Nijerya’da simge haline gelen cami: Abuja

nijeryada simge haline gelen cami abuja hVvct8rF

Nijerya’da bulunan Abuja Ulusal Cami ülkede birlik ve İslam’ın sembolü olarak görülürken, mimari yapısıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Nijerya’nın en büyük mimari yapıları ortasında bulunan cami kompleksinde günlük ibadetlerin yanı sıra eğitim ve ticari faaliyetler de yürütülüyor.

Abuja Ulusal Cami İmamı Muhammed Kabir Adem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu cami Sokoto Sultanının öncülüğünde Nijerya İslami İşler Yüksek Heyeti tarafından 1984 yılında inşa edildi ve 1991 yılında ibadete açıldı.” dedi.

Abuja’nın 1991 yılında başşehir ilan edilmesinden sonra faaliyete geçen mescitte 15 bin kişi toplu halde namaz kılabiliyor.

Cami kompleksinde kitap, seccade ve dokuma eserlerinin satıldığı bir çarşı, konferans salonları, eğitim merkezi, kütüphane ve sivil toplum kuruluşlarına ilişkin ofisler bulunuyor.

“Bu cami ülkedeki birliğin ve İslam’ın sembolü”
Yaklaşık 200 milyon nüfusa sahip Batı Afrika ülkesi Nijerya’da Müslümanlar, Hristiyanlar ve lokal dine mensup insanların yanı sıra 200’den fazla etnik küme bulunuyor.

Ülkenin etnik ve dini çeşitliliğine dikkati çeken Adem, “Bu cami ülkedeki birliğin ve İslam’ın sembolüdür.” dedi.

Adem, caminin 60 bin metrekare alana şurası olduğunu belirterek, “Nijerya’nın farklı bölgelerinde büyük mescitler var fakat ülkenin en büyük mescidi, alan olarak Abuja Ulusal Cami’dir.” halinde konuştu.

nijeryada simge haline gelen cami abuja 0 LWKPfWUG

Yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ziyaret edilen caminin kompleksinde bulunan konferans salonları ve kütüphanelerde ise farklı alanlarda eğitim çalışmaları yürütülüyor ve konferanslar düzenleniyor.

Abuja Ulusal Cami İmamı Adem, “Vakit namazları ve cuma namazının dışında cami alanında nikah merasimleri yapılıyor, dersler veriliyor ve hatta Ramazan aylarında ve bayramlarda burada etkinlikler düzenleniyor ve yardım faaliyetleri yapılıyor.” sözlerini kullandı.

Cami cemaatinden Abdulkadir Ahmed ise “Camimizin yanında kitapların satıldığı bir çarşı ve konferans salonları bulunuyor. İbadetten diğer eğitim faaliyetleri ve etkinlikler için bu camiyi kullanabiliyoruz.” açıklamasını yaptı.

– Cami,Nijerya,Abuja

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir