Kapadokya’da balon turlarına rüzgar engeli

kapadokyada balon turlarina ruzgar engeli

Nevşehir ve etrafında mevsimsel nedenlerden ötürü ortaya çıkan hava şartları, Kapadokya’daki sıcak hava balon çeşitlerini olumsuz etkiliyor. Türkiye’nin kıymetli turizm merkezlerinden Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin istek gösterdiği aktivitelerin başında gelen sıcak hava balon tipleri, bölgede tesirini sürdüren rüzgar nedeniyle 8 gündür yapılamıyor.

Bölgede, peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadilerin üzerinde süzülerek, turistlerin doğal, tarihi ve kültürel hoşlukları gökyüzünden izlemelerine imkan sağlayan balon çeşitleri, 2 Aralık Perşembe gününde beri düzenlenemiyor. Anadolu Sıcak Hava Balon İşletmecileri Derneği (ASBİD) Lideri Mehmet Dinler, bölgede vakit zaman suratı artan rüzgar nedeniyle iptal edilen tiplerin tekrar başlayabilmesi için hava şartlarının olağanlaşmasını beklediklerini belirtti.

Her yıl aralık ayında mevsim şartlarından ötürü balon cinslerindeki iptallerin daha çok yaşandığını aktaran Dinler, “Aralık ayının ikinci yarısında Kapadokya’da Noel ve yılbaşı tatilinden ötürü yerli ve yabancı turist hareketliliği bekliyoruz. Umarım gelecek haftadan itibaren hava şartları balon cinsleri için elverişli olur ve konuklarımızı balonlarımızda ağırlayabiliriz.” dedi.

Kapadokya’da sıcak hava balon cinsleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce günlük yapılan değerlendirmelerin akabinde uygun hava şartlarında düzenlenebiliyor.

– Hava,Balon Çeşitleri,Koşulları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir