İstanbul Burgazada gezilecek yerler

istanbul Burgazada gezilecek yerler neresi

Burgazada gezilecek yerler nereleridir? Burgazada’ya nasıl ve ne zaman gidilebilir? Tüm merak edilenleri sizler için ele aldık.

Burgazada gezilecek yerler listemizde İstanbul’un gözde adasında keşfedebileceğiniz önemli ziyaret noktalarını bir arada bulabilirsiniz.

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya ulaşım için İstanbul iskelelerinden kalkan vapurları veya yat/tekne turu hizmetlerini değerlendirebilirsiniz. Kadıköy, Eminönü, Üsküdar ve Bostancı üzerinden adaya ortalama bir saat içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Burgazada, İstanbul Adaları ya da diğer bilinen adıyla Prens Adaları’nın önemli ziyaret merkezlerinden biridir. Deniz keyfi için yaz aylarında gidilebilecek olan Burgazada’ya sonbahar ve kış aylarında da giderek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiği Burgazada’da pek çok konaklama seçeneği bulunur. Burgazada gezilecek yerler için geniş bir vakit ayırdıysanız buradaki kaliteli ve deniz gören otellerde kalabilirsiniz.

Burgazada gezilecek yerler dışında deniz ürünlerinin yer aldığı restoranlara, kafe ve çay bahçelerine ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden hoş tarihi sokakları görmek için Burgazada’ya doğrudan ya da ada turları ile gelebilirsiniz.

Burgazada’da Görülecek Yerler Listesi

Burgazada gezilecek yerler genellikle yürüyerek, bisiklet kiralayarak ve fayton tutarak keşfedilir. Ada içerisinde bu seçenekler dışında başka bir ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Edebiyat tarihimizin ünlü isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın müzesi Burgazada’da gezilecek yerler arasındadır. Yazarın yaşamını sürdürdüğü ev vefatından sonra müze haline getirilmiştir. Burada Sait Faik’in kendine ait eşyalarını ve üzerinde çalıştığı eserlerin bazılarını görebilirsiniz. Müze Çayır Sokak’ta bulunmaktadır.

Burgazada Altı Numara Plajı

Burgazada’da denize girmek için tercih edebileceğiniz yerlerden biri Altı Numara Plajı, diğer adıyla halk plajıdır. Deniz araçlarıyla adaya indikten sonra hemen deniz girmek isterseniz iskeleye yakın konumda olan plajı ziyaret edebilirsiniz. Halk plajı olduğu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Burgazada Kalpazankaya Kıyısı

Burgazada’nın en güzel gün batımı manzaralarına sahip Kalpazankaya, kayalık bir kıyıya sahip olsa da denize girmek isteyenlerin uğradığı yerler arasındadır. Ücretsiz denize girme alanı olduğu için yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı yakın konumda bulunan restorandan karşılayabilirsiniz. 

Burgazada Çamakaya Kumsalı

Burgazada gezilecek yerler turunuz sırasında adanın tamamını keşfetmeye karar verdiyseniz, arka bölümde yer alan Çamakaya kumsalını ziyaret edebilirsiniz. Genellikle ailelerin denize girdiği yer olan kumsala girişte ücret alınmamaktadır. Ancak şezlong gibi ihtiyaçlarınız ücrete tabidir.

Burgazada Aya Yani Kilisesi

Yüzlerce yıllık köklü bir tarihe sahip Aya Yani, Aziz Methodios tarafından inşa ettirilmiş ve zaman içinde restore edilerek günümüze kadar gelmiştir. Burgazada ziyaretiniz Pazar günlerine denk gelirse misafirlere açılan tarihi kiliseyi yakından görebilirsiniz. 

Burgazada Mimi Koyu

Burgazada’nın önemli kıyılarından olan Mimi Koyu, Gezi Yolu Caddesi üzerinde ziyaret edebileceğiniz yerlerdendir. Ücretsiz olarak denize girebileceğiniz temiz alanlardan olan koyda ücret karşılığında şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Burgazada Bayraktepe

Adanın benzersiz deniz manzarasına yukarıdan bakmak ve güzel fotoğraflar çekmek işitiyorsanız, Burgazada gezilecek yerler listenize Bayraktepe’yi ekleyebilirsiniz. Bir zamanlar bir Hristiyan manastırına ev sahipliği yapan Bayraktepe adanın tarihi yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Burgazada Madam Martha Koyu

Burgazada’nın gezilecek yerleri arasına sakin ve temiz kumsalıyla dikkat çeken yerlerinden biri de Madam Martha Koyu’dur. Adını bir zamanlar burada yaşamış Madam Martha’dan alan koyda keyifli vakit geçirebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Burgazada gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken turistik durakları sizler için sıraladık. Keyifli bir yolculuk dileriz.

İstanbul Burgazada gezilecek yerler nereleridir listemizde tarihi ve şirin adanın birbirinden güzel deniz manzaralarına sahip yerlerini yola çıkmadan önce öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir