Dünyanın dört bir yanından turistler Mevlana Müzesi’nde

dunyanin dort bir yanindan turistler mevlana muzesinde ZhSYcJjE

Konya’da bu yıl “irfan vakti” temasıyla düzenlenen Mevlana’nın 748. Vuslat Yıl Dönümü Milletlerarası Anma Törenleri’nde yabancı turist yoğunluğu yaşanıyor. Her yıl Mevlana’yı anmak için Türkiye ve dünyanın dört bir yanından Konya’ya gelen binlerce ziyaretçi, bu yıl da Mevlana’nın “gel” davetine uydu. Binlerce turist, Mevlana Müzesi’nde yoğunluk oluşturdu.

Mevlana’yı anma merasimlerine katılan yabancı turistler, kentteki manevi havanın tesirini yaşıyor.

“ZİYARETİMDE KALBİMİN ARINDIĞINI HİSSETTİM”

İngiltere’den gelen Aygıtı Malik, Müslüman olduğunu, ziyaret ettiği Mevlana’nın türbesinde ağır manevi hisler yaşadığını söyledi. Maneviyattan çok etkilendiğini belirten Malik, “Mevlana’nın kabrine dua etmek için geldim. Mevlana hakkında çok şey dinledik. Mevlana Müzesi’ni ziyaret ettiğimde manevî bir şeyler hissettim. Biz Müslümanların kültürü, en uygun kültür. Ziyaretimde kalbimin arındığını hissettim. Benim hissettiklerim bunlar.” diye konuştu.

dunyanin dort bir yanindan turistler mevlana muzesinde 0 fE7iZzl9

Mevlana’dan etkilenerek Müslüman olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelip bir müddet evvel Konya’ya yerleşen Craig Victor Fenter de Konya’da çok özel günler yaşadığını, Allah’a duyulan aşkın her şeye sirayet ettiğini hissettiğini lisana getirdi.

“ONUN KELAMLARI DÜNYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Şahit olduğu maneviyatın, ruhunu sakinleştirdiğini ve eşsiz bir tecrübeler yaşadığını söz eden Fenter, şöyle konuştu “Mevlana dünyaya barış getirdi. Onun kelamları dünya için çok kıymetli. Mevlevi ve Konya’da yaşayan biri olarak Şeb-i Arus’un başlangıcında Şemsi Tebriz’in türbesini ziyaret etmek, dua etmek, daima birlikte Mevlana Müzesi’ne gelmek, ilahiler şahane bir his. Hazreti Mevlana hayatımın her istikametini etkiledi. Onun şiirlerini, yapıtlarını okuyorum, sema yaptım. Profesyonel alanım müzikti, bununla birlikte Mevlevi müziğine de yönelmiş oldum.”

dunyanin dort bir yanindan turistler mevlana muzesinde 1 NQ5C4wdd

Romanya’dan gelen Foss Brown ise 2 aydır Türkiye’yi gezdiğini ve Şeb-i Arus merasimleri için Konya’da geldiğini kaydederek, “Mevlana Müzesi’nde bir dinginlik hissettim. Bu dinginliği anlamaya çalıştım. Bir kere bu müzeyi gezdim, sonra bir daha gezmem gerektiğine karar verdim. Buradan çok etkilendim.” dedi.

“MEVLANA’YI O KADAR SEVİYORUM Kİ HAKİKATEN ANLATAMAM”

Ailesiyle İran’dan gelen 10 yaşındaki Baran Sadeghı Motcheh Khortı da Mevlana’yı ve öğretilerini çok sevdiğini aktardı.

dunyanin dort bir yanindan turistler mevlana muzesinde 2 Pzv5qJh6

Khortı, şunları kaydetti “Burası benim kalbimi çok etkiliyor. Burada olduğumuz için çok memnunum. Şeb-i Arus’a geldiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Hazreti Mevlana’yı çok seviyorum. Mevlana’nın 1500-2000 beytini ezbere biliyorum. Sevgimden tekrar ede ede ezberledim hepsini.”

dunyanin dort bir yanindan turistler mevlana muzesinde 3

Mevlana Müzesi’ni ziyaret etmek için İran’dan gelen Mujgan Samiei, tesadüfen Şeb-i Arus’a denk geldiğini belirtti. Mevlana’ya büyük bir aşk duyduğuna dikkati çeken Samiei, şöyle devam etti “Aşkı bulmak için buraya geldim. Kendi kalbim için geldim. Cumartesi günü ziyaret etmiştim. Hislerimin aç olduğunu hissettiğim için bugün tekrar geldim. Bu hafta Şeb-i Arus olduğunu bilmiyordum. Öğrendim ki vuslat yıl dönümüymüş. Bu akşam dönüş biletim vardı. Mevlana’yı o kadar seviyorum ki hakikaten anlatamam. Biletimi iptal etmeyi düşünüyorum.”

Uganda’dan gelen Rachael Kısakye de Mevlevilik üzerine araştırmalar yaptığını, Mevlana Türbesi’ne geldiğinde çok ağır hisler yaşadığını lisana getirdi. Kısakye, sema ayinini de heyecanla izlediğini aktardı.

– Mevlana,Ziyaret,Gelen,Şeb-İ Arus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir