Kaya üzerine inşa edilmiş süper mimari: Zilkale

kaya uzerine insa edilmis super mimari zilkale pZY3fuQX

Zilkale harika mimariye sahip ve birebir vakitte etrafında de gezilecek olağanüstü yerleri bulunuyor. Herkesi büyük ölçüde hayran bırakan kale tarihi de yeniden etrafındaki keşfetmeye bedel canlı ömrü kadar güçlü. Yemyeşil tabiat içerisinde yükselen kalenin tarihi kıymeti de farklı biliniyor. Geçmişten günümüze varlığını devam ettiren kale sağlamlığı ile ilgi odağı pozisyonunda. 

ZİLKALE

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Zilkale Fırtına Deresi Vadisi’nde yer alıyor. 14. yahut 15. yüzyılda inşa edilen kale 1800’lü yılların sonuna kadar faal olarak kullanılmış. Yapılış tarihi ise kesin olarak bilinmiyor. Sekiz burcu bulunan kalenin bir de gözetleme kulesi yer alıyor. Asıl ismi ‘Zirkale’ olan bu tarihi yapı vakit içerisinde ‘Zilkale’ olarak değişmiş ve bu türlü günümüze kadar gelmiştir. 

kaya uzerine insa edilmis super mimari zilkale 0 kmNIGcjM

Trabzon Rum İmparatorluğu periyodunda inşa edilen kalenin yapıldığı tarih kesin bilinmese de derebeyi Arhakel tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Birebir yörede bulunan Varoş Kale ve Pazar Kalesi ile birebir mimariye sahip olan Zilkale’nin birebir mimara ilişkin yapılar olduğu düşünülüyor. 

kaya uzerine insa edilmis super mimari zilkale 1 u6QZmEf4

Kalenin mimarisi yapısı da kendine hayran bırakıyor. Zilakle mimarisi iç ve dış surlardan oluşuyor. 3 değerli tarihi yapı bulunuyor kale içerisinde. Bunlar; muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Duvarlarda bulunan kiriş delikleri sayesinde kalenin 4 katlı olduğu anlaşılmaktadır. Kulenin en üstü teras biçimindedir. Kalede size eksiksiz bir görünüm eşlik eder. Kalenin görünümünü doğu da bulunan pencerelerden izleyeceğiniz üzere terastan da izleyebilirsiniz.

kaya uzerine insa edilmis super mimari zilkale 2 iemY9QWQ

ZİLKALE’YE NASIL GİDİLİR?

Pazar ilçesini geçtikten sonra Çamlıhemşin yol ayrımına girip 22 kilometre gitmeniz gerekiyor. Buradan Ayder Yaylası’na sapmadan yol takip edildiğinde Mollaveyis’e ulaşılır. Buradan biraz gittikten sonra yükselen kaleyi görebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir