Doğu Ekspresi Ankara’dan yola çıkarak tekrardan başlıyor

dogu ekspresi ankaradan yola cikarak tekrardan basliyor fb6Nr1sX

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Turistik Doğu Ekspresi’nin “zorunlu” molasını bitirdiklerini belirterek, “Çok şükür aşılama çalışmalarında yakaladığımız süratle, önlemi de elden bırakmadan Turistik Doğu Ekspresi’ni ülkemizin hoşluklarını tanıtmak üzere tekrar raylara döndürüyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, tekrar seferlerine başlayan Turistik Doğu Ekspresi’ni uğurlama merasiminde yaptığı konuşmada, 1856’da İzmir-Aydın sınırına birinci rayın döşenmesinden bu yana demir yollarının milletin acı, sevinç, ayrılık ve kavuşmalarının tarihini bağrında taşıdığını söyledi.

Trenlerin, o günlerden itibaren geçen müddette sadece yük ve yolcu taşımadığını, birlik ve beraberliği sağlayan kıymetleri de taşıdığını lisana getiren Karaismailoğlu, öğrencileri okullarına, askerleri ailelerine, sevenleri birbirine kavuşturduğunu aktardı.

Doğu Ekspresi’nın her şeyden evvel Anadolu kültür mirasının maddi ve manevi kıymetlerinin izinde dolaştığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Turistik Doğu Ekspresi, ülkemizin gizli hoşluklarını ve zenginliklerini çok daha konforlu biçimde dünyaya tanıtmak üzere yola çıkmıştı. Birinci seferinden itibaren 368 sefer gerçekleştirerek toplamda 483 bin 920 kilometre yol katetti. Seyahat muharrirleri tarafından dünyanın en hoş birinci 4 tren rotasından biri seçilen Doğu Ekspresi güzergahında, fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar her bölümden binlerce yolcu seyahat etti.” diye konuştu.

Dünyayı tesiri altına alan koronavirüs nedeniyle 2020’nin Mart ayı ortasından itibaren seferlere istemeyerek orta verdiklerini anımsatan Karaismailoğlu, “Bugün ise Turistik Doğu Ekspresi’mizin mecburî molasını bitiriyoruz. Çok şükür aşılama çalışmalarında yakaladığımız süratle, önlemi de elden bırakmadan Turistik Doğu Ekspresi’ni ülkemizin hoşluklarını tanıtmak üzere tekrar raylara döndürüyoruz. Turistik Doğu Ekspresi, bize tarihimizi ve kültürümüzü hatırlatmak, inci tanesi üzere Anadolu’ya serpilen dünya hoşu köylerimizi, kasabalarımızı tanıtmak için tekrar yollara düşüyor.” tabirlerini kullandı.

“DOĞU EKSPRESİ EŞSİZ SEYAHAT VE GÖRÜNÜM ŞÖLENİ SUNUYOR”

Karaismailoğlu, Ankara’dan Kars’a uzanan 1300 kilometrelik parkurun yaklaşık 31,5 saatte tamamlandığını belirterek, hem vatandaşlara hem de ülkeye gelen konuklara eşsiz seyahat ve görüntü şöleni sunulduğunu kaydetti.

Yolcuların Türk mutfağının farklı lezzetlerini tadarken, tarihi ve kültürel pahaları de görme imkanına kavuştuğunu anlatan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Trenimiz, yalnızca Kars’ın değil, güzergahında bulunan Kayseri, Sivas, Erzurum ve Erzincan’ın keşfedilmesi için de fırsat. Ankara-Kars ortasında İliç ve Erzurum’da, Kars-Ankara ortasında Erzincan, Divriği ve Sivas’ta 3’er saat durarak küme ve kişisel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Trenimiz, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, İkili Minareli Medrese, Ani arkeolojik alanı, Divriği Ulu Mescidi, Gök Medrese’nin de ortalarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Doğu Ekspresi bize, adeta Türkiye fotoğrafı sunuyor.”

Türkiye’deki demir yolu kültürünü ve faaliyetlerini, demir yollarının öyküsünü de gençlere, tarihi dokuya giden en hoş güzergahlarda anlatacaklarını lisana getiren Karaismailoğlu, birlikte gastronomi, tabiat ve kültür keşfine çıkılacağını söyledi.

Farklı pek çok turistik rotaları da hayata geçirmek için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Karaismailoğlu, 2003 yılı öncesinde, neredeyse yarım asır boyunca demir yollarının ihmal edildiğini, tabiri caizse çivi çakılmadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ıslahat başlattıklarını söyledi.

“DEMİR YOLUNDAKİ GELİŞMELER, VATANDAŞLARIN SEYAHAT TERCİHLERİNİ ETKİLEDİ”

Doğu Ekspresi’nin son periyotta bu kadar istek görmesinin gerisinde gelişen demir yolu bölümünün yeni yüzü ve yeni vizyonunun yattığını lisana getiren Karaismailoğlu, demir yolu nakliyeciliğinde yaşanan gelişmelerin, vatandaşların seyahat tercihlerini de etkilediğini kaydetti.

Türkiye’nin geleceğine heykellerle değil, demir yolu ağını millileştirerek yatırım yaptıklarını anlatan Karaismailoğlu, “Demir yollarının Türkiye için stratejik değerde olduğunu biliyoruz. Bu şuurla mozaiğin kesimlerini birleştirircesine demir yollarını ayağa kaldırıyoruz. Bir yandan Türkiye’yi memleketler arası üretim ve lojistik üssüne dönüştürüyoruz. Öteki yandan da iktisattan kültüre her alandaki gelişmişliği ülke sathına yayıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu’nun eşsiz bedellere sahip yörelerini keşfetmek isteyenleri Doğu Ekspresi ile seyahate davet eden Karaismaloğlu, daha sonra trenle Elmadağ Garı’na kadar seyahat etti.

– Karaismailoğlu,Ekspresi,Kültür,Türk,Güzel,Seyahat,Yolcu,Doğu Ekspresi,Ülke,Tren,Demir Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir