Gizemli Bininler Kaya Evleri turizme kazandırılıyor

gizemli bininler kaya evleri turizme kazandiriliyor 4Cnf6CkU

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde yer alan tarihi kaya yerleşim yeri Bininler Kaya Konutları’nın turizme kazandırılacağı muştusunu veren Vali Gökmen Çiçek, “Gizemli kentin yeni bir gizemini tekrar daima birlikte çözeceğiz” diye belirtti. 

Bizans devrinde iki ve üç katlı, tek yahut çok odalı olarak oyulmuş kayalıkların alt kısımları hayvanların, üst kısımları ise insanların barınma yeri olarak kullanılmış. Ayrıyeten yerleşim yerinde, Geç Roma periyoduna ilişkin kayaya oyulmuş mezar tekneleri bulunuyor. 
  Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, doğal hoşluğuyla dikkat çeken bölgede incelemelerde bulundu.

gizemli bininler kaya evleri turizme kazandiriliyor 0

Açıklamasında, yeni muştular veren Vali Çiçek, “İşte gizemli kent Afyonkarahisar’ın çok gizemli bir noktasında buluştuk. Kaymakamımız, vilayet genel meclisi üyelerimiz daima bir arada buradayız. Biz şu anda Şuhut ilçesi Senir köyündeyiz. Senir köyünde Bininler mevkiindeyiz. Burada bilhassa Frigler’den kalma isminden de anlaşılacağı üzere mağaralar, yerleşim yeri, bilhassa mezarlar harika bir tabiat var. Uzun vakittir buranın turizme kazandırılması kanısı vardı. İnşallah valiliğimiz, kaymakamlığımız, belediyemiz, ilçedeki arkadaşlar vilayet genel meclisi üyelerimiz daima bir arada el ele vererek burayı çok yakın vakitte Afyonkarahisarlıların daha çok gelmelerini sağlayacak tesislerle buluşturacağız. Bunun için yarından itibaren çalışmalara başlıyoruz. Burası herkesin görmesi gereken bir nokta haline gelecek. Heyecanlıyız, tekrar gizemli kentin yeni bir gizemini daima bir arada çözeceğiz inşallah” tabirlerine yer verdi.                       

– 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir