İsviçre’den yola çıkan çift bisikletleriyle seyahat ediyor: Türkiye’ye hayran kaldılar

isvicreden yola cikan cift bisikletleriyle seyahat ediyor turkiyeye hayran kaldilar

İsviçreli okul öncesi öğretmeni Claudine Wormstetter ile yazılım mühendisi eşi Jason Dimitratos, yakınlarından duyup merak ettikleri Türkiye ve İran’ı görmek için yaklaşık 5 aydır bisikletleriyle seyahat ediyor.

Türkiye ve İran gezisi planlarını, dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 3 yıl erteleyen İsviçreli çift, olağan hayata geçilmesinin akabinde bisikletleriyle yola koyuldu.

Hayallerindeki tarihi ve doğal hoşlukları görmek için gece gündüz demeden pedal çevirerek birçok ülkeden geçen çift, 3 ayda Türkiye’ye ulaştı. İstanbul’da tarihi yerleri gezen ve kentin ağır trafiğinde bisiklet süren macera tutkunu çift, akabinde rotalarını doğuya çevirdi.

Kapadokya, Ihlara Vadisi ve Göreme’nin tarihi ve doğal hoşluklarını ziyaret eden çift, güzergah boyunca bazen kurdukları çadırlarda bazen de misafirperver Türk halkının daveti üzerine konutlarda konaklıyor.

isvicreden yola cikan cift bisikletleriyle seyahat ediyor turkiyeye hayran kaldilar 0 aKGP7jJZ

İsviçreli çift, Erzincan ve Erzurum’un güçlü yollarından da bisikletleriyle geçerek Ağrı’ya geldi. Kış mevsiminin çetin geçtiği ve hava sıcaklıklarının bu sıralar sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü kentte mola veren çift, olumsuz hava şartları nedeniyle otobüsle Doğubayazıt ilçesini ziyaret etti.

TÜRKİYE SEYAHATLERİNİ YAKLAŞIK 2 AYDA TAMAMLANDILAR

Burada tarihi İshak Paşa Sarayı’nı gezen çift, Ağrı Dağı görünümlü kara yolundan bisikletleriyle ilerleyerek İran’a yanlışsız yola koyuldu. Macera tutkunlarının Türkiye seyahati yaklaşık 2 ay sürdü.

Jason Dimitratos, AA muhabirine, seyahatlerini hava yoluyla yapmayı düşündüklerini lakin pandemi nedeniyle uçuşları ayarlamakta zorluk çektiklerini ve bu nedenle bisikletlerle yola çıktıklarını söyledi.

İsviçre’nin de iklim şartlarının sert olduğunu ve macerayı sevdikleri için bisikletle seyahatin daha hoş olacağını düşünerek yola koyulduklarını tabir eden Dimitratos, şöyle konuştu:

“Avrupa ülkelerini çok düzgün biliyoruz. Türkiye ve Orta Doğu coğrafyalarını yalnızca bize anlatılanlardan duyduk. Bundan ötürü Türkiye ve bilhassa İran’a karşı önemli bir merakımız vardı. Buralarda hayatın nasıl olduğunu çok merak ediyorduk. Profesyonel bisikletçi değiliz, olağan bisikletlerle bir rota belirleyip onu kat ediyoruz. Ülkemizden ne kadar uzaklaşabileceğimizi görmek istiyoruz. İstanbul kusursuz bir kent. Hayatımızda birinci kere Türkiye’de hamama girdik. Kapadokya’ya hayran kaldık. Orada balonlara karşı uyanmak inanılmazdı. Ağrı Dağı’nı daima duyduk ve birinci sefer göreceğimiz için çok heyecanlıyız.”

isvicreden yola cikan cift bisikletleriyle seyahat ediyor turkiyeye hayran kaldilar 1 DFtv3bTW

BÖLGE HALKININ MİSAFİRPERVERLİĞİNE HAYRAN KALDILAR

Dimitratos, şu ana kadarki seyahatlerinin güçlü geçtiğini belirterek, her gün onlarca kilometre yol kat ettiklerini lisana getirdi.

Bölge halkının çok misafirperver olduğunu anlatan Dimitratos, “Burada hiçbir formda yalnız kalmıyorsunuz. Bir sorununuz olduğunda burada sizin için onlarca insan olacaktır.” dedi.

Claudine Wormstetter ise 5 aylık kuvvetli ve maceralı seyahatlerinin akabinde 5 bin 100 kilometre yol kat ederek Ağrı’ya geldiklerini aktardı.

isvicreden yola cikan cift bisikletleriyle seyahat ediyor turkiyeye hayran kaldilar 2 B8vzOP8O

Türkiye’nin birçok zenginliğe sahip olduğunu söyleyen Wormstetter, “Türkiye seyahatimizin dokuzuncu ülkesi ve sözün tam manasıyla favori ülkemiz oldu. İstanbul harika bir kent lakin trafiği çok fazlaydı. Bilhassa beşerler çok sıcak kanlı ve bizlere çok fazla çay ikram ettiler. Beşerler çok kibar ve misafirperver. Türkiye nitekim de çok hoş. Ağrı’da büyüleyici bir biçimde kar yağışını gözlemledik. Burada çok fazla arkadaş edindik. Ağrı Türkiye’nin sembolü olabilecek bir kent. Bizlere armağan olarak kalem ve kışlık çorap ikram ettiler.” diye konuştu.

Ağrı’da dondurucu soğuklardan korunmak için üst üste kazaklar giydiklerini tabir eden Wormstetter, İran’a gideceklerini ve 2022 yılının ortalarına kadar seyahatlerine devam edeceklerini kelamlarına ekledi.

– Türkiye,Yol,Bisiklet,Ağrı,Çift,Seyahat,İran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir