Kazakistan’da görülecek yerler

kazakistanda gorulecek yerler vNWdFlMy

Orta Asya bozkırlarının çağdaş ülkesi: Orta Asya’nın bağımsız Türk devletlerinden Kazakistan, Türk ve Müslüman ülkelerin en büyüğü ve doğal kaynaklar bakımından en güçlü ülkesidir. Ana geliri yer altı kaynaklarından oluşan Kazakistan, dünyadaki kromun yüzde 26’sını, altının yüzde 20’sini ve uranyumun da yüzde 17’sini rezervlerinde bulundurmaktadır. Kazakistan, tarih boyunca birinci Türk devletlerinin ve uzunluklarının merkezi olarak hala bu kültürlerin birçoklarını yaşatmaktadır. Türklerin göçebe yaşantısına konut sahipliği yapan Altay Dağları etekleri boyunca uzanan Kazakistan bozkırlarında Türk uzunluklarının izlerini sürebilir ve Kazakistan kentlerinde ihtişamlı çağdaş Kazak mimarisini görebilirsiniz. Bu geniş coğrafyaya yayılan Kazakistan topraklarını bir arada gezmeye ne dersiniz? Kazakistan’da görülmesi gereken tüm doğal hoşluklar ve çağdaş kent mimarisini sizler için derledik.

 

 

Kazakistan’ın hayat ağacı:Beyterek Kulesi

 

 

Kazakistan’ın başşehri Astana’da kentin simgesi olan Beyterek Kulesi, başşehrin Almati’den Astana’ya taşınmasının akabinde inşa edilmiştir. Efsanevi Hüma kuşunun konduğu temsili “Hayat ağacı” anıtı olarak tasarlanan kule, tüm Astana’ya hakim olan bir tepeye sahip. Dışarıdan bakıldığında da parlak, ışıl ışıl dizaynıyla göz alıcı görünen kulenin 97. metresinde müşahede meskeni bulunmaktadır, bu müşahede konutundan Astana’yı kuş bakışı izleyebilirsiniz. Müşahede meskeninde kulenin yapılması fikrinin sahibi Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in sağ elinin hali bulunmaktadır böylelikle sembolik olarak Nazarbayev’e selam verebiliyorsunuz.

lIn0d 1571754198 8254

Beyterek Kulesi, yalnızca bir mimari olağanüstüsü olmasının dışında derin manalar yüklü bir yapıttır. Kulenin mitolojiye dayanan kıymetlerinden biri; en dorukta bulunan altın top, hayatın başlangıcını temsil eden bir yumurtadır. Bir öteki mana ise 97. katta bir müşahede meskeninin bulunmasının sebebi başşehrin 1997 yılında taşınmasından ileri gelmektedir. 

 

Işık Astana Camii


d6pc4 1571754270 4186

Kazakistan ve Orta Asya’nın en büyük 3. mescidi olan Işık Astana Camii, Beyterek Kulesi’nde olduğu üzere altın bir kubbe altında bembeyaz cephesiyle görenleri büyülüyor. Mimari yapılara bedelli manalar yükleyen Kazakistan, Parıltı Astana Camii’ne tüm İslam alemi için büyük kıymete sahip bir özellik işlemiş. Caminin yüksekliği ve minarenin uzunluğu, Hz. Muhammed’in vahiy yaşı ve vefat ettiği yaşa nazaran hesaplanarak oluşturulmuştur. Buna nazaran ana gövdesi vahiy geldiği yıla binaen 40 metre, yüksekliği ise vefat yılını temsilen 63 metredir.

5000 kişi kapasiteli Parıltı Astana Camii, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Katar Buyruğu Hamad Bin Halife’nin ortalarında gerçekleştirdikleri muahede sonucunca ülkeye ikram edilmiştir.

Hoşgörü ve Barış Piramidi

Kazakistan, farklı etnik kökenden ve lisandan insanların bir ortada müsamahayla yaşadığı farklılıklara son derece saygılı bir ülke. Bu müsamahanın sembolü olarak “Müsamaha ve Barış Piramidi” inşa edilmiştir. Müsamaha ve Barış Piramidi, bildiğimiz taştan piramitler üzere değil büsbütün camdan yapılmasıyla dikkatleri çekiyor. 
UeRqy 1571754341 8333

Müsamaha ve Barış Piramidi’nin içerisinde Astana Üniversitesi, müze kısmı, kış bahçesi, 18 farklı ibadethane ve opera salonu buluyor. Piramidin en üst kısmında 130 milleti temsilen güvercinler çizilmiştir.

Zenkov Katedrali


5uIgG 1571754422 9087

Kazakistan’ın Sovyet idaresi altında kaldığı vakitlerde ülkede Rus mimari örnekleri ortaya konulmuştur. Dünyanın tek ahşaplı katedrali olma özelliğine sahip olan Zenkov Katedrali, renkli imgesiyle kentin öne çıkan cazibe merkezlerinden biri. Ukrayna barok mimarisi eseri olan katedral, mimarı Zenkov tarafından zelzeleye güçlü sistemle oluşturulmuştur hasebiyle Kazakistan’da Çarlık Rusyası’ndan geriye kalan ender yapıtlardandır.

aIMBn 1571754435 7441

Zenkov Katedrali’nin iç dizaynı ise Kiev ve Moskova sanat atölyelerinde tasarlanmıştır. Tarih içerisinde devlet müzesi ve konser alanı olarak da kullanılan katedral, tadilat geçirerek 1997 yılında tekrar ibadethane olarak kullanılmaya başlanmıştır. Almati’de metro çizgisine binerek Zenkov Katedraline kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Almati Gölleri

-Büyük Almati Gölü: Almati’nin hatta Orta Asya’nın en büyüleyici doğal hoşluğu olan Büyük Almati Gölü, turkuaz rengi cam üzere imajıyla nefesleri kesiyor. Alatau Dağları eteklerinde bulunan bu tektonik kaynaklı göl, her mevsime uygun farklı bir yanını sizlere sunuyor.


Fhgok 1571754484 488

Kışın buz tutan göl, bahar aylarında ise yemyeşil orman ve renkli çiçekler ortasında bol oksijen depolayabileceğiniz bir kaynak. Doğal görünümün yanı sıra gölün üstünde yer alan İlah Dağları Astronomik Gözlemevi’ni ziyaret edebilirsiniz.

-Kolsai Gölü: Almati’nin tabiat mükemmeli yerlerinden bir oburu Kolsai Gölü, tablo üzere imgesiyle doyumsuz bir görüntü seyretme imkanı sağlıyor.
qdmlS 1571754538 9955

Doğayı seven yerli yabancı turistlerin gözdesi haline gelen gölde insragramda çok tanınan olacak fotoğraflar çekebilirsiniz.

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi


Feb56 1571754611 0035

Türk mutasavvıfı Hoca Ahmed Yesevi ismine yapılan manevi pahası yüksek Hoca Ahmed Yesevi Türbesi, Türk ülkeleri tarafından çok ziyaret edilen özel bir ehemmiyete sahip. 14. yüzyılda Timur tarafından inşa ettirilen türbede Hoca Ahmed Yesevi’nin kabri ve bir müze de bulunuyor. İslamiyet açısından kıymetli bir yere sahip olan Yesevi’nin türbesinde islami motifler de öne çıkıyor. Bilhassa hadis işlemeli kapılar, ayet yazılı kazanlar, mavi çini işlemeli bu kubbe altında sergileniyor. Gül bahçeleri ortasında şahane bir fotoğraf oluşturan türbe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor.

Kazakistan’a ne vakit gidilir?

Orta Asya bozkırlarının tipik kara ikliminin görüldüğü Kazakistan’da kışlar çok sert geçmektedir. Soğuk havaya dirençli bir bedeniniz yoksa Kazakistan’a gitmek için en uygun vakit havaların ısınmaya başladığı bahar ayları olacaktır.Bahar ayları, göl görünümleri görmek isteyen ve tabiat yürüyüşüne çıkacak gezginler için en hoş imajların meydana geldiği bir zaman  dilimi olarak kesinlikle tercih edilmelidir. Havaların hafif serinlemeye başladığı Eylül, Ekim ayları da Kazakistan’a gitmek için yanlış vakit değildir.

Kazakistan’da ne yenir?

Orta Asya’nın göçebe Türk toplumlarının kültürü tesirinde ortaya çıkan Kazakistan mutfağı, yüklü olarak et ve süt eserlerinden oluşmaktadır. Göçebe hayat içerisinde etleri koruma etmek için kurutarak saklayan halk, bu geleneği hala devam ettirmektedir. Ülkeyi ziyaret eden turistlerin de çok beğendiği kurutulmuş etleri siz de denemelisiniz.

OuJwS 1571754743 235

Et yemeklerinden oluşan Kazakistan mutfağında beşparmak et yemeği, sebzelerin haşlanması ile mantı hamuru ve mantı suyunda pişirilen en meşhur lezzetlerinden biridir. Bir başka etli yemek ise Shashlik, Türkiye’de şaşlık kebabı olarak bildiğimiz etlerin domates ve biberle şişlere dizilmesiyle yapılmaktadır.

6lKGy 1571754762 977

Son olarak Kazakistan’a gelmişken lisanlara destan, Kazakistan halkının şifa kaynağı kımızı da en taze ve lezzetli formda tüketebilirsiniz. Dilerseniz de ülkenize döndüğünüzde kefir içmeye devam etmek için kefir mayası da satın alabilirsiniz.

 

Orta Asya’nın bir başka bağımsız Türk devleti Özbekistan’da görülmesi gereken yerler yazımız için tıklayınız…

– Kazakistan,Göl,Türk,Astana,Cam,Doğa,Mimari,Hoşgörü,Sahip,Nur,Göz,Kazakistan,Zaman,Yaşa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir