Kaz Dağları Gezilecek Yerler

kaz daglari gezilecek yerler

Aralık ayında gezilecek yerler ortasında en üst sıralarda yer alması gereken Kaz Dağları, tertemiz havasıyla ruhunuzu dinlendirecek. Pekala, Kaz Dağları nerede? Kaz Dağlarına neden Kaz Dağı denir? Kaz Dağlarına nasıl gidilir? Kaz Dağlarının neyi meşhur? Kaz Dağları özellikleri nelerdir? Kaz Dağlarında ne yapılır? Kaz Dağları Ulusal Parkında neler yapılır? İşte merak ettiğiniz tüm detayar..

Sonbaharın en hoş ayı olan kasımda tabiat, göz okşayan güz renklerini tüm ihtişamıyla sergiliyor. Ağaçlar ve sulardaki turuncu yansımalar öteki mevsimlerde göremeyeceğiniz bir hoşluğa bürünüyor. Bu hoş mevsimde kapalı yerleri geride bırakarak tabiatın içinde vakit geçirmek tahminen de yapabileceğiniz en hoş aktivite. Tertemiz havası ve huzur veren atmosferiyle ilgi odağı haline gelen Kaz Dağları, seyahat severler için eşsiz bir tatili altın tepside sunmaktadır. Dilerseniz çocuklarınız ve dostlarınızla Kaz Dağları’nda vakit geçirebilir ya da tabiatla baş başa kalabileceğiniz ufak vakit dilimleri oluşturabilirsiniz. Gelin, birlikte tam bir oksijen deposu olan Kaz Dağları’na yanlışsız uzanan bir seyahate çıkalım.

KAZ DAĞLARI NEREDE?

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan Kaz Dağları, Türkiye’nin en göz alıcı yerlerinden biri olarak görülüyor. Marmara ve Ege Bölgeleri hudutları içerisinde bulunan Kaz Dağları, Çanakkale ve Balıkesir vilayet sonlarında hayli geniş bir alana yayılmaktadır.

 

KAZ DAĞLARINA NEDEN KAZ DAĞI DENİR?

İda Dağı olarak da isimlendirilen Kaz Dağları, antik devirden beri pek çok efsaneye de husus olmuştur. Homeros’a nazaran İda, “Bin pınarlı, çok pınarlı, hayvanı ve bitkisi bol olan yer” manasını taşımaktadır.

 

M.Ö. 2000’lere kadar uzanan esaslı tarihiyle değerli bir cazibe merkezi olan Kaz Dağları’nı özel kılan ögelerden biri de Alplerden sonra oksijen ölçüsünün en fazla olduğu yerdir. Bundan ötürü bölge varlıklı bir bitki örtüsünü gözler önüne sermektedir.

 

KAZ DAĞLARININ NEYİ MEŞHUR? KAZ DAĞLARI ÖZELLİKLERİ 

Kaz Dağlarının doğusunda Eybek Dağı, batı kısmında Dede Dağı, orta alanda Kaz Dağı ve Kuzeydoğuda ise Kocakatran ve Gürgen Dağı yer almaktadır. Kaz Dağlarının en yüksek doruğu 1.774 metre olmakla birlikte; güneyde kalan alanı Edremit Körfezi ile çevrilidir. Bölge tıpkı vakitte Edremit ve Ayvalık ilçelerinin yanı sıra; Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu ve Zeytinli beldelerine olan yakınlığıyla da bilinmektedir.

 

Oksijen açısından varlıklı bir alan olan Kaz Dağları, 1994 yılında Ulusal Park unvanını almıştır. Müdafaa altına alınan Kaz Dağları ortalama 800’den fazla bitki çeşidine mesken sahipliği yapmaktadır. Meşe, gürgen, kayın, kestane ağaçlarının bolluğuyla göz kamaştıran bir tabiata sahip olan bölgenin Kaz Dağı çayı hayli meşhurdur.

 

KAZ DAĞLARINDA NE YAPILIR?

Yeşilin tam merkezi olan Kaz Dağları’na gerçek bir seyahat rotası oluşturduysanız kesinlikle görmeniz gereken yerler şöyle;

  • Sarıkız Türbesi
  • Kaz Dağları Köyleri
  • Kaz Dağları Ulusal Parkı
  • Zeytinyağı Müzesi
  • Sütüven Şelalesi

 

SARIKIZ TÜRBESİ

Kaz Dağları’nın en yüksek noktası olarak bilinen Sarıkız Doruğu’nda yer alan Sarıkız Türbesi, Kaz Dağları’na gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. 1700 metre yükseklikte konumlandırılan türbe, etkileyici öyküsüyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

 

KAZ DAĞLARI KÖYLERİ

Kaz Dağları’nda yer alan köyler, adeta bir masalın içinden fırlamış dokusuyla göz alıcı bir hoşluğu gözler önüne serer. Organik ve doğal el emeği eserlerin satıldığı köylerde alışveriş yapabilir ve tarihi konutların ortasında huzur dolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

 

Kaz Dağları’nda yer alan Yeşilyurt, Nusratlı, Zeytinli, Adatepe, Tahtakuşlar, Mehmetalan, Küçükçetmi, Beyoba, Eski Güre, Kıraçoba, Çamlıbel ve Arıklı isimli 12 köy ortasında en meşhur olan ise Adatepe Köyü’dür.

 

Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesinde bulunan Adatepe Köyü, 1980’li yıllarda meskenlere yapılan onarım çalışmalarıyla turistik bir merkeze dönüşmüştür.

 

KAZ DAĞLARI ULUSAL PARKI

Yeşil orman denizini anımsatan Kaz Dağları Ulusal Parkı, tabiatla iç içe olmak isteyenler için muazzam bir fırsat oluşturuyor. Burada sakin yürüyüşler yapabilir, bisiklet sürebilir ya da kamp macerası yaşayabilirsiniz.

 

Bölge ulusal park statüsüne sahip olduğundan ötürü dilediğiniz yerde kamp yapmanız mümkün değil. Bundan ötürü Hızır Kamp Alanı, Akaleos Kamp Alanı, Endes Kamp Alanı ve Çamlaraltı Kamp Alanı üzere tanınan kamp yerlerinden birini tercih edebilirsiniz.

 

ZEYTİNYAĞI MÜZESİ

Adatepe Köyü’nde yer alan Zeytinyağı Müzesi, geçmiş yıllarda sabun fabrikası olarak hizmet veriyordu. Yapılan onarım çalışmaları sonrasında 2001 yılında Zeytinyağı Müzesi’ne dönüştürülen yer, haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını aralıyor.

 

Tarihi antik vakitlere giden ve hala daha kıymetini hala koruyan zeytinyağının kıssasını anlatan müzede çok şaşıracağınız bilgilerle karşılaşacaksınız!

 

SÜTÜVEN ŞELALESİ

Sarıkız Yaylası’nda yer alan Sütüven Şelalesi, yemyeşil tabiatın içerisinde akan şırıl şırıl sularıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Balıkesir’în gözdesi haline gelen şelale ismini “tüvmek” fiilinden almıştır.

 

Sıçramak manasına gelen “tüvmek” ve “su” sözlerinin birleşimi olan Sütüven Şelalesi, sıçrayan su demektir. 17 metre olan şelalenin deniz düzeyinden yüksekliği ise 798 metredir.

 

KAZ DAĞLARINA NASIL GİDİLİR?

  • İstanbul ve Kaz Dağları ortasında yaklaşık olarak 500 kilometre aralık bulunmakla birlikte özel araçla gitmek isterseniz ortalama 7 saat süren bir seyahat yapmanız gerekiyor.
  • Şayet otobüs seferlerinden faydalanarak Kaz Dağları’na ulaşmak istiyorsanız; İstanbul’dan Balıkesir Akçay’a giden otobüslere ortalama 140 TL‘ye satın alabileceğiniz otobüs biletleri ile 7 saat 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sonrasında Akçay otogardan minibüs kullanarak Zeytinli’ye geçmelisiniz. Sonrasında Kaz Dağları’na taksi kullanarak kısa müddette gidebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir