Latmos Dağı’ndaki tarihi kalıntılar turizme kazandırılıyor

latmos dagindaki tarihi kalintilar turizme kazandiriliyor SFlMUT5p

Dünyanın en eski yolları ortasında gösterilen Karya Yolu’na konut sahipliği yapan Latmos Dağı’nda çok sayıda mağarada tespit edilen ve Neolitik Çağ’a tarihlenen kaya fotoğrafları, birinci çağ insanlarının kardeşlik iletisini bugüne taşıyor.

Kapıkırı Mahallesi’nde yer alan Herakleia Antik Kenti’nde, Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın dayanağıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan müsaadelerin akabinde birinci kere hafriyat çalışmalarına başlandı.

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı takviyesi ve İMİ Koleji sponsorluğunda sürdürülen çalışmalarda, antik kentte belirlenen alanlarda paklık yapıldı ve etraf düzenlemesi ile tarihi yapılara bilgilendirme tabelaları yerleştirildi. Endymion Kutsal Alanı ile Göl Kalesi’nde gerçekleştirilen hafriyat çalışmalarında ise değerli bilgilere ve çok sayıda tarihi buluntuya rastlandı.

Latmos Herakleiası Hafriyatları Bilimsel Danışmanı Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Masraf Büyüközer, AA muhabirine, bölgede birinci arkeolojik çalışmaların Annelise Pechlow öncülüğündeki bir takım tarafından yapıldığını ve o periyot 8 bin yıllık tarih öncesi periyoda ilişkin kaya fotoğraflarının keşfedildiğini söyledi.

Herakleia Antik Kenti’nin fevkalâde jeolojik oluşumlarıyla adeta bir kaya deryası olan Latmos Dağları’nın güney eteklerine kurulduğunu belirten Büyüközer, “Antik periyotta bir liman kenti olan Herakleia Antik Kenti, Roma devrinde körfezin kapanmasıyla Bafa Gölü’ne dönüşen gölün kenarında konumlanmış. Tabiatı süper fevkalâde bir hoşluğa sahip.” dedi.

latmos dagindaki tarihi kalintilar turizme kazandiriliyor 0 nyue8PHI

Günümüzde Beşparmak Dağları olarak isimlendirilen Latmos Dağlarının 8 bin yıllık kaya fotoğraflarına mesken sahipliği yaptığını anlatan Büyüközer, antik kentin günümüzde de birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çektiğini lisana getirdi. Herakleia Antik Kenti’ndeki Endymion Kutsal Alanı ve Göl Kalesi’nde devam eden hafriyat çalışmaları hakkında bilgi veren Büyüközer, elde edilen bulguların birinci sefer kazılan antik kent hakkındaki genel görüşleri ve bilinenleri değiştirmeye başladığını söz etti. Hafriyat çalışmalarında kısa bir mühlet olmasına karşın kıymetli datalar elde ettiklerini vurgulayan Büyüközer, 14. yüzyılda Türklerin bu bölgeye gelmesiyle antik kentin terk edildiğinin düşünüldüğünü belirterek şunları kaydetti:

“Ancak Göl Kalesi’nde elde ettiğimiz bilgiler, antik kentin Türklerin gelişinden sonra da kullanılmaya devam ettiğini gösteriyor. Gün yüzüne çıkardığımız kültür varlıkları birçok periyoda tarihleniyor. Bu yıl birinci kere kazılan Herakleia Antik Kenti’nde adeta katman katman tarih fışkırıyor. Heyecan yaratan arkeolojik gelişmeler ışığında Herakleia’da çalışmalarımız sürüyor. Alanda konservasyon projelerimizin hazırlığına başladık.”

Salgın devrinde tabiat ve kültür turizmi imkanları sunabilen destinasyonların bilhassa tercih edilmeye başlandığına dikkati çeken Büyüközer, Latmos Herakleiası’nın da doğal hoşlukları ve tarihi kıymetleriyle yıl uzunluğu ziyaretçilerini beklediğini söyledi.

– Antik Kent,Tarih,Kazı,Dönem,Göl,Alan,Latmos

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir