Edirne Lavanta bahçeleri ne zaman gezilir?

Lavanta bahceleri ne zaman gezilir

Oldukça az kişinin yaşadığı Kuyucak köyü etrafında yer alan lavanta tarlaları ile muhteşem bir görüntüye kavuşuyor. 

Kuyucak köyü aslında oldukça verimsiz ve kurak topraklara ev sahipliği yapıyor. Bu topraklar lavanta yetiştirmek için en ideal topraklardan. Hal böyle olunca da köy halkı lavanta ekimi işine başlamış ve temmuz ayında da bütün köyün çevresi mor lavanta tarlaları ile bezenmiş. 

Bu eşsiz kokuya ve görünüme sahip olan lavanta tarlaları kesinlikle hasat döneminden önce gidip görmeniz gereken yerlerden biri. Manzarası ile sizleri bambaşka diyarlara götürdüğünü hissedeceğiniz lavanta bahçeleri kokusu ile de sizleri mest edecek. Üstelik gün batımında ve gün doğumunda birbirinden eşsiz fotoğraflar çekmek için sanırız lavanta bahçelerinden daha uygun bir yer olamaz. 

Lavanta bahçelerinin sizlere sunduğu bu görsel şöleni kaçırmamak için Kuyucak köyünü kesinlikle ziyaret etmelisiniz. 

Lavanta bahçeleri ne zaman gezilir?

Lavantalar haziran ayında çiçek açarlar. Haziran ayının sonu gibi de tamamen mor renge bürünürler. Mor renge bürünen lavantalar ortalama 50 gün kadar bu sürede beklerler. Ağustos ayı ise lavantaların hasat edilme zamandır. Temmuz ayı gibi Kuyucak köyüne ziyarete giderseniz mor tarlaların arasında muhteşem bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. 

Üstelik lavanta kokusunun tüm köyü sardığından bahsetmemize de gerek yok. 

Bu eşsiz lavanta tarlalarının muhteşem görüntüsü ile karşılaşmak için temmuz ayının başları tercih edebileceğiniz en doğru tarih olacaktır. 

Lavanta hasat zamanı köye gittiğinizde lavanta yağlarının çıkartılmasını öğrenebilir ve satın alabilirsiniz. Lavanta ile ilgili bütün organik ürünleri bulabileceğiniz Kuyucak köyü özellikle lavanta çiçeklenme döneminde ve sonrasında hasat döneminde de pek çok turiste ev sahipliği yapıyor.

Kuyucak köyünde konaklama

Kuyucak köyü 250 kişinin yaşadığı bir yer. Ancak lavanta tarlaları ile üne kavuştuğundan beri konaklama için farklı seçenekleri de sunmaya başladı. Tercih edebileceğiniz pansiyon ve konaklama evleri bulunmaktadır. Ayrıca Isparta merkezde kalmak isterseniz Kuyucak kötü havaalanına sadece 22 kilometre uzaklıkta kalmaktadır. Ulaşım için sıkıntı yaşamayacağınız bir rotada bulunan Kuyucak köyüne ulaşım için toplu taşıma araçlarını bile tercih edebilirsiniz. Dilerseniz Isparta merkezde de konaklayarak günü birlik Kuyucak köyü gezisi planı da yapabilirsiniz. 

Kuyucak köyünde neler yapılabilir?

Lavanta tarlarının o muhteşem manzarasını gördükten sonra Kuyucak köyünü tadını çıkartmaya ne derseniz?

Muhteşem bir doğaya sahip bu köye ziyarete gelen turistler için bisiklet ve yürüyüş parkurları mevuttur. Dilerseniz eşsiz lavanta tarlalarının manzarasını bisikletiniz ile gezerken de izleyebilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz. 

Kıl çadırlar içerisinde sizleri bekleyen yöresel yemekler ve lavanta ile ilgili bulabileceğiniz yağlar, sabunlar kokular sizleri bekliyor. Ayrıca yörenin tarihi hakkında bilgi edinmek isterseniz sizlere lavanta bahçeleri hakkında detaylı bilgi verecek pek çok rehber de bulabilirsiniz. 

Lavanta çiçeklerinin açtığı o manzarada kesinlikle fotoğraf çekmeden dönmeyin. Bu eşsiz manzarada fotoğraf çekmek için her yıl yüzlerce kişi Kuyucak köyünü ziyarete gitmektedir. 

Özellikle temmuz ayında fotoğraf çekmek için pek çok profesyonel fotoğrafçının bölgeyi ziyarete gittiğini göreceksiniz. 

Ayrıca lavanta bahçeleri içerisinde fayton ile gezi turları da yine Kuyucak köyü içerisinde tercih edebileceğiniz aktivitelerden.

Lavanta bahçeleri ne zaman gezilir ve lavanta bahçeleri gezi turları hakkında detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir