Finlandiya’da neler yapılır?

finlandiyada neler yapilir ChHvFKg9

Finlandiya gezisinde hiç unutamayacağınız tecrübeler yaşayacaksınız. Tüm hoş ayrıntılar ile bu ülke size bunu garanti edebilir. Bilhassa sıcaklıkların kış aylarında eksilere düştüğü vakitlerde Finlandiya’da yapılacak aktiviteler o kadar çoğalıyor ki. Herkes bu deneyimleri yaşamak üzere buraya akın ediyor diyebiliriz. Kuzey ışıklarını görmek, iglo otellerde kalmak ve en hoşu de Haski köpeklerinin çektiği kızaklara binmek burada yapabileceğiniz en hoş aktivitelerden sadece birkaçı. Sayısız hoşlukta faaliyetler var. Hem çocukla gittiğinizde hem de tek gittiğinizde eğlenebileceğiniz hoş faaliyetler bunlar. Sizin ve çocuğunuzun eğlenmesini sağlayacak bu hoş aktiviteler kesinlikle deneyimlenmesi gereken ögeler. Finlandiya’da neler yapılır sorunuzu cevapladığımız hususların ayrıntılarına göz atın. 

 

 

Finlandiya bütün kış mevsimini karlı geçiriyor. Deniz üzere duran kar hem huzur verirken he de eğlendiriyor. Burada coğrafik tesirlerin takviyesi ile turizm bu tarafta çok güzel ilerlemiş. Herkes kışa doymak isterse kesinlikle buraya geliyor. Bizim için bu geçerli olmasa da hoş tecrübeler kazanmak için Finlandiya keşfetmeye bedel bir ülke diye düşünüyoruz. Geyikler ve Haski köpekleri kızak çekiyor. Buz tutmuş deniz üzerinde turistler yürüyor. Hatta kimileri da buzun kırıldığı yerlerde yüzüyor. İşte bu türlü olunca herkes kışın Finlandiya görmeye paha diye düşünüyor. Gittiğinizde iki kat huzura ve keyfe ulaşacaksınız. 

 

 

yZk31 1581164571 9234
Finlandiya düz bir yer o yüzden kayak pistleri çok yeterli değil. Tekrar de kendilerinin yaptığı kayak pistleri var. En ufak doruklarda doğal karla elde edile kayak pistleri dünyanın her yerinden ziyaretçi alıyor. Kayak severler buraya kayak için de geliyor.  

Finlandiya ile ilgili bir ayrıntı var ki aşağıda daha ayrıntılı bahsettik. Haritalarda gördüğünüz hayali kutup çizgisi buradan geçiyor. Tam olarak Finlandiya’nın ortasından geçen çizgiyi görmek isteyen herkes buraya geliyor. Kışın karla kaplı olan çizgi karlar eridiğinde ortaya çıkıyor. Bunu da turizme kazandırmayı başaran Finlandiya buradan da yarar sağlayabiliyor.  

Finlandiya soğuk kar örtüsü ile ve sıcacık keyif veren saunaları ile tıpkı vakitte da farklı bir kültür olan iglo evleriyle herkesi ağırlamayı bekleyen bir ülke. Bu ülkeyi keşfetmeye kesinlikle çıkın.  

FİNLANDİYA’DA NELER YAPILIR? 

vIdEI 1577267633 553
Finlandiya gezisinde yapılacak her şeyi bir listede topladık. Teklif olarak sunduğumuz bu hususlardan dilediğinizi yapabilirsiniz. Bu listede yer alan unsurlardan birini yapmaya sıhhatiniz el vermiyorsa kendinizi zorlamayın. Keyif alacak ve sizin uygun olacak öbür alternatifleri deneyebilirsiniz. Finlandiya size birçok seçenek sunuyor olacak.  

-BUZ KIRAN GEMİYE BİNİN  

Hayatınızda hiç buz kıran gemi gördünüz mü? Çok enteresan gelse de -60 derece ye düşen hava koşullarında bu gemi çok işe yarıyor. Zira Finlandiya’nın bütün denizleri donuyor. Koca deniz büsbütün donuyor ve gemilerin üzerinde gitmesi de imansız oluyor. Buz kıran gemi ise gemilere yol açmak için burada. Bunu da turizme kazandırmayı başaran Finlandiya turistleri bu sıra dışı gemi ile gezdiriyor. Buz kıran gemi ile gezerken bir yerde durup buzlu sularda yüzmeniz için size fırsat verilebilir. Bunu kıymetlendirmek ise size kalmış. Sıhhatiniz için muhafazasız olarak bu sulara girmeniz mümkün olmayacağı için özel kıyafetler de veriliyor. Özel kıyafetler ile buz kıran gemi seyahatinde kocaman buz kütlelerini kırarak giderken birden durup özel kıyafetleri giyerek denize girebilirsiniz. Finlandiya macerası bu türlü başlayabilir.  

– BUZLU SUDA YÜZÜN  

İşte en hoş deneyim. Daha çok Rusya üzere ülkelerde gördüğümüz bir kültür bu. Buzlu suya girmek ve saatlerce değil dakikalarca değil yalnızca birkaç saniye yüzmek yapılabilecek en hoş faaliyet. Finlandiya’da bir kuzey kutup ülkesi olduğundan bu kültür sahip. Suyun buzlu olması derecesinin ise eksinin altında mümkün sizin özel kıyafetle girmenizi gerektiren bir emen. Sıhhatiniz için özel kıyafetler olmadan suya girmek pek âlâ bir seçenek olmayacaktır. Buz kıran gemisi ile seyahat yapan bütün turistler bir noktada inerek burada buzlu denize giriyorlar. Gözetmenler ve vazifeliler de size esasen ne yapacağınıza dair bilgileri ayrıntılı olarak veriyor.  

-DONMUŞ DENİZDE YÜRÜYÜN 

Donmuş denizde yürümek en çılgınca hareket sanırım. Bizde yalnızca Van Gölü’nün donduğu haberlerini alırız. Lakin burada koca deniz kışın hava kuralları sebebi ile donuyor. Halk yaz aylarında kıyısında yürüdüğü denizde yürüyor. Belgesellerde izlediğimiz o kareleri Finlandiya’da kendiniz yaşayabilirsiniz. Denizin ortasına kadar yürümek, koşmak ve hatta burada kaymak da mümkün. Görevliler de tabi ki her yerde bulunuyor. Rastgele bir aksiliğe karşılık bulunmaları doğal. Buz tutan denizin üstünde dahi kar görebilirsiniz.  

Finlandiya’da neler yapılır sorusuna en hoş karşılıklardan biridir ‘buzda yürümek. Bu tecrübesi yaşama fırsatınız var ise deneyimlemeden dönmeyin.  

– KARDA SAFARİ YAPIN 

Karda safari yapmak yalnızca geyiklerle değil, Haski köpekleri ve elektrikli motosikletle de olur. Finlandiya’ya giden herkes burada kesinlikle karla kaplı ormanlarda bir sefer olsun safari yapıyor. Nasıl ki Dubai’de jeeplerle çöl safarisi yapılıyorsa bu da birebiri diyebiliriz. Son hız bir süratle koşan ve bunun için can atan Haski köpekleri kızakları da çok hoş çekiyor. Ormanda alabildiğine ağaç olan yerde karların içinde süratle koşuyorlar. Saatlerce koşabilen bu hayvanlar dur durak bilmiyorlar. Geyikler Haski köpeklerine göre daha yavaş yürüyorlar. Yavaş yürüyerek hoş bir kar safarisi keyfini sizlere yansıtıyor. 

Finlandiya’da yapılacaklar listesi içinde hoş bir ayrıntı kar safarisine dair ayrıntılı iblgiyi Finlandiya’da Haski köpekleri, geyikler ve kar motosikleti safari deneyimi haberimizden okuyabilir eğlenceli görüntüleri izleyebilirsiniz. 

– KAYAK YAPIN 

Kayak için ülkemizden kalkıp oralara gitmek ironik olabilir. Fakat Finlandiya seyahatinizde bir de buradaki kayak pistlerinde eğlenmek isterseniz hoş bir seçenek olabilir. Kayak yapmak için hoş pistler bulunuyor. Lakin buradaki pistler kendi üretimleri. Finlandiya düz bir ülke olduğu için kayak yapmak için de çok az zirve var. Bu zirveleri kendileri düzenleyerek bu hale getirmişler.Ancak kar burada o kadar çok yağıyor ki bu pistlerin yapılmasını da zarurî kılmış diyebiliriz. Yoksa bu türlü hoş kar yağışına yazık olabilirdi. Herkes burada 7’den 70’e inanılmaz kayak tutkunu. Doruklardan uçarak, farklı hareketlerle eğlenerek kayak yapmanın keyfine veriyorlar. Siz de burada bulunan aktivelerden biri olarak yapabildiğiniz ölçüde kayak pistlerinin tadına bakabilirsiniz .Güzel bir tecrübe olacaktır.  

– KUZEY IŞIKLARINI GÖRÜN  

Kesinlikle bu tecrübesi yaşamalısınız. Kuzey ışıkları yılın yalnızca muhakkak devirlerinde ortaya çıkıyor ve herkesi büyüleyerek gidiyor. Mükemmel bir gök yüzünde ışık dansı olarak görülen bu olay herkesin merak ettiği öge. Her yıl binlerce kişi Kuzey Işıklarını görmek ve ışıkların dansını izlemek üzere buraya geliyor. Finlandiya’da Kuzey kutup ülkesinden biri olduğu için bu ışık dansının görülebildiği yerlerden biri. Birtakım noktalardan ışıkları izlemek ve bu tecrübeye varmak mümkün. 

 Kuzey Işıkları nasıl oluşur?  haberimizden bütün ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz. 

– KUTUP ÇİZGİSİNE GİDİN

Finlandiya’nın Rovaniemi Bölgesi’nde bulunan kutup çizgisi herkesin ilgi odağı. Burası her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir yer. Hani haritalarda bir çizgi vardır. Güney Kutbunu Kuzeyden ayırır, Kutupları orta nesilden ayırır. İşte Kuzey Kutbunu orta nesilden ayıran o hayali çizgi işte tam burada yani Finlandiya’nın Rovaniemi Bölgesi’nden geçiyor. Bu çizgi de herkesin merak ettiği bir öge olduğundan Finlandiya’ya giden herkes burayı da kesinlikle görerek burada fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyorlar.  

-SAUNAYA GİDİN 

Finlandiya’da hava koşulları burada kimi kültürlerin de oluşmasını sağlamış. Bu kültürlerden biri de kesinlikle ki bu saunalar. Herkes saunalara girerek hava kurallarının olumsuz tesirlerinden kurtulmaya çalışıyorlar. Buz üzere havada hoş bir saunaya girerek keyifli saatler geçirmek mümkün. Çok hoş bir rahatlama sağlanırken tıpkı zamanda da Finlandiya’da yapılacak aktivitelerden biri de tamamlamış olacaktır.  

– SICAK VE SOĞUK SU HAVUZLARINDA YÜZÜN  

Sıcak ve soğuk su havuzları ülkenin her yerinde bulunuyor. Bir sıcak bir soğuk havuza girerek sıhhate düzgün geldiğini düşünen Finlandiyalılar için soğuk su havuzları da sıcak su havuzları kadar değerli. Siz de Finlandiya seyahatinizde buraya girerek hoş bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Farklı bir tecrübe olacağı için hayatınızda birinci kez yapacağınız soğuk su havuzunda yüzme fikri çılgınca gelebilir. Sıhhatiniz el verdiği sürece uygulayabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir