Lahor’un en çok ziyaret edilen noktası: Mutasavvıf Hücviri’nin türbesi

lahorun en cok ziyaret edilen noktasi mutasavvif hucvirinin turbesi gmrjnWkF

Mutasavvıf Ebu’l Hasan Ali Hücviri’nin, Pakistan’ın Lahor kentindeki türbesi, kentin en çok ziyaret edilen noktaları ortasında yer alıyor. Yaklaşık 10 asır evvel yaşayan Hücviri’nin Lahor’un “Eski şehir” bölgesinde yer alan kabri, Güney Asya’daki en büyük türbeler ortasında bulunuyor.11. yüzyılın başlarında bugün Afganistan topraklarındaki Gazne’de dünyaya gelen Hücviri, Lahor’da vefat etmesinin akabinde buraya defnedildi.

Hücviri’nin vefatının akabinde takipçileri ve Lahor’daki yöneticiler, vakit içerisinde yeni yapılar ekleyerek türbeyi genişletti. Bugün türbe kompleksi içerisinde sivil toplum örgütleri için ofisler, kütüphane, medrese, cami, polis noktası, mutfak ve otopark yer alıyor.

HER GÜN 30 İLA 60 BİN ZİYARETÇİ

Hücviri’nin türbesine gelen günlük ziyaretçi sayısı 30 ila 60 bin ortasında değişiyor. Bu sayı, bayram üzere özel günlerde iki katına çıkabiliyor. Hücviri’nin vefat günü hasebiyle yılda bir sefer gerçekleştirilen “Urs Festivali’nde” ise ziyaretçi sayısı 1 milyonu buluyor.

TÜRBENİN ETRAFI HAREKETLİ

Türbenin genişlemesi, civarındaki hayatın da hareketli olmasına yol açtı. Türbenin etrafında irili ufaklı çok sayıda dükkan bulunuyor. Bunlar, türbede kullanılmak üzere gül satan satıcılardan, ziyaretçilere yemek hazırlayanlara kadar geniş yelpazeye yayılıyor.Ellerinde, tabaklara konulan gül ve şekerlerle türbeyi ziyarete gelenler, Hücviri’nin kabrine yaklaştıkça gülleri yere serpmeye başlıyor. Bu durum, bir hürmet olarak bedellendiriliyor.

TOPLUMSAL HAYATIN MERKEZİ

Kentteki kutsal yerler ortasında sayılan türbe, Lahor’un ekonomik, siyasi ve toplumsal merkezi pozisyonuna da dönüşmüş durumda. İş insanları, siyasetçiler, sanatkarlar ve toplumun muhtaçlık sahibi bölümü türbede bir ortaya geliyor. Lokal lisanda “Data Darbar” olarak bilinen türbe, bir manada kentteki çok zenginlik ile fakirliğin bir ortada göründüğü az yerler ortasında bulunuyor. Kelam konusu kompleks, Pakistan’daki en kıymetli türbeleri ortasında yer alıyor.

50 BİN BİREYE FİYATSIZ YEMEK

Türbe bünyesinde günlük yaklaşık 50 bin şahsa kadar fiyatsız yemek verilebiliyor. Bu sebeple kompleksin etrafında çok sayıda gereksinim sahibini beklerken görmek mümkün.Bununla birlikte etraftaki mahallelerde yaşayan gereksinim sahibi ailelere ve hastanelere de yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar, türbe yönetiminin toplumsal çalışmaları ortasında yer alıyor.

TÜRKİYE’DE HAKİKAT BİLGİSİ YAPITIYLA TANINIYOR

Güney Asya’da birçok türbede olduğu üzere burada da haftanın belli günlerinde “kavvali müziği geleneği” sürdürülüyor. Sufi Hücviri, Türkiye’de Hakikat Bilgisi (Keşfü’l Mahcub) isimli yapıtıyla tanınıyor.
 

– Türbe,Gün,Ziyaret,Lahor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir