İstanbul’a yabancı turist ilgisi

istanbula yabanci turist ilgisi cehJH5Dg

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Lideri Müberra Eresin, mevcut şartların güzelleşerek devam etmesi durumunda aralık ayında ve yılbaşında dolulukların bilhassa İstanbul’da yüzde 80-85’leri bulmasını beklediklerini belirterek, “Yılbaşı periyodu için yabancı taleplerinde besbelli bir artış kelam konusu. Körfez ülkelerinden, Balkanlardan, Rusya’dan, Ukrayna’dan talepler var.” dedi. Eresin, turizm kesiminin 2021 değerlendirmesi ve 2022 beklentilerine ait yaptığı açıklamada, 2020’nin akabinde bütün dünyayı global ölçekte etkileyen salgının gölgesinde geçen bir yılın daha geride bırakıldığını belirtti.

Turizm kesiminin salgından en olumsuz etkilenen bölüm olarak bu süreçten çok dersler alıp aksiliklere karşı uğraş metotlarını geliştirdiğini tabir eden Eresin, şunları kaydetti “2020 yılında Türkiye’de ve dünyada turizm açısından tarihin en berbat devri yaşanırken, çok da fazla şikayet yahut yakınmada bulunmadan kolları sıvayıp kamu-özel dal birlikteliğinde hayata geçirdiğimiz ‘Güvenli Turizm Sertifikası’, kesim kuruluşlarımızın ferdi uğraşlarının yanında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın sonuç odaklı tanıtım ve farkındalık yaratma çalışmalarının sonucu olarak, 2021 yılının ikinci yarısı prestijiyle olumlu talebin hem bugün hem de geleceğe yönelik umut verdiğini söyleyebiliriz. 2021 yılı sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı öngörülerine paralel olarak yaklaşık 30 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar turizm geliri elde edilmesini bekliyoruz. Turizmde tepe olarak yaşadığımız 2019 yılı datalarına şimdi ulaşamadık lakin sevindirici bir gelişme olarak 2019 yılındaki ivmeye yaklaştığımızı söyleyebiliriz.

“TURİZMDE ÇİFT HANELİ BÜYÜME AMAÇLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Müberra Eresin, salgın yahut mutasyon yüzünden tekrar kapanmalar ve kısıtlamaların olmaması halinde 2022 yılında 2019 datalarına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Bütün dünyanın artık salgın ile yaşamayı öğrendiğini tabir eden Eresin, “Salgının birinci devirlerinde yaşanan kısıtlamalar; sıhhat, ekonomik ve toplumsal etkileşimleri dikkate alınarak büyük ölçekte kaldırıldı. Aşılamanın toplumun tüm bölümlerine yaygınlaştırılması artık dünyada ortak maksat.” dedi.

Eresin, aşılama oranlarındaki artışın insanlara yine seyahat planları yapmak konusunda itimat ve motivasyon verdiğini aktararak, “Türkiye’ye olan talebi de gördüğümüz için 2022’nin ikinci yarısından itibaren olumlu bir beklenti içindeyiz. Turizmde çift haneli büyüme gayelerimiz devam ediyor. Milletlerarası seviyede 2022 yılının birinci aylarına talep alıyoruz. Hatta 2022’nin temmuz, ağustos aylarına uzayan rezervasyonlar geliyor. Mevcut şartların güzelleşerek devam etmesi durumunda 2022 yılında 2019’u yakalayabiliriz, 2023 yılında da turizmde yeniden rekor sayılara ulaşabiliriz.” diye konuştu.

Otellerin çabucak hemen hepsinin 2020 yılından ve 2021’in birinci yarısından farklı olarak açık durumda olduğuna işaret eden Eresin, bu yılın başından itibaren ortalama dolulukların Türkiye genelinde ve İstanbul’da yüzde 40’larda gerçekleştiğini kaydetti. Eresin, yıl geneli için düşük bir oran olsa da son 2-3 aya bakıldığında doluluk oranlarının yüzde 60-70’lere yükseldiğini belirterek, “Dolulukların yükselmesi maalesef şimdi gelirlere yansımadı. Geldiğimiz noktada biz konaklama dalında 2020 datalarını büsbütün yok saymak durumundayız esasen ve o nedenle karşılaştırmaları yaparken 2021 yılını 2020 yılıyla değil, 2019 yılıyla kıyaslamak daha uygun olacaktır. Oda başı gelirlerde hala 2019 yılının yüzde 35-40 gerisindeyiz maalesef.” diye konuştu.

“YILBAŞI DEVRİ İÇİN YABANCI TALEPLERİNDE BARİZ BİR ARTIŞ KELAM KONUSU”

TÜROB Lideri Eresin, mevcut şartların güzelleşerek devam etmesi durumunda aralık ayında ve yılbaşında dolulukların bilhassa İstanbul’da yüzde 80-85’leri bulmasını beklediklerini, yılbaşı periyodu için yabancı taleplerinde besbelli bir artış kelam konusu olduğunu söyledi. Körfez ülkelerinden, Balkanlardan, Rusya’dan, Ukrayna’dan talepler olduğunu bildiren Eresin, şimdi sonlarını açmadığından Avrupa’dan taleplerin çok düşük düzeylerde olduğunu aktardı.

Eresin, yurt dışında, başta Avrupa pazarları olmak üzere birçok ülkenin salgına bağlı olarak periyot dönem kapalı kaldığını, birçok yeni uygulamanın konukların seyahat taleplerini ertelemesine yol açtığını anımsatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü “İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmasının çabucak ardından çok süratli biçimde talep istikametinde artış kaydedilmesi, gerek Türkiye’nin tüketici tercihlerindeki sağlam pozisyonunu gerekse kısıtlamaların kaldırılması ile talebin hızla ortaya çıkabileceğinin çok değerli bir göstergesi oldu. Avrupa’da yine fiziki olarak başlayan fuarlardan olumlu sinyaller alıyoruz. Fiziki olarak gerçekleştirilen WTM Londra, IBTM Barselona ve ILTM Cannes fuarlarında İstanbul, Antalya, Muğla, Kapadokya ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin tüm destinasyonları öne çıkıyordu. Tatil ve lüks turizm talebinin 2019 yılı düzeyine ulaşacağını öngörüyoruz.

Türkiye’nin gerekli tedbirleri alarak Rusya, Ukrayna, Balkanlar ve Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya ile hudutlarını açık tutmasının olumlu sonuçlarını tüm kesim olarak yaşadıklarını tabir eden Eresin, Latin Amerika ve Japonya’nın da seyahat etmeye başlamasıyla kent otellerinin çok daha rahat bir nefes alacağını söyledi

.Eresin, şu anda İstanbul’da hatırı sayılır bir seviyede Orta Doğu kökenli turist ağırladıklarını, bunun yanı sıra Rusya’dan, Ukrayna’dan, Balkanlardan, Polonya’dan konuk yükünün bulunduğunu, Antalya’nın Rus turistlerin ana destinasyonu olmasının yanında Ukrayna, Polonya ve Balkan ülkelerinden de talep gördüğünü anlattı.

“KRUVAZİYER TURİZMİNDE PARLAK GÜNERE KAVUŞMAK UZAĞIMIZDA DEĞİL”

Müberra Eresin, salgın sürecinin, Türkiye’nin; başta İstanbul ve Ankara olmak üzere kültür ve sanat altyapısını geliştirdiği bir periyot olarak tarih sayfalarında yerini alacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Binası, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Atlas Sineması, Galata Kulesi, Beyoğlu Kültür Rotası ve daha birçok yapıtın, şenlik ve projenin gelecek periyotta turizmin çeşitlendirilmesine kıymetli katkılar sunmasını beklediklerini tabir eden Eresin, Galataport’un hizmete açılması ile kruvaziyer turizminde İstanbul ve Türkiye’nin yakın geçmişteki parlak günlerine kavuşmasının artık çok uzakta olmadığını söyledi. Eresin, 2022 yılında kültür, gastronomi, MICE ve sıhhat turizminin eser çeşitliliği ve talepteki olumlu tesirinin hissedilmeye başlayacağını umduklarını kaydetti.
 

– Turizm,Türkiye,Dönem,Talepler,2022,Sektör,İstanbul,Salgın,Balkan,Rus,Dünya,Olumlu,Artış,Doluluk,2021,2020,Kültür,2019 Yılı,Orta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir