Kaya tırmanışçıları Osmaniye’ye akın ediyor!

kaya tirmaniscilari osmaniyeye akin ediyor 1OY2Y4QY

Kaya tırmanışçıları, doğal hoşluklara sahip kentte makus hava şartlarına maruz kalmadan dört mevsim tırmanış yapabilme imkanı buluyor.

Amanos Dağları’nın en yüksek doruğunda yer alan Kaya Düldülü başta olmak üzere Karatepe Aslantaş Ulusal Parkı içerisindeki kaya duvarı ve merkeze bağlı Kırmacılı köyü yakınlarında yeni keşfedilen ve tırmanışa hazır hale getirilen Kızılkaya, kent içi ve dışından birçok tırmanışçıyı ağırlıyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Osmaniye Vilayet Temsilcisi ve Osmaniye Dağcılık ve Tabiat Sporları İhtisas Spor Kulübü (ODAK) Lideri Muhammet Doğan, AA muhabirine, kentin doğal hoşlukları ve farklı turizm seçeneklerini bünyesinde barındırdığını söyledi.

Son vakitlerde Osmaniye’ye kaya tırmanışı yapmak isteyenlerin ilgisinin arttığını aktaran Doğan, şöyle devam etti:

“Kaya tırmanışı konusunda Osmaniye tam bir fırsat kenti. Amanosların ve Torosların kenarında olması nedeniyle dağcılık ve kaya tırmanışı için uygun alanlar mevcut. Bilhassa kaya tırmanışıyla ilgilenen atletlerimizin kentimize ilgisi hayli yüksek. ODAK bünyesinde 30 atletimiz, bu kaya duvarlarını etkin olarak kullanıyor. Ayrıyeten birçok kentten de sportmen arkadaşlarımız kentimize gelerek, rotası açılan bu kaya duvarlarımızdan faydalanmaktalar.”

Doğan, Osmaniye’nin kaya tırmanışçılarının idman yapması için çok uygun bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Gaziantep, Hatay, Adana, Kahramanmaraş’tan gelen atletlerin kentteki kaya duvarlarında dört mevsim idman yaptığını lisana getiren Doğan, “Osmaniye, bu spor için harikulade bir potansiyele sahip. Hem Kırmacılı köyünde hazırladığımız kaya duvarı hem de Karatepe Aslantaş Ulusal Parkı’nda bulunan kaya duvarı, tırmanışçılar için fevkalade bir imkan sunuyor. Bölgenin en değerli özelliği ise yılın dört mevsiminde tırmanış yapılabilecek biçimde olması. Kış kurallarında Türkiye’de tırmanış yapılan birçok alana kar yağıyor. Bizim bölgemizde ise kar yağışının olmaması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, bizi başka bölgelerden ayıran en büyük özelliğimiz.” diye konuştu.

“YILIN DÖRT MEVSİMİ BURADA TIRMANIŞ YAPILABİLİR”

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü Tekin Toprak ise tırmanış için Gaziantep’ten Osmaniye’ye geldiğini söyledi.

Osmaniye’nin kaya yapısıyla tırmanış sporu için çok uygun bir yer olduğunu aktaran Toprak, “Osmaniye, bu spor kısmında muazzam bir düzeye çıkabilir zira kentin etrafında çok pak kayalar var. Yıl boyunca güneş aldığı ve nemlenmediği için tırmanış için çok uygun. Yılın dört mevsimi burada tırmanış yapılabilir.” dedi.

Bölgeye Gaziantep’ten gelen Asena Elif de 2,5 yıldır kaya tırmanışı yaptığını anlattı.

Bugüne kadar birçok kente tırmanış için gittiğini belirten Elif, şunları kaydetti:

“İlk kere Osmaniye’ye geldim. Bu bölgenin kayaç yapısı, tırmanışa çok uygun. Daima güneş gördüğü için pak ve nemsiz. Onun dışında, tırmanış rotaları çok profesyonelce açılmış. Bölge, hem yazın hem de kışın rahatlıkla kullanılabilir.”

– Tırmanış,Kaya,Osmaniye,Spor,Doğa,Uygun,Kaya Tırmanışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir