Denizli Gezilecek Yerler Listesi 2022

Denizli gezilecek yerler
Denizli gezilecek yerler

Türkiye’de gezilecek yerler listemizde, Denizli Gezilecek Yerler listesi ile karşınızdayız. Denizli şehrinin de sizle için güzel mekanlar, gezilecek yerler rehberi ile daha anlamlı bir hale geliyor. Pamukkale, Tavas ve başka hoş seyahat noktaları ile turistik vilayetlerimizden biri de Denizli. Burada o denli hoş seyahat yerleri bulunuyor ki yalnızca Türkiye’den değil dünyadan da herkes Denizli’de gezilecek yerleri görmek üzere buraya akın ediyor.

Denizli yalnızca gezilecek yerleri ile değil başka kültürel pahaları ile de herkesin kendine hayran bırakan bir ilimiz olmayı başarıyor. Kültür deryası ülkemizde Denizli’nin meşhur yemekleri de gerekli hissesi alıyor. Bu sebeple seyahat eden herkes Denizli’de ne yenir, Denizli’de alışveriş yapılacak yerler nereler merak ediliyor. Her köşesinde başka bir cennet görüntüsü gizli olan ülkemizde bu ilimiz de sizlere keşfetmeye bedel adresler sunuyor. Gelin bu adreslere bakalım.

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli gezilecek yerler denildiğinde birinci akla gelen Pamukkale travertenleri oluyor. Herkesi buraya çeken birinci seyahat noktası burası.Bunun yanı sıra antik kentler ve tiyatrolar da turistlerin rotasını buraya çevirmesine neden oluyor. Herkese muazzam bir seyahat tecrübesini garanti ediyor diyebiliriz Denizli için. Türkiye’de gezilecek yerler içinde en hoş yerlerden biri burası.

Denizli’de Gezilecek Yerler

Gelelim Denizli’de gezilecek yerler listemize sırası ile başlayalım.

Pamukkale Travertenleri

denizlide gezilecek yerler 2022 0 8ghAEqCN
Dünyadan turistleri buraya çeken en özel Denizli görüntüsü buraya ilişkin. Her yerde gördüğümüz Denizli fotoğrafları da kesinlikle Pamukkale’den çekilmiş oluyor. Denizli vilayet merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunuyor bu doğal hoşluk. bölgede yer alan termal sular da şifa deposu olarak biliniyor. kimyasal bir yansıma ile kalsiyum karbonat çökeltisi oluşturması ile Pamukkale’de bu imgeler ortaya çıkıyor. 2 ana kısımda toğplana travertenlere giriş yasak. Lakin yapay alanlara giriş yapabilirsiniz. Herkesin gözdesi olan bu yerde bir de yamaç paraşütü yapılıyor. Yamaç paraşütü için de tercih edilen noktalardan biri burası.

Daha fazla bilgi için Adeta bulutların üzerinde üzere görüntü: Pamukkale Travertenleri haberimizi okuyabilirsiniz.

Karahayıt- Kırmızı Su

denizlide gezilecek yerler 2022 1 n9Dpr8HG
Pamukkale Travertenlerinin 5 km kuzeyinde yer alıyor bu doğal hoşluk. Denizli gezilecek yerler doğal hoşluktaki adreslerden de birisi. Seyahat eden turistler için Karahayıt, Pamukkale’nin iki kardeşi. Misal bir doğal hoşlu olsa da farklı görünümler sunuyor burası da herkese. Bikarbonat, sodyum, sülfat, magnezyum ve kalsiyum açısından güçlü olan termal sular kırmızı çökelti oluşturuyor. başka bir ismini da bu tarafı ile alır Karahayıt, Kırmızı Su olarak da bilinir. Birçok romatizma hastalığına da düzgün geldiği söylenir.

Kleopatra Havuzu

denizlide gezilecek yerler 2022 2 h4JkAs3e
Hierapolis Antik Kenti’nde bir zelzele sonucu meydana gelen olay ile bu havuzun oluşması herkesi şaşırtsa da bugün kesinlikle bir kere dahi yüzmek istediği bir yer burası. Masmavi berrak sularda antik yapıtların ortasında yüzmek bambaşka bir tecrübe. Kesinlikle yaşamanız gereken bir his. Zelzele sonucu açılan çukura sütunların devrilmesi taban su düzeyinin de yüksek olması burada doğal bir havuz oluşumunu sağlamış. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında olağan bir sıcaklıkta bulunan havuzda yüzmek mümkün.

Denizli’de kesinlikle gezmeniz gereken yerler 10 km’lik bir alanda bulunuyor. Bu yerler için planınızı Travertenler, Laodikya Antik Kenti, Hierapolis, Karahayıt ve Kleopatra Havuzu olarak yapabilirsiniz. Bu yerler tıpkı bölgede bulunduğu için birbirine de çok yakın.

Salda Gölü

denizlide gezilecek yerler 2022 3 VhpREKGB
Son yıllarda büyük turist akınına uğrayan Salda Gölü herkesin en beğenilen yeri. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen bu yer hiç alışık olmadığımız görüntüler sunuyor bize. Toplumsal medyayı da sallayan Salda Gölü en tanınan seyahat noktalarından biri. 2019’da en çok ziyaret edilen yerlerden olan göl 2020’de Denizli gezilecek yerler ortasında da bulunuyor. Görünümü yerinde görülmeye paha Salda Gölü Denizli’de gezilecek doğal hoşluktaki yerlerden biri.

İnceğiz Kanyonu

denizlide gezilecek yerler 2022 4 BIp159Eq
Kanyonlar cenneti olan ülkemizde İnceğiz Kanyonu da hoş görünümler sunana diğer bir yer. Denizli ve Muğla sonlarında bulunan Kale ilçesi merkezine 45 kilometre uzaklıkta olağanüstü bir seyahat noktası. Öteki bilinen bir ismi da Arapapıştı olan bu kanyon Salda Gölü üzere toplumsal medyada en çok paylaşılan yerlerden biri. Türkiye’deki kanyonlar içinde görünümü da en hoş yerlerden İnceğiz Kanyonu.

Bağbaşı Yaylası

denizlide gezilecek yerler 2022 5 JNIsMWdK
Denizli kent merkezinde bulunan Bağbaşı mahallesindeki yaylada teleferik de bulunuyor. Turistlere tabiat ile baş başa hoş bir görsellik sunan bu yer yüksek bir noktada bulunuyor. Teleferikle Denizli kent görünümünü seyrederek yaylaya çıkabiliyorsunuz. Akşam teleferiğe binerseniz çok hoş ışıklı kent görünümü da size eşlik ediyor. Teleferikle bir noktaya kadar çıktıktan sonra ring minibüslere binerek yaylaya çıkabilirsiniz. Burada macera parkuru ismi verilen cümbüş yeri var. Hatta gece burada ağaç konutlarda de kalmanız mümkün. Yaylanın tertemiz havasına sabah günaydın diyebilirsiniz.

Bağbaşı Yaylası’na isterseniz çadır da kurarak kamp yapabilirsiniz. Kamp yapılacak yerler içinde hoş bir seçenek olacaktır.

Kefe Yaylası

denizlide gezilecek yerler 2022 6 eanvs4UL
Denizli gezilecek yerler doğal hoşluklar içinde yer alan Kefe Yaylası çok hoş bir seyahat noktası. Antalya yolu üzerinde 38. kilometrede Seferhisar’da bulunuyor. Seferhisar kırmızı toprağı ile meşhur bir yer. Günümüzde ise toprak testi ve mutfak gereçleri ile ünlenmiş. Son yıllarda ise çerez üretimi ile patlama yaşadı burası. Burada alınacak ikramlık eşyalar da genelde bu eserlerden oluşuyor.

Yatağan Mahallesi içerisinde yer alan tabelaları takip ederek Kefe Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Yaylada hazır şurası olan çadırlardan kiralayabilir ya da kendi çadırınızı da kurabilirsiniz. Yaz mevsiminde bile burası soğuk olabiliyor. Geceleri serin geçen bir yer olduğundan bu bahiste hazırlıklı gelmenizde yarar var.

Denizli Nikfer Kayak Merkezi

denizlide gezilecek yerler 2022 7 CgiuVT12
Ülkemizdeki kayak merkezleri içerisinde yer alan Nikfer Kayak Merkezi her kış döneminde hoş ziyaretçi alan bir yer. Bozdağ Kayak Merkezi ismi ile de bilinen bu yer vilayet merkezine de 85 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Amatör kayakçılar için de uygun pistler bulunduğu üzere profesyonel bireylerin de çok sık tercih ettiği bir kayak merkezi burası.

Işıklı Gölü

denizlide gezilecek yerler 2022 8 1Wdzcc4G
Bir öteki ismi Akdağ Gölü olan cennetten bir görüntü sunan, sahip olduğumuz en hoş doğal seyahat alanlarından biri burası. Azamî derinlik noktası 7 metre olan bu yer Büyük Menderes’in doğduğu yerde bulunuyor. Bu hoş tatlı su gölü kuş çeşitlerine de konut sahipliği yapıyor. Tabiat fotoğrafı çekmeyi seven bireyler için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

Kaklık Mağarası

denizlide gezilecek yerler 2022 9 VrlAcKWd
Taban kısmında traverten gibisi hususların bulunduğu içerisinde sarkıt dikit üzere oluşumlarında rastlandığı bir mağara. Denizli kent merkezine ise 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kükürtlü sülfür bileşenleri içeren su kimyasalına da sahiptir. İçerisinde yer alan suyun berraklığı ile bütün oluşumları en hoş hali ile sizlere yansıyor. Çok hoş fotoğraf kareleri sunan bu yerde Denizli Ankara kara yolu üzerinde bulunuyor. Keşfetmeye bedel bir yer.

Keloğlan Mağarası

denizlide gezilecek yerler 2022 10 TGPZuNUg
Acıpayam ilçesinde bulunan mağara Dodurga Kasabası içerisinde bulunuyor. Antalya kara yolu üzerinde bulunması yolcuları buraya çeken bir öteki neden .Yol güzergahında yer alan noktalar daha fazla kişi tarafından geziliyor. Antalya Denizli gezilecek yerler yerlerden biri de Keloğlan mağarası oluyor. Rivayete nazaran eski vakitlerde latifeli olmayan birinin bu mağarada uyuyakalması ve uyandığında sakalının olduğunu görmesi yüzünden buraya Keloğlan Mağarası denilmiş. Antalya yolu üzerinde Eşeler Dağı’nın güney kısmında bulunan bu efsanevi mağaraya da bir göz atın deriz.

Denizli’de Gezilecek Antik Yerler

Medeniyetlerin birleştiği yer olan ülkemizde tarihi yerler o kadar çok ki bunların içerisinde antik kentler de değerli bir yer tutuyor. Denizli’de gezilecek antik yerler de bu yüzden bir epey fazla. Tarihte medeniyetlerin birleşim noktası olan Denizli bu antik kentlere de konut sahipliği yapıyor. Vakit içinde büyük yıkımlara uğrasalar da bu seyahat yerleri hala ayakta kalmayı başarıyor. Dünyanın her yerinden de büyük ölçüde turist çekiyor. Türkiye’de görülmesi gereken 10 antik kent haberimizden ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Artık Denizli’deki antik kentlere göz atalım.

Hierapolis Antik Kenti

denizlide gezilecek yerler 2022 11
Denizli kent merkezine 18 kilometre aralıkta bulunan Hireapolis çok tanınan bir antik kent olma özelliğine sahip. Pamukkale Travertenlerinin çabucak gerisinde bulunuyor. Bergama Krallığı tarafından kurulan bu antik kent kimi rivayetlere nazaran Amazon Kraliçesi sayılan Hiera’dan ismini alıyor. Söz manası da ‘mutlu beşerler şehri’ olan bu yerde dokumacılık, mermer işlemesi üzere geliri yüksek işler yapılması da bu ismin verilmesinin sebebi üzere gösteriliyor.

Bir öteki bilgiye nazaran ise asıl değerini bu kent Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Filip’in Roma periyodunda buraya gelerek Hristiyanlığı yayması sonucu o devirde Romalılar tarafından bu kent kurulmuş. Günümüzde Hristiyanlasrın bu yere çok ehemmiyet vererek ziyaret etmesinin bir sebebi de bu bilgi. St. Filip Martiryumu ve Oktagon (Sekiz Köşeli) Hamam, Filipus Köprüsü ve Mezar Kilisesi de burada bulunmaktadır.

Laodikya Antik Kenti

denizlide gezilecek yerler 2022 12 HugMpQCd
Laodikya Antik kenti MÖ 3. yüzyılda kurulmuştur. Bu dönemde Selevkoslar Kralı 2. Antiochus tarafından kurulduğu için kral bu antik kente eşinin ismini vermiştir. Babadağ’da bir de hükümdarın kendi ismi ile kurduğu antik kent daha mevcut. Laodikya Antik Kenti’nde Roma Tiyatrosu, Agora üzere tarihi ayrıntılar da bulunuyor. Ayrıyeten kutsal sayılan bir başka detay da İncil’de ismi geçen Laodikya Kilisesi’dir. 7 kutsal kiliseden biri olan bu yer Hristiyanlar için çok kıymetlidir. Kilisenin taban kısmında bulunan mozaiklerin bulunması ve 2011 yılında da tapınağın giriş kısmında ‘Tanrının Gözleri’ isimli mozaiklerin keşfedilmesi buranın değerini daha da artırmıştır.

Tripolis Antik Kenti

denizlide gezilecek yerler 2022 13 Q47OZFr3
Lidyalılar burayı birinci kurduğunda adı Apollion’du. Tripolis Antik kenti yakınında bulunan Menderes ırmağının varlığı burayı çok verimli topraklar yapıyordu. Günümüzde Buldan ilçesi hudutları içerisinde bulunuyor bu antik kent. Romalılar devrinden çok az kalıntı bulunuyor.

Afrodisias Antik Kenti

denizlide gezilecek yerler 2022 14 dO8wAPV3
Aydın ilçesi olan Karacasu’da bulunsa da Denizli’ye daha yakın ve gezilecek yerler içinde bulunuyor. Denizli’ye yalnızca 4 kilometre uzaklıkta. Bu nedenle Denizli seyahatinizde buraya da uğrayarak gezebilirsiniz. MÖ 5000 yılına kadar uzanan tarihi ile Afrodisias Antik Kenti birinci kurulduğunda küçük bir köyken vakitle gelişme göstermiş. Afrodit Tapınağı da en kıymetli tarihi yapısı olarak burada bulunmaktadır. Sebasteion Tapınağı, Stadyum, Odeon, Agora, Tiyatro ve Tetrapylon diğer kıymetli tarihi noktalarıdır

Denizli’de Gezilecek Tarihi Mimariler

Denizli’de gezilecek tarihi yerler içerisinde çok eski vakitlere uzanana mazisi ile üstte sıraladığımız antik kentler de bulunuyor. Aşağıda sıraladığımız yerler da tarihi mimarilerden kimileri. Antik kentlerin bir oldukça fazla olması Denizli’de gezilecek tarihi mimarileri başkalarından ayırıyor diyebiliriz.

Akhan Kervansarayı

denizlide gezilecek yerler 2022 15 wRVOSYBb
Selçuk Devri’nden kalan bir mimari olan bu yer 1100 metrekarelik bir alanda hala sapasağlam birinci günkü üzere ayakta duruyor. Selçuklu mimarisini yerinde keşfetmek için çok uygun bir seçenek burası. İzzettin Keykavus Devri’nde yapılan bu yer sultan hanları içinde yer alıyor. İbn Battuta Anadolu seyahatinde Denizli’de burada konaklamış. dünyayı gezen ünlü seyyahların vaktinde konakladığı bu han şimdilerde ise yeniden seyahat sevenlere kapılarını açıyor. Burayı keşfederek hoş bir seyahat rotası çizebilirsiniz.

Tarihi Kaleiçi Çarşısı

denizlide gezilecek yerler 2022 16 X7fl2Sn6

Denizli’nin en eki kent merkezi olan Bayramyeri’nde bulunuyor. Etrafında de az da olsa tarihi surlar bulunuyor. Günümüzde birtakım yok olmaya istikamet tutmuş zanatlar burada hala icra ediliyor. Denizli Ahilik geleneğinin de çıkış noktası olması sebebiyle çok kıymetli bir yer.

Buldan Evleri

Roma Devri’nde dokumacılık üretiminde ve satımında kıymetli bir yeri bulunmuş Denizli vilayetimizin. Kumaş satışı da bir oldukça fazla gerçekleşmiş burada. Buldan, gerekse Roma Devri’nde gerekse de Osmanlı vaktinde saraya ve sultanlara kumaş satması ve kıyafet dikmesi ile ünlü bir yer. Burada tarihi cumbalı Buldan konutlarını görebilirsiniz. Renkli olması da en hoş ayrıntıları bu meskenlerin.

İbrahim Çallı Evi

Günümüzde restore edilen bu mesken çok hoş bçr görünüme sahip. Ressam İbrahim Çallı’ya ilişkin olan konut sanat meskeni olarak hizmet veriyor. Sivil mimarisinin değerli bir örneği burası. Denizli Konağı, Balcı Konağı, İktisat Dakik Fabrikası ve Külahçıoğlu Un Fabrikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Denizli’de Ne Yenir?

denizlide gezilecek yerler 2022 17 Gw5a2eDF
Denizli biraz Ege mutfağından esintiler taşısa da etli yemekleri ile Güney ve Doğu vilayetlerimizin de mutfak kültürüne sahip diyebiliriz. Etli yemeklerinin içine hiç baharat konulmaması ise Denizli’ye has olmasını sağlıyor lezzetlerin. Bilhassa elle yenene Denizli kebabı herkesin beğenisini topluyor. Tavas kebabı ve Tavas güvesi ise yeniden seyahat edenlerin kesinlikle tadına baktıkları başka lezzetler. Pekala Denizli’nin yöresel yemekleri neler? Bunun için Denizli’nin meşhur yemekleri neler?  haberimizin ayrıntılarına göz atabilirsiniz.

Denizli Nerede?

Denizli ilimiz ülkemizin en değerli turistik noktalarından biri. Akdeniz ile Ege Bölgesi ortasında bir geçit olan Denizli Ege Bölgesi’nde bulunuyor. İklimi ile de Ege esintilerini taşıyor. Her iki bölgede de toprağı bulunan Denizli Uşak, Manisa, Aydın, Muğla, Burdur ve Afyon’a komşu bir kent.

Denizli’ye Ne Zaman Gidilir?

denizlide gezilecek yerler 2022 18 D5qkpQj3
Kış mevsimini yağışlı geçiren denizli Ege ve Akdeniz iklimini taşıdığı üzere karasal iklim tesirlerini de gösteren bir yer. Denizli’yi gezmek için en ülkü aylar Mayıs- Haziran ayları diyebiliriz. Her mevsim farklı bir hoşluğu bulunan Denizli’yi kış görüntüleri için de tercih edebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında burada turistlerin de gelmesiyle nüfus neredeyse ikiye katlanıyor. Bu da otel fiyatlarını de artırıyor. Bütün tesirlerden uzak olan en yeterli vakit ise Eylül Ekim ayları diyebiliriz.

Denizli’ye Nasıl Gidilir?

Havai demir ve kara yolunu tercih ederek kente ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan kara yolu ile 7 saat süren seyahat Ankara’dan ise 6 saat sürüyor. Otobüsle gitmeyi düşünenler için kentin otogarı merkezde bulunuyor.

Denizli’de Alışveriş Yapılacak Yerler

denizlide gezilecek yerler 2022 19 69zGObVj
Dokuma, deri, bıçak ve bakır olarak sıralanan klasik sanatlar burada icra ediliyor. Bakır eşyalar, mesken dokuma üzere eserleri ikram olarak alabilirsiniz. Havlu, peştemal, örtü üzere eserler de üretilen bir ilimiz olduğu için bu eserleri de but,ik mağazalardan alabilirsiniz. Forum Çamlık ve Teras Park AVM üzere alıveriş merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Kaleiçi Çarşısı ise en turistik ve ünlü yeri. Burada da ikramlık eşya satan yerler var. Buldan’a mahsus kıyafetler de alınabilecek ikramlık eşyalar içerisinde bulunuyor. Ayrıyeten Denizli horozu da biblolarda ve magnetlerde karşınıza çıkan eserler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir