Helenistik dönemde Karadeniz’e açılan kapı: Asarkale

helenistik donemde karadenize acilan kapi asarkale RRpYl69v

Samsun’un Bafra ilçesinde, Helenistik periyotta ticaret yolu güzergahlarının güvenliğini sağlamak gayesiyle kurulmuş Asarkale ve etrafındaki kaya mezarları, ziyaretçilerini tarihi seyahate çıkarıyor.  

Bafra’da Helenistik periyotta inşa edilen ve “Karadeniz’e açılan kapı” olma özelliğini taşıyan Asarkale, tarihe ayna tutmasının yanı sıra hoşluğuyla de görenlere seyir zevki sunuyor. Vaktinde ticaret yolu olarak kullanılan yerin güvenliğini sağlamak için inşa edilmiş Asarkale ve ana kayalara oyularak yapılan kaya mezarları da tarih ve kültür severlerin ilgi odağı oluyor. 

Toplumsal medya hesabından Asarkale’nin fotoğraflarını paylaşan Samsun Valiliği, bu paylaşım hakkında yaptığı açıklamada, “Bafra ilçemizde bulunan ve yaklaşık olarak 2300 yıllık bir yapı olduğu düşünülen Asarkale ve Kaya Mezarları Kızılırmak Vadisi içerisinde Altınkaya Barajı yakınlarındadır. Helenistik periyoda ilişkin olup kıyı bandından iç bölgelere gerçek uzanan ticaret yolu güzergahlarının güvenliğini sağlamak maksadıyla kurulmuş bir kale yapısı olan bu kültür mirasımızda, ana kayaya oyulmuş biçimde üç adet kaya mezarlığı bulunmaktadır” sözleri kullanıldı. 

helenistik donemde karadenize acilan kapi asarkale 0

2 bin 300 yıllık kültürel mirası Asarkale ve kaya mezarları Bafra ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Helenistik periyotta inşa edilen, Roma, Bizans ve Osmanlı periyotlarında de tadilattan geçirilerek kullanılan Asarkale vatandaşların ilgisini çekiyor. Kayaların oyulması ile yapılan 2 bin 300 yıllık Paflagonya devrine ilişkin mezarlardan ötürü bölge, bilhassa fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri oluyor. Tek giriş yeri bulunan Asarkale’yi ziyaret etmek isteyenler birinci olarak tünelden üst çıkıyor. Ardından tepede eşsiz Kızılırmak görüntüsü insanları karşılıyor.                      

– Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir