Eskişehir’de gezilecek yerler

eskisehirde gezilecek yerler tarihi dogal yerler

Türkiye, varlıklı tarihi ve doğal güzellikleriyle göz alıcı bir atmosferi içerisinde barındırmaktadır. Her bölgesinde eşsiz bir dokuya kucak açan ülkemizin kendine has nitelikleri bulunmaktadır. Ege ve Akdeniz’in turkuaz renkli berrak denizleri ve hayranlık uyandıran plajlarının yanı sıra; Karadeniz’in yemyeşil bitki örtüsü yerli ve yabancı turistlere kucak açmaktadır. İç Anadolu’ya hakikat rotanızı çevirdiğiniz vakit ise kültür ve sanatsal özellikleriyle ön plana çıkan Eskişehir sizleri karşılayacaktır. Gelin, tarih kokan yapıları ve doğasıyla ziyarete gelenleri hayran bırakan Eskişehir’i birlikte keşfedelim.

PORSUK ÇAYI 

Eskişehir denildiği vakit akla birinci gelen yerlerden biri Porsuk Çayı‘dır. Kentin en hareketli bölgelerinden biri olan Porsuk Çayı, etrafında yer alan Adalar Bölgesi’nden ötürü epeyce popülerdir. Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı’na gelirseniz kesinlikle Venedik’i anımsatan gondol tipi yapmalısınız.

 

448 metre uzunluğundaki Porsuk Çayı, etrafında huzurlu yürüyüşler yapabilir ya da bisiklet sürebilirsiniz. Birebir vakit yakınlarında yer alan pek çok kafe ve restoranlarda sevdiklerinizle keyifli akşam yemekleri yiyebilirsiniz.

 

ODUNPAZARI EVLERİ 

Osmanlı periyodunun izlerini yansıtan Odunpazarı Meskenleri, Eskişehir’in birinci yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan ötürü bu ismi almıştır. Eski ve dar bir sokak üzerinde sıralanmış olan bu tarihi meskenler, rengarenk bir dünyanın kapılarını aralamaktadır.

 

UNESCO Dünya Miras Süreksiz Listesi‘nde yer alan Odunpazarı Meskenleri, fotoğrafçılıkla ilgilenenler için kusursuz bir görsel şölen oluşturmaktadır. Kerpiç kullanılarak yapılan konutlar, etkileyici görünümüyle sizleri geçmişe hakikat bir seyahate çıkaracak.

 

KURŞUNLU CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Kültürel zenginliğiyle göze çarpan Eskişehir, pek çok etkileyici yapıyı da içerisinde barındırmaktadır. Odunpazarı Konutları’nın yakınında yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Osmanlı devrinin en hoş yapıtlarından biridir.

 

1517 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından inşa edilen caminin kubbesi kurşunla kaplı olduğundan ötürü bu ismi almıştır.

 

SAZOVA PARKI

Masalsı görünümüyle bilhassa çocuklu ailelerin en sık uğradığı yerlerden biri olan Sazova Parkı, adeta mükemmeller diyarını anımsatmaktadır. Park, içerisinde yer alan oyun alanları ve müzeler ile kentin en beğenilen yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bilim, kültür ve sanatın kesişim noktası olan Sazova Parkı, pek çok faaliyette hizmet vererek ziyaretçilerine eğlenceli dakikalar yaşatmaktadır. Cüz-i bir fiyat ödeyerek burada renkli bir gün geçirebilirsiniz.

 

ESKİŞEHİR’İN EN HOŞ LEZZETLERİ NELERDİR?

Kıpçak lehçesinde “lezzetli” manasına gelen Çi börek, Eskişehir’in en özel lezzetlerinden biridir. Yufka içerisinde kıyma yahut peynir konularak yapılan Çi Börek, buraya gelenlerin kesinlikle tatması gereken lezzetlerden biridir.

 

BALABAN KEBAP

Tatar lehçesinde “bol” manasına gelen Balaban Kebap, kemik suyuna batırılan pide tabanı ve üzerinde yer alan sosuyla İskender’i anımsatmaktadır. Eskişehir’in en hoş yemeklerinden biri olan Balaban Kebabı kesinlikle tatmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir