Kars’ın yüzlerce yıllık yapıları yoğun ilgi görüyor

karsin yuzlerce yillik yapilari yogun ilgi goruyor dlA5FBrF

Kars Kalesi ve Bagratlı Hanedanı Hükümdarı tarafından 10. Yüzyılda yaptırılan Gürcü Kilisesi olarak bilinen 12 Havari Kilisesi, başka ismiyle Kümbet Cami, ziyaretçi akınına uğruyor. Rus İşgali periyodunda Rus-Ortodoks Başpiskoposluğu olarak kullanılan 12 Havari Kilisesi günümüzde cami olarak kullanılıyor. Kars’ın en değerli tarihi yapıtlarından birisi olan Kars Kalesi ve 12 Havari Kilisesi, “Kümbet Cami” kentte yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerin birinci gezdikleri yerler arsında bulunuyor. 

Kars Valisi Türker Öksüz’ün kıymetli projelerinden birisi olan Kars Vadisi Projesi hayata geçirildiği bölgede bulunan tarihi alanlar son günlerde ağır bir halde ziyaretçilerini ağırlıyor. Kars’a Ankara’dan gezmeye geldiğini tabir eden vatandaşlar, “Kars gezilmesi gereken değerli bir kent, Kars buram buram tarih kokuyor. Buralar çok hoş olmuş, emeği geçenlere teşekkür ederiz. Buradan ayrıldıktan sonra Çıldır Gölü’ne gideceğiz. Çok hoş vakit geçiriyoruz” dediler.

“KARS VADİSİ PROJESİ, KARS’A KIYMET KATTI”

Kalenin altında hayata geçirilen projenin Kars’a paha kattığına dikkat çeken vatandaşlar, “Kars Vadisi Projesi çok değerli bir bölgede hayata geçirilmiş. Burası tarih kokuyor, kale var, hamamlar var, kilise var, cami var. Hakikaten bütün tarih bir yere, bir alan toplanmış, hiçbir yerde bu türlü bir şey yok. Hakikaten çok hoş olmuş. Daha evvelce burası güzel değildi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştular. 

karsin yuzlerce yillik yapilari yogun ilgi goruyor 0 rET7B4IA

Öte yandan Kars’a gelen yerli ve yabancı turistler bölgeyi gezdikten sonra sırasıyla Ani Ören Yeri, Kars Müzesi, Harp Tarih Müzesi, Çıldır Gölü’nü gezdikten sonra Kars’tan ayrılıyor.
                                         

– Kars,Tarih,Kilise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir