Gala Gölü Milli Parkı göçmen kuşları ağırlıyor

gala golu milli parki gocmen kuslari agirliyor ZdhhMDvn

Edirne’nin Enez ve İpsala ilçeleri hududunda yer alan Meriç Deltası Sulak Alanı’nı da içinde barındıran Gala Gölü Ulusal Parkı’nın kışlık konukları flamingo ve kuğular, bölgeye gelmeye başladı.

Gölde ve etraftaki çeltik alanlarında konaklayan kuşlar, izleyenlere görsel şölen sunuyor.

Bölgeye gelen kuşlar ortasında en çok “sulak alanların narin kuşu” olarak bilinen flamingolar ilgi çekiyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi ve Kuş Bilimci Mustafa Kaya, AA muhabirine, Gala Gölü Ulusal Parkı’nın kuş göç yolları üzerinde kıymetli bir köprü misyonu gördüğünü söyledi.

Türkiye’de görülen 484 civarındaki kuş cinsinin 350’den fazlasının Türkiye’de kuluçkaya yattığını belirten Kaya, Gala Gölü Ulusal Parkı ve etrafındaki sulak alanlarda ise 217 civarında kuş tipi bulunduğunu söz etti.

gala golu milli parki gocmen kuslari agirliyor 0 2uHEjEjN

Bölgenin, Türkiye ve dünyanın kıymetli kuş hayat alanlarından biri olduğunu anlatan Kaya, “Kuzeydeki sulak alanların donmasıyla besin ezası çeken flamingolar güneye gerçek gelir, en uygun ortam da Gala Gölü olunca burada konaklarlar. Burada uygun hayat alanını bulur ve rahatsız edilmezler. Bu sene flamingoların gelmesiyle gölde başka bir hoşluk yaşanıyor.” dedi.

gala golu milli parki gocmen kuslari agirliyor 1 BCEd2N42

Kaya, ulusal parkın yılda ortalama 5 bin flamingoyu konuk ettiğini belirtti.

Göldeki flamingoların, dünya genelinde tanımlanan 6 flamingo cinsinden biri olduğunu söz eden Kaya, “Son yıllarda ulusal park ve etrafındaki sulak alanlarda çok sayıda pelikan, kuğu ve flamingo kışı geçiriyor. Binlerce flamingoya konut sahipliği yapan Gala, göçmen kuşlar için değerli bir kuluçka alanı. Etrafında göl dışında çeltik toprakları de sulak alan oluşturuyor. Bu tarlalarda da çok sayıda flamingoyu avlanırken gözlemleyebiliyoruz.”diye konuştu.

Kaya, son günlerdeki yağışların kuruyan sulak alanlara çok âlâ geldiğini, bu sayede göçmen kuşların konaklama fırsatı bulduğunu kaydetti.

gala golu milli parki gocmen kuslari agirliyor 2

– Kuş,Flamingo,Göl,Sulak Alan,Kaya,Gala,Milli Park

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir