İranlı turistlerin Türkiye’ye ilgisi devam ediyor

iranli turistlerin turkiyeye ilgisi devam ediyor WqtSD8zn

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, günde bine yakın İranlı turistin Kapıköy Hudut Kapısından geçerek Türkiye’ye giriş yaptığını söyledi. İran ile en uzun hudut çizgisine sahip Van, iki haftada yaklaşık 15 bin İranlı turisti ağırladı. Korona virüs salgını nedeniyle uzun mühlet Van’a gelemeyen İranlı turistler, 8 Ekim’de kısıtlamaların kaldırılmasıyla kafileler halinde sondan geçerek kente gelmeye başladı. Otellerin tamamını dolduran İranlı turistler, gündüz alışveriş merkezleri ve iş yerlerini, gece de cümbüş merkezlerini doldurarak esnafın yüzünü güldürdü. 

“TRANSİT GEÇİŞLERİ VE ÇALIŞMA SAATLERİNİN UZATILMASINA ÖNEMLİ GEREKSİNİM VAR”

Hudut kapısında geçiş saatlerinin uzatılması için İran yetkileriyle görüştüklerini söyleyen Van Valisi Bilmez, “İran’la daima görüşmelerimizde çalışma sürecinin arttırılması görüşülüyor. Onlar mesai saatinin bitiminde kapıları kapatıyorlar. Saat 5 prestijiyle kapından kimse geçiş yapamıyor. Bunun mümkünse 24 saat, mümkün değilse akşam saat 22.00’ye kadar açık kalması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ay içerisinde İran’ın Hoy kentinde bir ortaya geleceğiz. Bu sürecin uzatılmasını bizim tarafımızdan her vakit lisana getirildi. İran yetkilileri de hem transit geçişi, hem de çalışma sürecinin uzatılması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Gürbulak Hudut Kapısı’nda tamirat ve yeni çalışmaları yapılacak. Bu nedenle kapımızda gerek transit geçişlerine, gerekse de çalışma saatlerinin uzatılmasına önemli muhtaçlık var” dedi.

iranli turistlerin turkiyeye ilgisi devam ediyor 0 hSV6BLlV

“ORTALAMA GÜNLÜK BİNE YAKIN İRANLI TÜRKİYE’YE GİRİŞ YAPIYOR”

Van’ın Kapıköy Hudut Kapısında tır geçişlerine gereksinimi olduğunu tabir eden Bilmez, “Şu an günlük ortalama, giriş çıkış yapan toplam bin 500, üç bin ortasında İran vatandaşı var. Günlük bine yakın İranlı Türkiye’ye giriş yapıyor. Esnafta bu manada bir umut ve bir hareketlilik oluştu. Nevroza yakın İran’da üç haftalık bir tatil olacak, İnşallah esnafımızın yüzünü güldürecek eski hareketli günleri yakalarız” diye konuştu.

                                         

– Saat,İran,Geçiş,Çalışma,Sınır,İranlı,Uzatılması,Süre,Van

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir