Erzincan’ın ‘kırmızı gölüne’ turizm yatırımı

erzincanin kirmizi golune turizm yatirimi 4p3j7isv

2021 Yılı Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı-2 kapsamında onaylanan ve Otlukbeli Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından uygulanacak “Siz Hiç Kırmızı Göl Gördünüz mü?” isimli projenin takviye protokolü imzalandı.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı Erzincan Yatırım Dayanak Ofisinde gerçekleşen imza merasimine; KUDAKA Genel Sekreteri Oktay İnanç, Otlukbeli Kaymakamı Sercan Yılmaz ve Erzincan Vilayet Genel Meclis Lider Yardımcısı Recep Gündüz katıldı.
KUDAKA tarafından sağlanacak dayanakla Otlukbeli’nin mevcut turizm altyapı ve üstyapısının güzelleştirilmesi, mahallî turizm kıymetlerinin tanıtılmasıyla bölgedeki hizmet çeşitliliğin arttırılması ve turizm potansiyelinin kalkınma ve rekabet gücü için tesirli kullanımının sağlanması hedeflenmekte.

Proje kapsamında bölgede turizm üstyapı çalışmalarının tamamlanması, proje alanında etraf düzenlemesi yapılması, Otlukbeli’nin turizm bedellerine yönelik tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi planlanmakta.

Dünyadaki tek traverten set gölü olan Otlukbeli Kırmızı Göl, oluşumu bakımından hiçbir göle benzemeyen ve senede yüzlerce turistin uğrak noktası olan bir turizm alanıdır. Otlukbeli Gölü’nün tahribattan kurtarılıp turizme kazandırılması, Otlukbeli savaş alanının düzenlemesi, ilçede bulunan doğal hoşlukların, tarihi ve kültürel zenginliklerin turizme hizmet edecek düzeye getirilmesi projenin ana maksatları ortasında yer almakta.
Projenin hayata geçirilmesiyle turizm bedellerinin aktif bir biçimde tanıtılması, dalda kaynak verimliliğinin sağlanması, insan kaynağının geliştirilmesi, istihdamın arttırılması, ilçenin yaşanabilirlik ve toplumsal gelişmişlik seviyesinin arttırılarak yıllardır süren göçün önüne geçilmesi öngörülmekte.

– Turizm,Proje,Göl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir