Galata Kulesi muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor Ug95qrt4

Akşam farklı bir hoşluk sunan, gündüz ise bambaşka bir görünüm ile sizleri karşılayan İstanbul görüntüsü Galata Kulesi’nde bulunuyor. Buraya gelen herkes Galata Kulesi’nin büyüsüne kapılıyor, efsaneleriyle bilgileniyor. Galata Kulesi’ne nasıl gidilir diye İstanbul’a yolu düşen herkes en az bir kere soruyor. Son düzenlemelerle herkesin daha çok dikkatini çekmeyi başaran tarihi yapıya girişler nasıl olacak merak konusunu oluştururken içeriğindeki değişiklikler de herkesin merak ettiği öteki bir mevzu. Daha evvel Turizm Bakanı Ersoy katlarda İstanbul’u anlatan bilgilendirici yapıtların olacağını belirtmişti. Büyük bir şovla onarım süreci bitti ve Galata Kulesi ziyarete açıldı. Pekala Galata Kulesi’ne giriş fiyatı ne kadar? Ayrıntılar haberimizde. 

GALATA KULESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Galata Kulesi İstanbul’da Karaköy’ün üzerinde yer aldığı için birden fazla yol izleyerek buraya ulaşabilirsiniz. Galata Kulesi’ne gitmenin birden fazla yolunu numaralandırarak açıkladık.

1. Yol: Anadolu Yakası’ndan Üsküdar- Karaköy ya da Kadıköy- Karaköy vapuruna binebilirsiniz. Karaköy iskelesinde indiğinizde kule sizi tüm ihtişamı ile karşılayacak. Buradan yokuşu tırmanarak Galata Kulesi’ne ulaşırsınız. Karaköy yerine Eminönü iskelede inerseniz de buradan Galata Köprüsü’nü geçerek yeniden tıpkı yolu izleyebilirsiniz. 

 

 

2.Yol: Galata Kulesi İstiklal Caddesine yakındır. Orta sokaktan geçerek azamî 10 dakika içinde kuleye gelmiş olursunuz. 

3. Yol: Taksim’e giden rastgele bir otobüse binerek, buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Galata Kulesi’ne ulaşmanın alternatif bir yolu da budur. 

4. Yol: Şayet Bağcılar- Kabataş tramvay çizgisi ile ulaşım sağlayacaksanız Karaköy durağında inerek üst çıkabilirsiniz. 

Özel araç ile gidecek şahıslar için ise Galata Kulesi adresi şöyle;

Bereketzade, Galata Kulesi Sk., 34421 Beyoğlu/İstanbul

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor 0 vy9iHSwA
Galata Kulesi’ne giderken izleyeceğiniz yollar üstte belirtildiği üzeredir. Bu yollardan sizin için uygun olan alternatifi deneyebilirsiniz. Her yolda da tarih kokan hoşlar hoşu İstanbul’un sokaklarından geçerek gideceksiniz. Galata Kulesi’ne ulaşım sağlayana kadar bu sokaklardaki tarihi yapıları inceleyebilirsiniz. 

Galata Kulesi’ne giderken bilmeniz gereken bir efsanevi bilgi var. Bu bilgiye bazıları inanırken, bazıları de gerçek olmadığını ispatladığını söylüyor. 

GALATA KULESİ EFSANESİ

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor 1 pitapWik
Çok eskilerden beri bilinen bir bilgi var. Galata Kulesi’ne birinci kiminle çıkarsan onunla evlenirsin. Bu yüzden gençlerin birinci durak yeri burası. Fakat yeniden de birtakım şahıslar bu efsanenin yanlışsız olmadığını, bir arada Galata Kulesi’ne birinci çıktığı şahıstan ayrıldığını diğer biriyle evlendiğini söylüyorlar. Birtakım şahıslar ise kuleye birinci çıktıkları kişi ile evlenmiş. Gerçek mu değil mi bilinmez lakin Galata Kulesi’ne gittiğinizde hissettiğiniz birinci hisleri en sevdiğiniz şahıslarla paylaşmanızı öneririz. 

İkinci bir efsane ise Galata Kulesi’nin Kız Kulesi’ne aşık olduğu istikametinde. Kız Kulesi’ne nasıl gidilir? ayrıntılı bilgisi için daha evvel yazdığımız haberimizi okuyabilirsiniz. 

Galata Kulesi efsanelerinden daha gerçek kıssalar de var. Bu kıssalar tarihte yaşanmış ve herkes tarafından bilinen olaylar. 

Önerilen içerik;İstanbul’da Bulunan Müzeler

GALATA KULESİ TARİHİ

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor 2 WnnJQAhV
4. y.y.’da Büyük Konstantin öldüğü vakit buraya gömülmek istedi. 6. y.y.’da ise Roma İmparatorlarından Jüstinyen Galata’yı düzenledi. 13. y.y.’da ise bir Ceneviz kolonisi burada kuruldu. Roma’nın zayıflamaya başladığı çağlarda yani 1200 yıllarında Cenevizler buralara surlar inşa etmeye başladı. Tarihi bölgenin en yüksek yerine ise şimdiki görkemi ile herkesi kendine hayran bırakan Galata Kulesi’ni yaptılar. Onların birinci yaptığında kuleye verdikleri isim ‘İsa Kulesi’ydi. 

Şimdiki halini 1348 yılında Cenevizliler vermiş olsa da birinci yapı taşlarını 507 yılında Romalılar atmış. Yüksekliği şimdilerde 70 metre ve çapı da ortalama 10 metredir. Yükü ise 10 bin ton olduğu varsayım ediliyor. 

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin akabinde kule üzerinde bulunan haç işareti de kaldırıldı. 1509 zelzelesinde önemli hasar gören kule ayakta kalmayı başardı. O devirdeki değerli mimarlardan olan Hayrettin kulenin onarılmasına yardım etti. Yasal Sultan Süleyman devrinde ise hapishane olarak kullanıldı. 1500’lerde ise Takiyüddin Efendi tarafından rasathane olarak kullanılmaya başlandı. 18. y.y.’da ise İstanbul”un yangın gözetleme kulesi tekrar burası oldu. Tarih içerisinde birçok hizmete aracılık etti. Lakin 18. y.y. ortalarında maalesef kulenin kendisinde yangın çıktı. Daha sonraki devlet adamları tarafından bakım tamirat çalışmaları devam etti. 1875 yılında meydana gelen bir fırtınada ise çatısı uçtu. Son onarımını da geçirdikten sonra artık günümüzdeki halini aldı. 

Galata Kulesi’ne giderken bu efsaneleri ve tarihinde geçirdiği zorlukları hatırlayacaksınız. Kuleden görünen mükemmel İstanbul görüntüsüne bakarken de hatırınıza getirmeyi ihmal etmeyin. 

GALATA KULESİ RESTORANI

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor 3 ak8bPzfT
Evvelce kule içerisinde restoran kısmında yemek yemek için haftalar öncesinden yer ayırtmak gerekiyordu. Restoran kısmında yemeğini yiyen konuklar daha sonra kuleye çıkabiliyor ve görüntüyü izleyebiliyordu. Fakat Galata Kulesi’nde başlayan yeni onarım periyodu ile  restoran kısmı kaldırıldı. Etrafta çok fazla restoran bulunduğu için Galata Kulesi bir müze formuna dönüştürüldü ve asansörle çıkılarak inerken merdiven kullanılıyor. Merdivenlerden inerken her katta İstanbul tarihine dair ayrıntılar yer alıyor. 

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor 4 9gG1IBzF

GALATA KULESİ GİRİŞ FİYATI

Galata Kulesi’ne giriş fiyatı 100 TL olarak belirlendi. Yeni düzenleme ile güçlü içerikli müze statüsüne gelen Galata Kulesi İstanbul’a ilişkin ayrıntılarla dolu. 

GALATA KULESİ HANGİ GÜNLER AÇIK?

galata kulesi muhtesem manzarasiyla ziyaretcilerini agirliyor 5
Galata Kulesi’ne gidecek olan bireyler haftanın her günü buraya ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Hafta içi ve hafta sonu kule ziyarete açık bulunuyor. Sabah saat 09.00’da kapılarını açan kule akşam 19.00’da ziyarete kapatıyor. Ziyaretlerinizi bu aralıklara uygun olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

– Galata Kulesi,Kule,İstanbul,Yol,Efsane,Herkes,Karaköy,Bilgi,Tarihi,Kişiler,Restoran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir