastamonu vilayet sonları içerisinde yer almaktadır.

 

SAFRANBOLU’DA GEZİLECEK YERLER NERELERDİR?

Doğal hoşlukları ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Safranbolu’da görülmesi gereken pek çok yer vardır. Huzurlu ve sakin bir seyahat rotası için olağanüstü bir seçenek olan bu yer “Müzekent” olarak nitelendirilmektedir. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bölgede birinci olarak Safranbolu Konutları göze çarpmaktadır. Rutubete ve doğal afetlere karşı sağlam oluşlarıyla bilinen Safranbolu Meskenleri, görsel açıdan zenginliğiyle fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin odak noktası haline gelmiştir.

 

Kentin sembolik yapıları ortasında yer alan Safranbolu konutları kesme taşlardan inşa edilmiştir ve yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir.

 

Tarihi Saat Kulesi de Safranbolu’nun nadide hoşluklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı padişahı III. Selim tarafından 1790 yılında yaptırılan saat kulesinin başkalarından farkı Türkiye’deki en eski saat kulelerinden biri olmasıdır. 12 metre yüksekliğinde tarihi saat kulesi, ziyaretçilerine Pazartesi günleri hariç kapılarını aralamaktadır.

 

Kristal Teras, Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan ve Safranbolu görüntüsünü gözler önüne seren eşsiz yerlerden biridir. Üç kanyonun birleşim noktasına inşa edilen Kristal Teras, yüksekliğiyle ön plana çıkmaktadır. Safranbolu’ya gelenlerin birinci gittiği yerlerden biri olan Kristal Terasa giriş 30 kişi ile sonludur.

 

Kent Tarihi Müzesi, geçmişte hükümet konağı olarak da hizmet veren Safranbolu’nun en dikkat çeken yapılarından biridir. Safranbolu kültürünü yakından tanıma fırsatı sunan Kent Tarihi Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürüldükten sonra 2000 yılında türlü onarımlara uğramıştır. Safranbolu’nun pahalı yapıtlarının sergilendiği bu müzeyi kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

 

Tarihi 17. yüzyıla dayanan İncekaya Su Kemeri, Safranbolu’da yer almaktadır. İncekaya köprü içerisinde bulunan su kemerinin Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Safranbolu’nun en beğenilen noktalarından biri olan İncekaya Su Kemerine kesinlikle göz atmalısınız.

 

SAFRANBOLU’YA NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan Safranbolu’ya gitmek için öncelikle Karabük’e ulaşmanız gerekmektedir. Dilerseniz özel aracınızla gidebileceğiniz üzere otobüs kullanarak Karabük’e ulaşmanız mümkündür.

  • Şayet otobüs ile Karabük’e gitmeyi planlıyorsanız; yaklaşık 100,00 TL olan otobüs bileti satın alarak ortalama 6 saat içerisinde Karabük’e ulaşabilirsiniz.
  • Özel aracınız ile İstanbul ve Karabük ortası seyahat yapmayı planlarsanız; 396,2 kilometrelik bir arayı yaklaşık 4 saat 12 dakikada gidebilirsiniz.

Karabük merkeze geldikten sonra kent içi ulaşım araçlarından dilediğinizi kullanarak ortalama 10 dakikalık bir seyahatle Safranbolu’ya ulaşmanız mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir