Karadeniz Bölgesinde Gezilecek En İyi Yerler Listesi

Karadeniz Bolgesinde Gezilecek En Iyi Yerler Listesi

Karadeniz Bölgesinde gezilecek yerler, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgiyle ziyaret edilmektedir. Türkiye’nin en yeşil bölgesi olan Karadeniz, doğaseverler tarafından büyük bir ilgi görmektedir. 

Bu yazımızda sizler için Karadeniz Bölgesinde gezilecek yerler listesini hazırladık. Listemizde Batı Karadeniz Bölgesinden Doğu Karadeniz bölgesine kadar birbirinden güzel ve nefes kesici yerler bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesinden gezilecek yerler listemizi inceleyerek sizlerde kendi gezi listenizi oluşturabilirsiniz. 

Doğu Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Artvin, Trabzon, Rize gibi iller Karadeniz’in en ünlü illeri arasında yer almaktadır. Doğu Karadeniz’in muhteşem doğası ve birbirinden eşsiz tarihi yapıları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon; muhteşem bir manzaraya kurulmuş Sümela Manastırı ile yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. 

Rize, yeşil doğası, yaylaları ve ormanları ile Türkiye’nin akciğeri olarak bilinmektedir. Rize’de bulunan Çamlıhemşin Yaylasının ünü sınırlarımızı aşmış durumdadır. Rize bölgesinde gezilecek yerler arasında Çamlıhemşin, Pokut, Rize Kalesi, Çayeli gibi oldukça önemli yerler gelmektedir. 

Artvin’in nefes kesici yaylaları, son zamanlarda turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Artvin’in en ünlü yaylaları ise şu şekildedir; Ayder Yaylası, Borçka Karagöl, Maçahel, Mersiva Yaylası Artvin’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yaylalar arasında yer almaktadır. 

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Giresun şehri ise gurme lezzetleri, yeşil doğası ve şelaleleri ile görenleri büyülüyor. Yöresel lezzetler tatmaktan ve doğa yürüyüşlerinden hoşlanıyorsanız Karadeniz Bölgesinde gezilecek yerler listenize mutlaka Giresun’u da eklemelisiniz. Giresun ilinde; Giresun Kalesi, Pangal Şelalesi, Botanik Bahçesi, Giresun Adası gibi yerler ziyaret edebileceğiniz en önemli yerler arasında yer almaktadır. 

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesinin en bilinen ve en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır. Büyükşehir belediyesi olan Trabzon, aynı zamanda Doğu Karadeniz’in en gelişmiş şehirleri arasındadır. Trabzon şehrinde başta Sümela Manastırı olmak üzere; Ayasofya Kilisesi Müzesi de görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. 

Orta Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesinin gizli hazinesi olarak bilinmektedir. Orta Karadeniz’de yer alan Samsun, Amasya ve Ordu gezilecek yerler listesi ile sizi büyüleyecek. 

Amasya, Osmanlı Tarihinde de oldukça önemli bir şehir olmuştur. Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya’nın tarihi ve kültürel evlerini ziyaret ederek zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz. Yeşilırmak Kıyısına kurulmuş Amasya’da ziyaret edebileceğiniz diğer yerler şu şekildedir; Amasya Kalesi, Şehzadeler Müzesi, Yalıboyu Evleri, Kral Kaya Mezarlarını ziyaret edebilirsiniz. 

Samsun, gezilecek güzel yerlerinin yanı sıra tarihi açıdan da ülkemiz için oldukça önemlidir. Samsun’da doğal güzelliklerinin yanı sıra ülkemiz tarihi için önemli yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Gazi Müzesi, Bandırma Gezi Müzesi, Onur Anıtı, Samsun Kent Müzesi, Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Samsun’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. 

Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Ordu, doğal güzellikleri ve denizi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ordu’da bulunan; Yason Burnu, Perşembe ve Çarşamba Yaylaları, Ulugöl Tabiat Parkı gibi doğal güzellikler ziyaretçilerini büyülüyor. Ordu’nun doğal güzelliklerini, muhteşem atmosferini deneyimlemek istiyorsanız yaz kış ziyaret edebilirsiniz. 

Batı Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Bolu, milli parkları ve doğal alanları ile Türkiye’de en çok ziyaret edilen yerler arasında gelmektedir. Bolu’da yer alan Abant Gölü, Yedigöller Milli Parkı ülkemizin en önemli turistik yerlerinden biridir. 

Karadeniz Bölgesinde gezilecek yerler listesini sizler için sıraladık. Doğa, deniz ve tarih yoğunluklu bir tatil yapmak istiyorsanız Karadeniz Bölgesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir