Edirne’nin en çok turist çeken adresi: Sultan 2. Bayezid Külliyesi

edirnenin en cok turist ceken adresi sultan 2 bayezid kulliyesi uQ891SzB

Edirne’de Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sıhhat Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sıhhat Müzesi, Edirne’nin en çok turist çeken merkezlerinden biri haline geldi. 23 Nisan 1997’de açılan Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sıhhat Müzesi, Türkiye’nin farklı vilayetlerinden gelen ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

531 yıllık sivil mimari örneği Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nde, merhum Dr. Ratıp Kazancıgil’in dayanak ve katkılarıyla kurulan müze, Osmanlı’dan günümüze yükseköğretim, tıp tarihi, eğitim ve sıhhat uygulamalarının yanı sıra canlandırmalarla Osmanlı’nın sıhhat geleneğine ışık tutmakla bir arada tarihi geleceğe taşıyor. Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sıhhat Müzesi, her yıl yerli ve yabancı binlerce sanat, kültür ve tarih meraklısını Edirne’ye çekerek, kentin kültür turizmine kıymetli katkı sunuyor. İstanbul başta olmak üzere farklı vilayetlerden kent merkezine gelen vatandaşları ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

edirnenin en cok turist ceken adresi sultan 2 bayezid kulliyesi 0

“İÇİMİZİ ÜRPERTEN TARİHİ YAŞIYORUZ”

Edirne Sıhhat Müzesi’ni merak ettiği için geldiğini söz eden Cennet Alkan, “Edirne Sıhhat Müzesi’nde geçmiş tarihimizde doktorlarımızın çalışmalarını izlemek istedik. Hakikaten etkileyiciydi. Burada içimizi ürperten tarihi görsellerle karşılaşıyoruz. Tarihimizin bilinmeyen taraflarını öğrendik. Bugüne kadar görmediğimiz kısımları da varmış, onları da burada gördük. Çok memnunuz. İnsanlarımızın da tarihi müzeyi gelip görmesi gerekiyor. Hakikaten görülmeye paha bir yer” dedi.

edirnenin en cok turist ceken adresi sultan 2 bayezid kulliyesi 1 VbUjXKBc

“BİN 500 LOKMA YAPTIĞIMI BİLİYORUM”

Trakya Üniversitesi’ne bağlı ve tıpkı vakitte Evliya Aşçı Yahya Baba Hazretleri mutfağında istekli olarak çalıştığını söz eden Gönül Özkan da, “Burada haftanın 6 gününü çalışarak vaktimi geçiriyorum. Bu mutfakta yoksula fukaraya gelen ziyaretçilerimize çorba, tatlı, makarna ve lokma ikramlarında bulunuyorum. Mutfağımızda günde bin 500 lokma yaptığımı biliyorum. Ayrıyeten maddi durumu olmayan aileler için de yemek servisine başladık. Elhamdülillah” biçiminde konuştu.

edirnenin en cok turist ceken adresi sultan 2 bayezid kulliyesi 2 nw8sqgqb

“TÜRKİYE’NİN 4 BİR YANINDAN KONUKLARIMIZ GELİYOR”

Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nde tarihi Osmanlı macunculuğu yapan Kudret Usta ise, “Bizim burası yaz kış demeden devamlı ağır oluyor. İstanbul’dan ve Türkiye’nin dört bir yanından konuklarımız geliyor. Sıhhat müzesinin çok eski bir tarihi olmasıyla birlikte buraya gelen ziyaretçilerimiz Osmanlı tarihini memnunlukla yaşıyor. Akın akın konuklarımız geliyor. Biz de onları ağırlıyoruz. Herkes bundan mutlu. Biz de memnunuz” tabirlerini kullandı.

edirnenin en cok turist ceken adresi sultan 2 bayezid kulliyesi 3 25CDewvw
– Tarihi,Sağlık,Edirne,Gelen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir