Doğu Karadeniz’in tek adası turizme kazandırılacak

dogu karadenizin tek adasi turizme kazandirilacak 3mZyRNmt

Giresun’da, UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne alınması için müracaat yapılan Giresun Adası´nda arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan grupla 5 yıl ortadan sonra tekrar arkeolojik hafriyat yapılacak.

Giresun Valisi Enver Ünlü, beraberinde bulunan Giresun Üniversitesi Kültür Varlıklarını Muhafaza ve Tamir Kısmı Lideri Doç. Dr. Gazanfer İltar, Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Kemal Gürgenci, Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Fazilet Kılavuz ve teknik takımla hafriyat çalışmaları öncesi Giresun Adası’nda incelemelerde bulundu.

TURİZME BEDEL KATACAK

Giresun Adası’nın turizme bedel katacağını da söz eden Vali Enver Ünlü, “Yapılan hafriyatlarda ortaya çıkacak olan tarihi kalıntılar ve buluntular oluşturulacak olan yürüyüş rotasında konumlandırılarak sergilenecektir. Adayı turizm için değerli bir destinasyon alanı haline getireceğiz. Bu formda ilimiz ve bölgemiz için kıymetli bir turizm alanı olacaktır. Giresun Kalesi üzere adamız da değerli bir kültür varlığımızdır. Geçen yıl pandemi kurallarına karşın, bütün aksiliklere karşın ve yeteri kadar altyapısı olmamasına karşın adamızı 30 bin ziyaret ettiğini gördük. Bu olumsuz kurallarına nazaran değerli bir sayı. Önümüzdeki yıl yeni çeşitlerle, Karadeniz rotasında kıymetli kültür durağı haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için adanın muhtaçlığı olan gerekli altyapıyı oluşturacağız. Adayı surları, sarnıçları, şapelleri, hayat alanlarıyla birlikte sivil mimariyi tekrar eski ihtişamına kavuşturarak değerli bir turizm alanına dönüştüreceğiz” açıklamasında bulundu.

dogu karadenizin tek adasi turizme kazandirilacak 0 1a9Fbnqe

GİRESUN ADASI

Doğu Karadeniz’in tek yaşanabilir adası olan Giresun Adası kıyıdan 1,6 km açıkta ve 38 bin metrekare alana sahip. Adada bilhassa Akdeniz defnesi ve yalancı akasya başta olmak üzere 71 çeşit doğal otsu ve odunsu bitki tipi bulunurken, doruklu karabatak ve martıların doğal olarak ürediği ada birebir vakitte göçmen kuşların uğrak ve dinlenme yeri. Hakkında birçok efsaneler anlatılan, Amozanların ve birçok kavmin yaşadığı adada mitolojik çağlara ilişkin birçok kalıntı bulunurken, Amazon bayanlarının burada yaşadığına ve mitolojide Kaptan Yason önderliğindeki Argonotlar’ın Herkül ile birlikte altın postu aramak için geldiklerine inanılıyor.

Aretias, Nesos ve Khalkeritis isimleriyle anılan adada M.Ö. 2 bin yılından itibaren yerleşimin başladığı sanılıyor.

dogu karadenizin tek adasi turizme kazandirilacak 1 8DzBRvXd

– Ada,Turizm,Giresun,Giresun Adası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir