Mersin’in Ayasofya’sı Alahan turizminin yeni gözdesi

mersinin ayasofyasi alahan turizminin yeni gozdesi JUBDEnDq

Mersin’in Ayasofya’sı olarak bilinen UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan “Alahan Manastırı” 1500 yıla direnen yapılarıyla tarihi bir seyahate çıkmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

Mersin’in Mut ilçesindeki Alahan Manastırı, Milattan Sonra 440 – 442’de yapıldığı iddia ediliyor. Biri yıkılmış iki kilise, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve vaftizhaneyi barındıran manastır, Ayasofya Kebir Camii Şerifi’ne emsal mimarisi ve süslemeleri nedeniyle “Mersin’in Ayasofya’sı” olarak da biliniyor. Manastır, Hıristiyanlığın geçiş yolu olarak da değer taşıdığı için dinin hac yollarından biri olarak anılıyor.

Doğu ve batısındaki yapıları, sütunlu bir yürüme yoluyla birbirine bağlanan Alahan’daki kilisenin ardında, suyu bir kaynak tarafından sağlanan hamam yapısı da bulunuyor.
Alahan Manastırının 17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından da ziyaret edildiği biliniyor. Çelebi, Seyahatname’sinde, manastırı “Ustasının elinden yeni çıkmış üzere duruyor” kelamlarıyla tanımlıyor.

Üretiminde kullanılan ve pek birçok topraklardan kesilerek çıkarılan taşların kesim izleri ve üzerindeki çeşitli figürlerin, günümüzde dahi görülebildiği manastır, turistlerin uğrak yerleri ortasında bulunuyor.

Alahan Manastırı’nı gezen Birol Ay, “Burası Mersin’in Mut ilçesine bağlı Alahan Manastırı. Tabi ki gezip görülmeye kıymet bir yer. Herkesin gelmesini görmesini tavsiye ederim” dedi.

– Alahan,Manastırı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir