Denize açılan kaplıca: Kleopatra Hamamı

denize acilan kaplica kleopatra hamami IcDOlnw6

İzmir’in Urla ilçesinde bulunan ve bölge halkının “Kleopatra Hamamı” olarak tabir ettiği taş kaplıca, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından aslına uygun olarak restore edildi. Adeta denizle birleşen ve doğal hoşluğuyla dikkat çeken Kleopatra Hamamı’nın bölgedeki turizm hareketliliğine katkı sağlaması bekleniyor.   

Urla ilçesinde bulunan ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) Gülbahçe Mahallesi’ndeki yerleşke hudutlarında yer alan Roma Periyoduna ilişkin olduğu düşünülen taş kaplıca, bölge halkının tabirleriyle “Kleopatra Hamamı” yahut “Roma Hamamı” olarak biliniyor. Uzun yıllar boyunca bakımsız kalan tarihi kaplıca, İYTE tarafından aslına uygun olarak restore edildi. Tatar Deresi ile Ege Denizi’nin birleştiği noktada yer alan taş kaplıca, vakit zaman deniz sularının yükselmesiyle bir arada adeta denizle birleşiyor. Kleopatra Hamamı’nın bölgedeki turizm hareketliliğine katkı sağlaması bekleniyor. 

denize acilan kaplica kleopatra hamami 0 qC8hKu9f

ASLINA UYGUN OLARAK RESTORE EDİLDİ

İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, 2018 yılında misyona geldiği andan itibaren Kleopatra Hamamı’nı yenilemeyi hedeflediklerini tabir etti. 

denize acilan kaplica kleopatra hamami 1 AX85lncm

700 yıllık geçmişi olduğu düşünülen hamamın o vakitler yıkılmaya yüz tuttuğunu söyleyen Rektör Baran, “Biz, Türkiye’nin kıymetli bir yapıtı olarak gördüğümüz bu yapıyı, restore etmek üzere proje çalışmalarına başladık. Onarım projesini İnşaat Mühendisliği Bölümü’müzden Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Aktaş ve Mimari Onarım Bölümü’müzden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Turan hocalarımız, bu hamamın onarım projesini gerçekleştirdi. 2020 yılının sonlarında İzmir Valiliğinin finansal katkılarıyla başlayan onarım projemiz, çok yakın bir vakit evvel aslına uygun ve Türkiye’ye bir model onarım projesi olarak tamamlandı” dedi.

“BÖLGEYE İNSAN ÇEKİMİ AÇISINDAN DEĞERLİ KATKI SUNACAK”

Kleopatra Hamamı ile ileriye dönük planlarının olduğunu aktaran Rektör Baran, “Türkiye’nin kıymetli destinasyon noktalarından biri olma potansiyeline sahip olan bu hamamın, onarımı sonrası etrafının da aslına uygun, bölgeye en az modifikasyonlarla buralarda bir grup açık hamamların ve toplumsal, kültürel faaliyetlerin yapılabileceği aktiflik alanına dönüştürmek istiyoruz. Bu da beraberinde bölgeye insan çekimi açısından değerli katkı sunacak. Böylece geçmişten miras olarak aldığımız ve maalesef yıkılmaya yüz tutmuş bir tarihi yapının aslına uygun bir formda restore edilerek korunması ve bizden sonraki jenerasyonlara da en güzel biçimde aktarılmasının önünü açmış oluyoruz” diye konuştu.

ONARIM VATANDAŞLARI MUTLU ETTİ

Kleopatra Hamamı’nın aslında uygun olarak restore edilmesi bölgede yaşayan vatandaşları da mutlu etti. Urla’da yaşayan Kemal Ay (61), “Doğma büyüme Urla’lıyım, her vakit buraya gelirim. Bu suyun deri hastalıklarına, romatizmaya ve kireçlemeye birebir olduğu söyleniyor. Küçüklüğümüzden beri buradaki suya girer, çıkarız” dedi.

Bir öbür vatandaş Abdi Nalcıer (63) ise “Kleopatra Hamamının çok büyük bir bedel olduğunu belirterek, “Burası hoş bir formda restore edilmiş, emeği geçenlere çok teşekkür ederiz. Biz çok evvelden beri buraya gelirdik. Vakit zaman buraya gelerek bu sudan faydalanıyoruz. Dışarıda soğuk bir hava var ancak buraya girdiğim vakit hem içerisi sıcak hem de suyun sıcaklığı çok hoş. Denizle birleşmesine karşın su hala sıcak ve üşüme durum hiç yok” diye konuştu.                           

– Zaman,Bölge,Restorasyon,Restore,Proje,Deniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir