Londra Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi 2022

londra 3

Londra Hakkında Bilgi londra gezilecek yerler Birleşik Krallık ülkesinin başkentidir. Londra şehrine giden insanlar etrafta birden fazla dilde konuşan insanları görebilirsiniz. Bunun nedeni şehrin fazla göç almasıdır. Şehrin fazla göç alması bazı politikaları etkilemektedir. Londra nüfusu 9 milyondur. Londra kendine özgü düzeni ve mimarisi ile birlikte dünyada sıkça ziyaret edilen yerlerden birisidir. Londra içerisinde Uzak Doğudan veya Balkanlardan insanlar görmek mümkündür.

Londra Gezi Rehberi - Gezilecek Yerler Listesi
Londra Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler Listesi

Çok fazla göç aldığı için her bölgeden insanlar bir arada yaşamaktadır. İnsanların bu şehre ve ülkeye göç ettikten sonra şehirde bazı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Birden fazla kültürlere tanıklık etmenin ve birden fazla dilleri duymanın tesadüf olmayacağı şehir Londra’dır. Özellikle Londra şehrinde bulunan Çin mahallesinde Çin kültürünü iliklerinize kadar hissetmeniz mümkündür. Londra şehrinin kozmopolit ve rengarenk yapısı kültür farlılıklarına tanıklık etmeniz açısından oldukça faydalıdır.

Londra’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Londra şehri, tabiri caizse sürekli yağmur alan bir şehirdir. Şehir içinde gezilmek istenirse her an ıslanma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Halk arasında İngiltere ülkesini yağmurlarıyla ünlü olarak bilinir. Bu nedenle İngiltere için eğer yağmur sevmiyorsanız Mayıs ayından sonra gitmek iyi bir tercih olabilir. Kışın Londra çok soğuk ve yağışlı geçtiği için önlem alınmazsa olumsuzluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yağışlı ve olumsuzluğun yanı sıra ara sıra güneşli havalarda kendini gösterebilir. Londra’da yaşayan insanlar güneşli havalarda genellikle kendilerini dışarı atarlar. Güneşli havalarda çimlerin üzerinde oturabilir ve keyif yapabilirsiniz. Londra şehrinde çevre düzenlemesi özenle yapılmış ve oldukça güzel bir görüntü kazanmıştır. Bazen şehrin güneşli havasından yararlanmak açısından parklarda yürüyüşler yapabilirsiniz.

Londra’ya Ulaşım

Londra’ya gitmek için aktarmasız olarak uçak ile yolculuk yapabilirsiniz. Londra şehrinde bulunan Heathrow Havaalanı, Gatwick Havaalanı ve Stansted Havaalanına aktarmasız olarak yolculuk yapabilirsiniz. Bu Havalimanları dışında 2 adet daha havalimanı bulunmaktadır. Fakat bu havalimanlarına aktarmasız uçuşlar gerçekleşmemektedir. Aktarmalı olarak yolculuklarınızı daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz. Londra içerisinde ulaşım ise oldukça basittir. Havalimanına geldikten sonra Trenle veya otobüs ile şehir merkezine gidebilirsiniz. İnsanlar genellikle Metro ile seyahat etmeyi tercih etmektedir. Londra şehrine gelmeden önce ulaşım biletlerinizi almanız mümkündür. Erkenden alınması daha ucuza ulaşım yapmanızı sağlar.

Londra’da Yeme İçme

Londra oldukça kozmopolit bir yapısı bulunduğundan hemen hemen her yemekleri yiyerek tadabilirsiniz. Neredeyse bütün ülkelerin mutfaklarına hakim mekanlara sahiptir. Özellikle Çin, Hindistan ve Meksika gibi ülkelerin mutfağını burada bulabilmeniz mümkün. Eğer farklı tatlar aramak istemiyorsanız yalnızca Türk mutfağını yemek istiyorsanız şehirde birçok Türk restoranları bulunmaktadır. Londra şehri içerisinde sadece restoranları gezmek istemiyorsanız birçok market içerisinde gezerek çeşitliliklere göz atabilirsiniz. Camden Market, Berwick ve Brough Marketlerini gezerek kendi damak tadınıza uygun yiyecekleri seçerek alabilirsiniz. Yemek fiyatları bulunduğu yere ve verdiği hizmetlere göre değişmektedir. Restoranlar yerine marketlere giderek daha ekonomik bir yemek alışverişi yapabilirsiniz.

Londra’da Konaklama

Londra şehrinde konaklama imkanı oldukça fazladır. Londra’ya bir gezi için geliyorsanız seyahat masraflarınızın çoğunu konaklama ihtiyacınızı karşılamak için vermeniz gerekebilir. Londra şehrine eğitim için geliyorsanız gerek yurtlarda veya aile yanında kalarak daha ekonomik bir konaklama masrafı çıkarabilirsiniz. Gelmeden önce Booking veya Airbnb üzerinden kiralama işlemlerini yapabilirsiniz.

londra 1

Eğer ucuza kalmak istiyorsanız veya bütçeniz kısıtlı ise Hostellerde kalarak daha ucuza bir konaklama masrafı çıkarabilirsiniz. Londra’da konaklama yapacağınız bölgelerde önemlidir. Bazı bölgeler şehir merkezine uzak olabileceği gibi bazıları çok yakında oluyor. Bu yakınlığa göre fiyatta bazı oynamalar olabiliyor. Westminster, Kensington and Chelsea gibi semtlerde konaklama yaparak gezilecek yerlere yakın bir yerde konaklama yapabilirsiniz.

Londra’da Gece Hayatı

İngiltere’de gece hayatı oldukça aktiftir. İnsanlar iş çıkışlarında rutin olarak barlarda birkaç içki içerek günlerini güzel geçirmektedir. Londra (londra gezilecek yerler) şehrinde her noktada barlar ve kafeler bulunmaktadır. Barlarda veya kafelerde içecek içebileceğiniz gibi yemekte yiyebilirsiniz. Gece hayatı denince akla müzik geldiği için herkesin müzik zevkine göre gidebileceği bazen konsept mekanlar bulunmaktadır. Özellikle her sene olan festivaller düzenlenmektedir. Londra şehrinde her sene düzenlene festivaller insanları adeta büyülüyor. Düzenlenen büyük festivallere bilet bulmak bazen zor olabiliyor. Ancak daha küçük festivallere bilet bulma şansınız daha yüksek. Festivallere katılarak gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Londra Gezilecek Yerler

Londra her sene binlerce insanın akın ettiği dünyanın en düzenli ve güzel şehirlerinden birisidir. Hal böyle olunca Londra şehrinde çok fazla gezilecek yer bulunmaktadır.

londra 4

 • Hyde Park
 • Big Ben
 • National Gallery
 • Trafalgar Meydanı
 • Westminster Abbey
 • Tower of London
 • British Museum

Gibi birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Ayrıca Londra şehrinde kuşbakışı niteliğinde bir görüntü elde etmek isterseniz London Eye’a çıkarak Londra şehrini tamamen yukarıdan seyredebilirsiniz. Bunun yanında Dünyanın birçok noktasında bulunan Madame Tussauds müzesinde ünlülerin balmumundan özenle yapılmış heykellerine bakarak büyülenebilirsiniz. Ayrıca Müzede Bir Gece filmine konuk olan müzeleri ziyaret ederek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Londra şehrinde gezilecek yerlerin programını kendi zevklerinize uygun olarak düzenleyebilirsiniz.

Londra Seyahat Masrafları

Birleşik Krallık ülkesinde Para Birimi Sterlindir. Ülkemizde Sterlin kuru şu an 7.70 seviyelerinde seyretmektedir. Bu kur oranında çok ucuz bir seyahat olması neredeyse imkansız olacaktır. Londra bütçenize bağlı olarak uygun konaklama, ulaşım ve yemek masrafları bütçeye göre belirlenmektedir. londra gezilecek yerler 5 Yıldızlı otellerde kalmak isterseniz günlük 300 pound üzerinden bir hayli yüksek rakamlar ortaya çıkmaktadır. Ancak onun yerine daha ekonomik olarak hostellerde günlük 50 pounda kalmanız mümkündür. Tahmini Londra masraflara şu şekilde olabilir.

 • Uçak biletiniz 1000 lira civarında seyredebilir.
 • Şehir içinde sınırsız olarak gezebilmenize yarayan kartlar 50 lira ile 150 lira arasında değişmektedir.
 • Hostellerde gecelik ücret 250 lira civarındadır.
 • Hemen hemen herkesin gidebileceği restoranlarda yemek ücreti günlük 100 liradır. Yemek masrafları sizin zevkinize göre inşa edileceği için kesin bir masrafı yoktur.
 • Masrafların sonucunda toplam 4 bin Lira masrafınız bulunmaktadır. Ancak bu rakam en az olarak yorumlanabilir. Şehir içinde gezeceğiniz müze bileti fiyatları ve sevdiklerinize alacağınız hediyelik eşyalar kişisel harcamalardır. Bu nedenle yanınızda daha fazla nakit bulundurmanız gerekmektedir.

Londra İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

londra 3

İngiltere’ye gitmeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bunun başında vize gelmektedir. Gerek hususi gerekse yeşil pasaport için İngiltere vize istemektedir. Bu nedenle vize almanız zorunludur. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise havasıdır. Yanınızda şemsiye bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Londra Şehrinde Kaç Gün Kalınmalı?

Her şehrin bir gezilme ömrü bulunur. Bazı şehirlerde gezilecek yer çok fazla olduğu için daha çok zamana ihtiyaç duyuluyor. Londra bu şehirlerin ortalaması denebilir. Londra için 5 günde gezilecek önemli yerleri ziyaret ederek keyifli bir seyahat programı inşa edebilirsiniz. Londra içerisinde Abbey, Big ben gibi önemli turistik yerleri seyahat ederek, geceleri barlarda veya festivallerde eğlenerek, birbirinden güzel fotoğraflar çekerek hayatınızı anılar ile doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir